Kanada Fırtına Fiona’dan Sonra Hasar Sayıyor

'Yıkım Muazzam': Kanada Fırtına Fiona'dan Sonra Hasar Sayıyor

Fırtına, saatte 80 mil (130 kilometre) şiddetli rüzgarlarla dolu.

Montreal:

Yetkililer, Pazar günü, güçlü fırtına Fiona’nın evleri denize süpürüp büyük elektrik kesintilerine neden olmasının ardından, Karayipler ve Florida’nın Tropik Fırtına Ian’ı yoğunlaştırmaya hazırlanırken, Doğu Kanada’nın bazı bölgelerinin “muazzam” bir yıkıma uğradığını söyledi.

Kanadalı yetkililer, o zamanlar tropikal sonrası bir kasırga olan Fiona’nın Cumartesi günü erken saatlerde Nova Scotia ve Newfoundland’a girmesinden kaynaklanan iki ölümü doğruladı.

Fiona daha önce bir haftalık yıkımın başlangıcında Karayipler’de kükreyerek yedi can almıştı.

Pazar günü Prince Edward Adası’ndaki yetkililer, birkaç ayrıntı olmasına rağmen orada bir kişinin ölümünü doğruladı.

Yetkililer, Newfoundland’daki evinden süpürüldüğüne inanılan 73 yaşındaki bir kadının cesedini buldu. Dalgalar patladığında görünüşe göre bodrumunda saklanıyordu.

Fırtına, doğu Kanada’da nadiren görülen bir kuvvetle geldiğinde saatte 80 mil (130 kilometre) şiddetli rüzgarlarla dolu, sağanak yağmur ve 40 fit (12 metreye kadar) dalgalar getirdi.

Nova Scotia Premier Tim Houston gazetecilere verdiği demeçte, “Yıkım çok büyük” dedi. “Fırtınanın büyüklüğü inanılmaz.”

Newfoundland’ın güneybatı ucundaki Channel-Port aux Basques kasabasında fırtına dalgaları en az 20 evi denize sürükledi.

Belediye Başkanı Brian Button, kıyı toplumunda “tam bir savaş bölgesi” tanımladı.

Fırtına başlamadan önce yaklaşık 200 kişi tahliye edilmişti.

Pazar günü vatandaşlar hasarın hesabını yaptı.

Button, CBC News’e verdiği demeçte, “Bazı insanlar her şeyini kaybetti ve ben her şeyi kastediyorum” dedi.

“Deniz karayı geri alıyordu ve ayrılıyorduk. Birçok evimiz Atlantik Okyanusu boyunca kıyı şeridi boyunca inşa edildi. Aşağıda, Fiona sadece bunun bir kısmını sildi” dedi.

Pazar günü, sakinler evlerine – ya da onlardan geriye kalanlara dönmeye çalışırken sinirler yıpranıyordu.

Button, Facebook’ta canlı yayında yayınladığı bir videoda, “İnsanların bu sabah barikatlara öfkeyle geldiklerini ve taşınmak ve mülklerini kontrol etmek istediklerini biliyorum” dedi.

“Bize biraz zaman vermelisiniz… Maalesef bu günler sürecek, haftalar sürebilir, bazı durumlarda aylar sürebilir” dedi.

‘İnanılmaz fırtına’

Yetkililer, fırtınanın ağaçları devirmesi, binalardan çatılar koparması ve elektrik hatlarına zarar vermesinin ardından Pazar günü beş ilde 300 binden fazla kişinin hala elektriksiz kaldığını söyledi. Yüzlerce yardımcı ekip gücü yeniden sağlamak için çalışıyordu.

Nova Scotia başbakanı Houston, CBC’ye Kanada ordusunun ağaçları ve yolları temizlemek için görevlendirildiğini söyledi.

Acil Durum Hazırlık Bakanı Bill Blair, Kanada silahlı kuvvetlerinin Newfoundland’ın temizlik çabalarına da yardım sağlayacağını söyledi. Bu, Cumartesi günü Nova Scotia ve Pazar günü erken saatlerde Prince Edward Adası’ndan sonra federal askeri yardım talep eden üçüncü eyalet.

Televizyon görüntüleri, onlarca kişinin geceyi Kanada Kızıl Haçı tarafından işletilen yardım merkezlerinde geçirdiği Nova Scotia açıklarındaki bir ada olan Cape Breton’da jeneratörler için benzin almak için uzun bir araba ve yaya kuyruğu kuyruğunu gösterdi.

Prince Edward Adası’nda, Charlottetown Polis Şefi Brad MacConnell, sakinlere kurtarma çabaları devam ederken içeride kalmaları için yalvardı.

CBC’ye verdiği demeçte, “İnsanlardan kesinlikle gerekli olmadıkça evde kalmalarını istiyoruz” dedi ve “çok fazla yıkım” olduğunu ve şehrin önemli ölçüde etkilenmeyen neredeyse hiçbir bölgesinin olduğunu da sözlerine ekledi.

Başbakan Justin Trudeau Twitter’da, “fırtınadan etkilenenlere yardım etmek için kaynakların mevcut olmasını” sağlamak için Olay Müdahale Grubu ile tekrar bir araya geldiğini söyledi.

Pazar günü, Fiona’nın Labrador Denizi üzerinde dağılmasıyla birlikte, ülkenin çevre ajansı tüm uyarıların iptal edildiğini söyledi.

Ian büyük kasırga olacak

Daha güneyde, Karayipler’in bazı bölümleri ve ABD’nin Florida eyaleti, ABD Ulusal Kasırga Merkezi’nin (NHC) Pazar günü bir kasırga ve Pazartesi günü geç saatlerde büyük bir kasırga olacağını tahmin ettiği Tropik Fırtına Ian’a hazırlanıyordu.

Pazar günü Grand Cayman için bir kasırga uyarısı yürürlükteydi ve Ian, Pazartesi günü İngiliz topraklarını geçerek batı Küba’ya ve ardından Florida’ya hafta ortasına kadar gitmeye hazırlanıyordu.

Vali Ron DeSantis Cumartesi günü yaptığı açıklamada, fırtınaya hazırlanırken eyalet çapında acil durum ilan ettiğini ve Twitter’da “Floridalıların önlem alması gerektiğini” söyledi.

Miami, Fort Lauderdale ve Tampa dahil olmak üzere birçok Florida belediyesindeki yetkililer, evlerini sel riskinden korumalarına yardımcı olmak için sakinlere ücretsiz kum torbaları dağıtmaya başladı.

Tampa belediye başkanı Jane Castor, “Hazırlanmak için asla erken değildir” dedi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir