Kanada, fırtınadan sonra gücünü geri kazanmak için mücadele ediyor; vücut bulundu

TORONTO — Atlantik Kanada’da yüz binlerce insan Pazar günü elektriksiz kaldı ve yetkililer, eski Fiona Kasırgası’nın ülkenin Atlantik eyaletlerinde evleri yıkması, çatıları soyması ve yolları kapatmasının ardından denize sürüklenen bir kadının cesedini bulduklarını söyledi.

Karayipler’den kuzeye doğru yükseldikten sonra, Fiona Cumartesi günü şafaktan önce tropik bir kasırga olarak karaya çıktı ve Nova Scotia, Prince Edward Adası, Newfoundland ve Quebec’i hırpaladı. kasırga– kuvvetli rüzgarlar, yağmurlar ve dalgalar.

Savunma Bakanı Anita Anand, birliklerin devrilen ağaçların kaldırılmasına, eski haline getirilmesine yardımcı olacağını söyledi. toplu taşıma bağlantılar ve gereken süre boyunca ne gerekiyorsa yapın.

Fiona, Karayipler’de en az beş ölümden ve Kanada’da bir ölümden sorumlu tutuldu. Yetkililer, Newfoundland’ın güney kıyısındaki Channel-Port Aux Basques kasabasında kayıp olan 73 yaşındaki bir kadının cesedini suda buldu.

Polis, Cumartesi sabahı bir dalganın eve çarparak bodrum katının bir kısmını parçalamadan birkaç dakika önce kadının evinin içinde olduğunu söyledi. Kanada Kraliyet Atlı Polisi, sosyal medyada yaptığı açıklamada, Kanada Sahil Güvenlik’in yardımıyla, diğer kurtarma ekipleri gibi kadının cesedinin Pazar öğleden sonra geç saatlerde kurtarıldığını söyledi.

Newfoundland Parlamento Üyesi Gudie Hutchings, “Kıyı topluluklarında yaşarken neler olabileceğini biliyoruz ve trajik bir şekilde deniz bizden bir tane daha aldı” dedi.

Pazar akşamı itibarıyla Prince Edward Island eyaletinde 211.000’den fazla Nova Scotia Power müşterisi ve 81.000’den fazla Maritime Electric müşterisi -toplamın yaklaşık %95’i- karanlıkta kaldı. New Brunswick’te 20.600’den fazla ev ve işyeri de öyle.

415.000’den fazla Nova Scotia Power müşterisi – yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı eyalette yaklaşık %80’i – Cumartesi günü kesintilerden etkilenmişti.

Kamu hizmeti şirketleri, ışıkların herkes için tekrar açılmasının günler alabileceğini söylüyor.

Cape Breton Bölge Belediye Başkanı Amanda McDougall Pazar günü yaptığı açıklamada, 200’den fazla kişinin geçici barınaklarda olduğunu söyledi. Bölgesinde 70’den fazla yol tamamen erişilemez durumdaydı. Kendi mahallesinde hasar gören evlerin sayısını sayamadığını söyledi.

Ordunun gelmesi ve enkazın temizlenmesine yardım etmesinin kritik olduğunu, havaalanına giden yolun erişilemediğini ve kulede önemli hasar olduğunu kaydetti.

McDougall, topluluğunda yaralanma olmamasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

İnsanlar uyarıları dinledi ve yapılması gerekeni yaptı ve sonuç bu oldu” dedi.

Prince Edward Adası Başbakanı Dennis King, 100’den fazla askeri personelin kurtarma çabalarına yardımcı olmak için Pazar günü geleceğini söyledi. Okullar Pazartesi ve Salı günleri kapalı olacaktır. Birçok köprünün yıkıldığını söyledi.

King, “Hasarın büyüklüğü ve ciddiyeti, eyaletimizin tarihinde gördüğümüz hiçbir şeyin ötesinde” dedi ve önümüzdeki günlerde ve haftalarda iyileşmenin “binlerce insanın büyük çabası” gerekeceğini söyledi.

Prince Edward Island’ın elektrik sağlayıcısının sözcüsü Kim Griffin, ada genelinde elektriği yeniden sağlamanın muhtemelen “birçok gün” süreceğini söyledi.

Charlottetown’u Prince Edward Adası’nda temsil eden parlamento üyesi Sean Casey, “Sokaktaki duygu, fırtınanın büyüklüğü karşısında şok ve huşu uyandırıyor” dedi. Yerel halkın da bir kurtarma çabası başlatmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi. Pazar öğleden sonra topluluğunda ilk benzin istasyonunun açılmasının ardından hızla uzun bir kuyruk oluştu.

Casey, “Şehirde nereye giderseniz gidin, jeneratörler ve motorlu testereler duyarsınız,” dedi.

Acil duruma hazırlık bakanı Bill Blair, federal hükümetin fırtınadan kurtulmak için Newfoundland ve Labrador’a yaklaşık 100 askeri personel göndereceğini söyledi.

Şiddetli sörf Newfoundland’daki Port Aux Basques’i döverken tüm yapılar denize döküldü.

Belediye Başkanı Brian Button sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Bu hepimizin normale dönebileceği bir günlük bir durum değil” dedi. Ne yazık ki bu günler, haftalar, bazı durumlarda aylar alabilir.”

4.000 kasabanın çoğu tahliye edildi ve Button, yetkililerin insanların nerede ve ne zaman güvenli bir şekilde evlerine gidebileceklerini belirlemeleri için sabır istediğini söyledi. Bazı sakinlerin barikatlara kızgın olduklarını ve geri dönmek istediklerini kaydetti.

Porto Riko’da da yetkililer, bir hafta önce Fiona’nın ABD topraklarına çarpmasıyla meydana gelen hasarın kapsamını kavramak ve neden olduğu yıkımı onarmak için hâlâ mücadele ediyorlardı.

Pazar günü itibariyle, Porto Riko’nun 1,47 milyon elektrik müşterisinin yaklaşık %45’i karanlıkta kaldı ve işçiler batık elektrik trafo merkezlerine ulaşmak ve arızalı hatları tamir etmek için mücadele ederken 1,3 milyon su müşterisinin %20’si hizmet alamadı.

Benzin istasyonları, marketler ve diğer işletmeler, jeneratörler için yakıt eksikliği nedeniyle geçici olarak kapatıldı: Ulusal Muhafızlar önce hastanelere ve diğer kritik altyapılara yakıt gönderdi.

Carmen Rivera, karısıyla birlikte suyu silip hasarlı cihazlarını atarken, “Sıfırdan başlıyoruz,” dedi ve su basan Toa Baja’da caddelerini kaplayan çürüyen mobilya yığınlarını ve ıslak yatakları ekledi.

Doğu Kanada’daki yetkililer, güneydoğu Quebec üzerinden iç bölgelere doğru hareket eden fırtınanın neden olduğu hasarın kapsamını da değerlendiriyorlardı.

Halifax belediye başkanı Mike Savage, Nova Scotia’nın en büyük şehrinde bir apartmanın çatısının çöktüğünü ve yetkililerin 100 kişiyi bir tahliye merkezine taşıdığını söyledi. Kimsenin ciddi şekilde yaralanmadığını söyledi.

Kanada Kasırga Merkezi, Fiona’nın şimdiye kadar Kanada’da fırtınaya neden olan bir fırtına için kaydedilen en düşük basınca (fırtına gücünün önemli bir işareti) sahip olduğunu tweetledi.

Aşırı hava olaylarına dayanmak için daha dayanıklı bir altyapıya ihtiyaç olduğunu söyleyen Başbakan Justin Trudeau, “Daha sık şiddetli fırtınalar alıyoruz” dedi.

——

San Juan, Porto Riko’daki Associated Press yazarları Dánica Coto ve Güney Dakota, Sioux Falls’taki Stephen Groves bu rapora katkıda bulundu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir