Kanatlı bir spor arabayı uçurmak

Tampa, Florida (CNN) — Bir uçağa pilotluk yapmaya gelince, sıfır deneyimim var.

Aslında, denemeyi hiç düşünmedim bile.

Yine de, muhteşem bir Kasım sabahı Florida’nın Tampa Körfezi’ne baskın yaparken, spor arabaya benzeyen, jet ski gibi manevralar yapan ve çok sezgisel olan iki kişilik amfibi bir uçak olan ICON A5’in kontrollerini heyecanla devralıyorum. şirket, acemi birinin bile 30 saatten daha kısa sürede uçmayı öğrenebileceğini söylüyor.

23 fit uzunluğunda ve 1.510 pound ağırlığında, deniz hafif spor uçağı olarak bilinir.

Uçağın beklenmedik bir şekilde tepki verip vermeyeceğinden endişe etmeden uçma özgürlüğüne odaklanmanıza yardımcı olmak için tasarlanan piyasada bunun gibi başka bir şey yok.

Artık kontrol bende olduğuna göre, tüm vücudum beş dakika boyunca gerildi. Bu parlak yeni makineyi tek başıma kullanmaya gerçekten hazır mıyım? Tam olarak emin değilim.

Bununla birlikte, A5’in özellikle benim gibi insanlar için üretildiği ve bir araba gibi sürmek üzere tasarlandığı için rahatım.

Ayrıca, Icon’un CEO’su ve kurucusu Kirk Hawkins’in kokpitte yanımda olması da zarar vermiyor. Her an kontrolü devralabilir.

Çok uzak çok iyi.

Yaklaşık 1000 fitte havada sorunsuz bir şekilde süzülüyoruz ve manzaraları görebilecek kadar rahatım. Güzel Fort De Soto Park hayal kırıklığına uğratmaz.

Rüya gibi beyaz kum tepelerinin dalgalı çizgileri, Karayipler’de olması gerektiği gibi görünen suyla çevrilidir.

Sunshine Skyway Bridge, uzun kablo serisiyle aynı derecede etkileyici.

Adrenalin hala yarışıyor. Ve çoğu gerçeküstü deneyim ilerledikçe, daha iyi olmaya devam ediyor.

Yeni başlayanlar için, solumda başlı başına heyecan verici başka bir ICON A5 var. Formasyon halinde uçuyoruz ve benim işim onun hareketlerini taklit etmek. Bunun korkutucu olacağını düşünürdünüz, ama değil.

Bu sadece eğlenceli.

Bu Hawkins’in kulağına müzik. Bu yeni model uçağın arkasındaki beyin, 10 yıllık bir fikir.

Eski bir Hava Kuvvetleri F-16 pilotu ve Stanford Business School mezunu olarak, yetişkin yaşamının çoğunu spor uçuşunu kitlelere ulaştırmaya odakladı.

“Bizim için fikir, ortalama bir insanın profesyonel bir pilot olma yükü olmadan dışarı çıkıp dünyayı deneyimleyebileceği bir uçak yaratmaktı” diyor.

Bu nedenle, gösterge panelinin arabanızda gördüğünüz gibi görünmesi mantıklıdır. Tanımadığım sadece birkaç gösterge var.

“Bu, şeylere Apple yaklaşımı” diyor. “Onu insanlaştırıyorsunuz ve sezgisel, kolay ve havalı hale getiriyorsunuz.”

İnsanların uçaklarını uçurmak (ve satın almak) isteyeceğinden o kadar emin ki, Peter O. Knight Havalimanı’nda bir uçuş eğitim tesisi açtı.

Davis Adası’nda, Tampa şehir merkezinden beş dakika uzaklıkta bulunan otel, hem güzelliğin hem de yelkenli teknelerin bol olduğu bir yer.

Şirketin diğer eğitim merkezi, ICON’un genel merkezinin bulunduğu Vacaville, California’dadır.

Geniş gözler ve açık pencereler

Sabah 9’da kısa bir su iniş pit stop zamanı.

Hawkins kontrolü devralıyor. Formasyonda uçmayı öğrenmekle çok meşguldüm (pilot olmayanların çok sık deneyebileceği bir şey değil) ve Hawkins ile kendim bir suya iniş yapmayı öğrenmeyi düşünmek için röportaj yapmakla meşguldüm. Hawkins’in çoğu insanın yaklaşık 30 dakikada ustalaşabileceğini söylediği bir şey.

Birkaç negatif G ve 360 ​​derecelik dönüşler sonra gökyüzünde eğlenceli bir roller-coaster yolculuğuna dönüşür. Artı, bu bir açık hava uçuşu, bu yüzden ara sıra kollarımı kaldırıyorum. Sadece yapabildiğim için.

Suyun birkaç yüz metre üzerinde, bize el sallayan bir kayıkçıyı, bir pelikan sürüsünü ve hatta vatozları görmek kolaydır.

“Buraya yanaşacağız ve bir saniyeliğine duracağız ve dışarı çıkacağız” diyor.

Elbette şaka yapıyor, değil mi? Ama uçağı suya indirdikten sonra emniyet kemerini çıkarıyor ve öyle olmadığını anlıyorum.

Saniyeler sonra çatıyı açıyor ve biz de kolaylıkla atlama tahtası işlevi görebilecek kanatlara tırmanıyoruz. Aniden, bu bir uçak gezisi gibi değil, daha çok bir teknede güneşleniyormuşum gibi hissettiriyor.

Her şey büyüleyici bir altın tonunda sırılsıklam. Yakındaki sahilde piknik yapmayı hayal edebiliyorum. Ya da uzak bir hafta sonu kamp gezisi için uçağı bir yere götürmek.

Uçak dolu bir depoda yaklaşık 430 mil menzile sahip olduğundan, kısa kaçamaklar için yapılmıştır.

“Bütün bu şey insanlara ilham vermekle ilgili,” diye açıklıyor. “Uçmayı öğrendiğinde asla eskisi gibi olmayacaksın. Gökyüzüne farklı bakacaksın, gezegene farklı bakacaksın.”

Uçmayı basitleştirmek için tasarlandı

Hawkins bana “Uçak kullanmanın temel motor becerileri oldukça kolay” diyor. “İlk günlerinde, 30 dakika içinde bir eğitmenle kendi başlarına inen insanlarımız var.”

Bununla birlikte, güvenlik için tasarlamak için özenle zaman harcadıklarını söyledi. Dönmeye dayanıklı gövde özelliğinin amacı, pilot hata yaparsa uçağın kontrolünü kaybetmemesidir.

Yedek olarak, tam bir uçak paraşütü var.

Uçuş eğitmeni ve ABD Hava Kuvvetleri subayı Chris Dupin, “FAA’nın dönmeye dirençli kabul ettiği ilk uçak olduğu için dönme direnci özelliği çok önemli” diyor. “Önemli sayıda genel havacılık ölümleri, tabanda kurtarılmamış bir dönüşü içeren kontrol kaybı kazalarından son dönüşe kadar.”

Ayrıca, genellikle hafif bir uçakta görmediğiniz bir saldırı açısı göstergesi vardır. Kanadın nerede mutlu olduğunu (yeşilde) veya nerede durabileceğini (kırmızıda) gösterir.

Pilotun görevi, kanadı göstergenin yeşil veya sarı bölümünde tutmaktır. Bu, su kalkış ve inişlerini öğrenmeyi bu kadar kolaylaştıran şeyin bir parçasıdır.

Bir barnstormer olmak

Kıdemli havacılık gazetecisi ve kitabın yazarı Christine Negroni, “Kirk Hawkins’in pilot eğitimi için daha sezgisel, son derece yaratıcı ve yenilikçi bir fikri var; insanların araba kullanmayı öğrenmesinden farklı olarak, önce uçuş hissini, prensipleri ve yapıyı daha sonra öğretmek” diyor. “Kaza Dedektifleri.”

“Dünya bir pilot kıtlığı ile karşı karşıya, bu nedenle farklı öğrenme stillerine yer verilebilmesi için farklı öğretme fikri, pilot aday havuzunu çok iyi genişletebilir.”

Bu notta, ICON A5 için para yatıran kişilerin yaklaşık %40’ı pilot değil, bu da bu uçağın havacılıkta yeni başlayanlar çektiği anlamına geliyor.

Bir buçuk saatlik uçuş süresinin ardından Hawkins, birkaç su inişinde ustalaştıktan sonra üstesinden gelebileceğiniz bir manevra olan bizi havaalanı pistine indiriyor. Yan rüzgarlar hakkında daha fazla hassasiyet ve bilgi gerektirdiğinden biraz daha zor.

Bu noktada, bu uçağa sahip olsaydım, onu bir karavana bağlar, kanatlarını katlar, eve sürer ve garaja park ederdim.

Biraz hava al

Kendi ICON A5’inizi istiyorsanız, sıraya girin. 1.800’den fazla müşteri mevduat yatırdı.

Bir tane satın almak için 207.000 $ ödemeye hazır olmayanlar için, ICON’un Tampa’daki eğitim tesisine veya Vacaville, California’daki tesise günübirlik uçmak için uğrama seçeneği var.

Sport Flying Tanıtım sınıfı, 595 $ karşılığında 1,5 saattir. Sport Pilot Lisansınızı almak için 20 saatten fazla harcamanız gerekecek ve fiyatlar değişiklik gösterecektir.

Sarah Sekula, Orlando merkezli bir seyahat yazarı ve video sunucusudur. Maceralarını @wordzilla ve @wordzillapics takip edin.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir