Kasırga elektrik şebekesini devirdikten sonra karanlıkta Küba

HAVANA — Küba, Ian Kasırgası’nın elektrik şebekesini devre dışı bırakmasından ve adanın batı ucunu büyük bir fırtına olarak vurduğunda ülkenin en önemli tütün çiftliklerinden bazılarını harap etmesinden sonra Çarşamba günü karanlıkta kaldı.

Yetkililer, ülkenin 11 milyon insanına kademeli olarak hizmet sağlamak için bir gecede çalışıyorlardı. KübaElektrik Birliği. Güç başlangıçta Küba’nın batı eyaletlerinde yaklaşık 1 milyon kişiye verildi, ancak daha sonra tüm şebeke çöktü.

Ian, ekonomik krizle boğuşan ve son aylarda sık sık elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalan bir Küba’yı vurdu. Adanın batı ucunda Kategori 3 fırtınası olarak karaya indi ve Küba’nın ikonik puroları için kullanılan tütünün çoğunun yetiştirildiği Pinar del Río eyaletini harap etti.

On binlerce insan tahliye edildi ve diğerleri, Ian’ın gelmesinden önce bölgeden kaçtı, bu da su baskınlarına, evlerin hasar görmesine ve ağaçların devrilmesine neden oldu. Salı gecesi herhangi bir ölüm bildirilmemesine rağmen, yetkililer hala hasarı değerlendiriyorlardı.

Ian’ın rüzgarları Küba’nın La Robaina’daki en önemli tütün çiftliklerinden birine zarar verdi.

Kendi adını taşıyan ve büyükbabasının uluslararası alanda tanınmasını sağlayan çiftliğin sahibi Hirochi Robaina, “Kıyamet gibiydi, gerçek bir felaketti” dedi.

Finca Robaina puro üreticisinin de sahibi olan Robaina, sosyal medyada ahşap ve sazdan çatıların ezildiğini, seraların moloz yığını içinde kaldığını ve vagonların devrildiğini gösteren fotoğraflar yayınladı.

Devlet medyası, Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel’in etkilenen bölgeyi ziyaret ettiğini söyledi.

“İçinde olmak kasırga Yetkililerden bir çatı ve şilte isteyen Pinar del Rio sakini Yusimí Palacios, “Benim için korkunçtu, ama burada hayattayız” dedi.

Yetkililer 55 barınak kurmuş ve başta tütün olmak üzere ekinleri korumak için adımlar atmıştı.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi, kasırga 125 mil (205 km / saat) en yüksek sürekli rüzgarlarla çarptığında Küba’nın “önemli rüzgar ve fırtına dalgalanması etkilerine” maruz kaldığını söyledi.

Ian’ın sıcak Meksika Körfezi’nde daha da güçlenmesi ve 2,5 milyon insanın tahliye edilmesinin emredildiği Florida’nın güneybatı kıyısına yaklaşan 130 mil (209 km / saat) en yüksek rüzgarlara ulaşması bekleniyordu.

Fırtınanın merkezi Körfez’e taşınırken, Küba’da yıkım sahneleri ortaya çıktı. Yetkililer hala dünyaca ünlü tütün kuşağındaki hasarı değerlendiriyorlardı.

Yerel hükümet istasyonu TelePinar, Pinar del Rio kentindeki ana hastanede çöken tavanların ve devrilen ağaçların fotoğraflarını tweetleyerek ağır hasar bildirdi. Hiçbir ölüm bildirilmedi.

Sosyal medyadaki videolar, Pinar del Rio, Artemisa ve Mayabeque eyaletlerinde elektrik hatlarının koptuğunu ve yolların kesildiğini gösterdi. Pinar del Río’da bir hastane hasar gördü.

Artemisa’daki Playa Cajío’da yaşayan 37 yaşındaki çiftçi Andy Muñoz, “Kasabayı su bastı” dedi.

Fırtına nedeniyle birçok kişinin eşyalarını kaybettiğini söyledi.

“Kasırgayı evde kocam ve köpeğimle geçirdim. Evin duvar ve çinko çatısı yeni yapılmıştı. Ama fırtına onu yerle bir etti,” dedi Pinar del Río’yu San Juan y Martínez’e bağlayan otoyolda yaşayan Mercedes Valdés. “Eşyalarımızı kurtaramadık … sadece tükendik.”

———

Pinar del Rio’daki AP gazetecisi Osvaldo Angulo bu rapora katkıda bulundu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir