Kraliçe II. Elizabeth’in moda mirası

Özellik · moda

Bir milleti ayağa kaldıran giysiler: Kraliçe II. Elizabeth’in moda mirası

Yetmiş yılı aşkın bir süredir Kraliçe, zarif, amaca yönelik giyinme konusunda bir ustalık sınıfı öğretti.

caryn Franklin moda ve kimlik yorumcusu ve Londra’daki Kingston Sanat Okulu’nda çeşitlilik profesörüdür.

Kraliçe II. Elizabeth’in bıraktığı birçok mirastan biri, kıyafetlerin bir ulusu nasıl toparlayabileceğinin bir örneğidir. 70 yıllık saltanatı boyunca mercekli adamlardan ve kadınlardan oluşan bir ordu tarafından hareket halindeyken yakalanan Britanya’nın en uzun süre hizmet veren hükümdarı, doğuştan gelen ve ince ayarlanmış bir görsel markalaşma anlayışı sergiledi.

Moda ve imaj yaratmanın değeri daha önce Elizabeth’in babası King George VI tarafından olumlu sonuçlarla araştırılmıştı: Erkek kardeşi VIII. Hartnell’den ilham almak için Buckingham Sarayı sanat koleksiyonunu incelemesini istedi. Sofistike Simpson en son modaları giyerken, Kral karısı ve kızları için Viktorya döneminin geleneklerini ve dolayısıyla istikrarını vurgulayan elbiseler sipariş etti.

Kral George VI, Kraliçe Elizabeth (daha iyi Kraliçe Anne olarak bilinir) ve sonra-Prenses Elizabeth, 1930'ların sonlarında.

Kral George VI, Kraliçe Elizabeth (daha iyi Kraliçe Anne olarak bilinir) ve sonra-Prenses Elizabeth, 1930’ların sonlarında. Kredi: Getty Images aracılığıyla UIG

1952’de babasının ölümünün ardından, Kraliçe II. Elizabeth’in tahta çıkması, halkını acilen bir kez daha sakinleştirme ihtiyacını beraberinde getirdi. Göz alıcı ve karizmatik bir kraliyet olan Elizabeth’in görüntüsü, politikacıları, uluslararası devlet başkanlarını ve amaçlanan uzun oyununun tebaasını güvence altına almak için yerçekimi ve otorite ile güçlendirilecekti.

Royal Collection Trust’tan Notlar Hartnell’in taç giyme elbisesi için dokuz farklı tasarım sunduğunu ve genç kraliçenin incilerle, elmaslarla ve altın borazan boncuklarla çevrelenmiş fistolu nakış katmanlarıyla süslenmiş sekizincisini seçtiğini ortaya koyuyor.

1/23

Kraliçe II. Elizabeth, zarafet ve diplomasi ile tanımlanan ustaca bir moda mirasını geride bırakıyor. En unutulmaz anlarından bazılarını görmek için tıklayın.

Burada, merhum Kraliçe, 15 Haziran 2006’da 80. doğum günü şerefine düzenlenen şükran günü için Londra’daki St Paul Katedrali’ne güzel bir şapkayla gelir. Kredi:

Tim Graham/Getty Images

Elizabeth, politik bilgi birikiminin usta bir vuruşuyla ve dünyanın onun üzerindeki baskısıyla, kırmızı halıdaki en büyük anının küratörlüğünü yaptı. Deneklerini büyüleyen ve memnun eden elbise için “Glorious” kendi sözüydü.

Bir giysinin veya kıyafetin gücü o kadar güçlüydü ki, bu hükümdar, modanın yeniliğinden kaçınmayı çabucak öğrendi, kısa ömürlü trendlerin hilelerini ve her görünümde kasıtlı bir duyuru için yüksek sesli ifade silüetlerini değiştirdi. Böylece Elizabeth, dinleyicilerine güvenilirlik, istikrar ve kararlılık mesajı iletme fırsatını asla kaçırmadı.

Kraliçe II. Elizabeth, Londra'daki Avusturya Büyükelçiliği'ne mücevherlerle süslenmiş olarak geldi.

Kraliçe II. Elizabeth, Londra’daki Avusturya Büyükelçiliği’ne mücevherlerle süslenmiş olarak geldi. Kredi: Reginald Davis/REX/Shutterstock/REX/Shutterstock

Elbette, günlük giyim için modanın en iyi notları vardı, ancak bunlar süs olarak getirildi. Saltanatına ait arşiv fotoğraflarına baktığımızda, 50’lerin kıvrımlı belleri gibi on yılların trendlerinin zahmetsizce yayıldığını görüyoruz; 60’ların kısa etek boyları, kolsuz elbiseleri ve hap kutusu şapkaları; ve 70’lerin türbanları ve kalın baskıları. Ve 80’ler için yüksek oktanlı renklerdeki güçlü kraliçeyi kim unutabilir ki?

Hayatının ilerleyen saatlerinde Elizabeth, mor, turuncu, kırmızı ve fuşya kadar cesur renklerde frak, elbise ve uyumlu şapkanın ustası olarak kendini kanıtladı. Sıcaklık ve cana yakınlık – ve aynı zamanda onun küçücük boyunda bir kalabalığın içinde kolayca fark edilme ihtiyacı – bej renginin nadiren not aldığı anlamına geliyordu.

Kraliçe, 1979'da Bahreyn Emiri ile konuşuyor.

Kraliçe, 1979’da Bahreyn Emiri ile konuşuyor. Kredi: Tim Graham/Getty Images

Kraliçe II. Elizabeth, 1975'te Meksika'ya yaptığı devlet ziyareti sırasında bir grup çocukla.

Kraliçe II. Elizabeth, 1975’te Meksika’ya yaptığı devlet ziyareti sırasında bir grup çocukla. Kredi: Serge Lemoine/Hulton Royals Koleksiyonu/Getty Images

Başka bir kraliyet terzisi olan Hardy Amies, anılarında kraliyet görünümleri için gereken zamansız kaliteyi özetledi. yazdığında“Tarz, şıklıktan çok daha tatmin edicidir. Tarzın kalbi vardır ve geçmişe saygı duyar; öte yandan şık ise acımasızdır ve tamamen şimdi için yaşar.”
Stil aynı zamanda çok fazla yönetim gerektirir ve birlikte çalışmak Angela Kelly, onun güvenilir kişisel asistanı ve gardırop küratörü Elizabeth, kariyer giyim başarısı için bir manifesto yarattı. Kumaşlar, sınırlı hışırtı ve kırışık önleme çekiciliği için test sürüşüne tabi tutuldu ve rüzgarın yaramazlık yaratmasını önlemek için kenar çizgisinde ağırlıklandırıldı. İzlerin görünmesini önlemek için ince baskılar kullanıldı ve teri gizlemek için çıkarılabilir koltuk altı pedleri bile vardı. Denizaşırı geziler için kıyafetler, ev sahibi ülkenin geleneklerini ve kültürünü incelikle tamamlayacak şekilde tasarlandı.
Kraliçe Elizabeth, 1974'te İskoçya'nın Balmoral kentindeki tatilinden önce corgis'iyle Aberdeen Havalimanı'na varıyor.

Kraliçe Elizabeth, 1974’te İskoçya’nın Balmoral kentindeki tatilinden önce corgis’iyle Aberdeen Havalimanı’na varıyor. Kredi: Enver Hüseyin/Hulton Arşivi/Getty Images

Her zaman Cornelia James tarafından üretilen beyaz eldivenler bazen günde birkaç kez değiştirilir ve ton olarak eşleşen şapka iğneleriyle sabitlenen şapkalar, çok sevilen Rayne veya Anello & Davide orta topuklu ayakkabıyla koordine edilir (personel tarafından kırılır ve düzenli olarak onarılır). Her şey Launer’dan mütevazı büyüklükte, sık giyilen bir deri çanta ile tamamlanacaktı.

Times’a konuşan 2012’de 2000’den beri Kraliçe için tasarım yapan Stewart Parvin, kıyafetlerin isimlerine göre dosyalandığını ve nerede giydiği ve kiminle tanıştığına göre kataloglandığını açıkladı. Parvin, “Bu yüzden insanlar onun bir şeyler giydiğini düşünecek, çünkü böyle bir sistem var” dedi. “Başkan Obama ile görüşecek olsaydı, aynı elbiseyi giymezdi.”
Bununla birlikte, anlamsızlık da olacaktır. Örneğin, Kasım 1999’daki Royal Variety Performance’da Elizabeth, çok renkli payetli alacalı bir korsaj ve paparazzileri heyecanlandıran koyu sarı etekli kollar giydi. Ve sonra vardı tiz limon yeşili 90. yaş gününü kutlamak için yapılan Trooping the Color geçit töreninde balkon görünümü için giyilen takım.
Kraliçe II. Elizabeth 1990'da 5. Hava Kuvvetleri Tugay Alayı'nı ziyaret ediyor.

Kraliçe II. Elizabeth 1990’da 5. Hava Kuvvetleri Tugay Alayı’nı ziyaret ediyor. Kredi: Tim Graham/Getty Images

Özel olarak, Elizabeth, bir binici ve yarış atı sahibi, tercih edilen nötr tonlar. Tüvitler, botlar ve su geçirmez ürünler, imza ipek üçgen eşarp ile aksesuarlandırılacaktır. Aile tatilleri ve resmi etkinlikler için İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde iken, Kraliçe gururla giyerdi. balmoral tartan büyük büyük büyükbabası Prens Albert tarafından tasarlanmıştır.

Denimin Kraliçe tarafından ağırlanacak bir kumaş olmadığını bilmek, onun konularıyla sürekli sözlü olmayan bir sohbetten bir gün bile izin almamış bir kadın olduğunu bilmektir: Güvenceye ihtiyacı olanlar için bir sohbet, bir açıklama onun otoritesini arayanlar ve tacı takan kadınla insani düzeyde bağlantı kurmak isteyen herkes için bir bildiri.

Şok veya istikrarı bozmak için dramatik bir değişiklik değil, ince bir ilerlemeden doğan bir saltanatın faydalarının bu amaçlı olarak yayınlanması, kamuya açık bir virtüöz performans olarak görülebilir – ve bu hükümdar şüphesiz genç üyelerine aktarmak için büyük çaba sarf etti. klan.

En iyi görüntü: Kraliçe Elizabeth ve Anna Wintour, 2018 Londra Moda Haftası sırasında Richard Quinn’in defilesinin ön sırasında.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir