Kübalılar Eşcinsel Evlilik ve Evlat Edinme Konusunda Dönüm Noktası Referandumunda Oy Verdi

Kübalılar Eşcinsel Evlilik ve Evlat Edinme Konusunda Dönüm Noktası Referandumunda Oy Verdi

AFP gazetecileri, Havana’daki sandık merkezlerine yavaş yavaş gelen seçmenleri gözlemledi.

Havana:

Kübalılar Pazar günü, eşcinsel evlilik ve evlat edinmenin yasallaştırılması, vekil gebeliklere izin verilmesi ve biyolojik olmayan ebeveynlere daha fazla haklar verilmesi konusunda dönüm noktası niteliğinde bir referandumda oy kullandı.

Başkan Miguel Diaz-Canel ve eşi, ülkenin 1975 Aile Yasası’nın gerekli bir revizyonu olduğunu söylediği bir Havana sandık merkezinde oylarını erken kullandılar.

Gazetecilere verdiği demeçte, yeni yasa, “bütün insanlara, ailelerin, insanların ve inançların tam çeşitliliğine haklar ve garantiler veren adil, gerekli, güncel, modern bir normdur.”

Ada ülkesindeki çoğu sandık merkezi 18:00’de (2200 GMT) kapandı. Ulusal Seçim Konseyi’ne göre, Küba’nın 8,4 milyon uygun seçmeninin yüzde 54,8’i öğleden sonra 16:00’da sandık başına gitti.

AFP gazetecileri, Havana’daki sandık merkezlerine yavaş yavaş gelen seçmenleri gözlemledi.

57 yaşındaki Eduardo seçmenlerinden biri AFP’ye verdiği demeçte, “Diğer seçimlerle karşılaştırırsak, durum farklı, herhangi bir coşku görmüyoruz” dedi.

16 yaş ve üstü Kübalılardan “Aile Yasasına katılıyor musunuz?” sorusuna sadece “Evet” veya “Hayır” oyu vermeleri isteniyor.

Güncellenen kod, maçoluğun güçlü olduğu ve yetkililerin 1960’larda ve 1970’lerde eşcinselleri askerileştirilmiş çalışma kamplarına gönderdiği bir ülkede büyük bir değişimi temsil edecek.

Resmi tutumlar o zamandan beri gelişti ve hükümet yeni yasa lehine yoğun bir medya kampanyası yürüttü.

Ancak referandum, ülkenin son 30 yılın en kötü ekonomik krizinin ortasında geldi ve bazı seçmenlere hükümete karşı muhalefetlerini dile getirme fırsatı sağlayabilir.

Yasanın kabul edilmesi için yüzde 50’den fazla oy gerekiyor ve muhalifler vatandaşları yasayı reddetmeye veya oy kullanmaktan kaçınmaya çağırdı.

Yeni yasa onaylandığı takdirde, para el değiştirmediği sürece taşıyıcı anneliğe izin verirken, çocukların, yaşlıların ve engellilerin haklarını da artıracak.

Anlamlı bir şekilde, evliliği bir erkek ve bir kadından ziyade iki kişi arasındaki birliktelik olarak tanımlayacaktır.

Eşcinsel bir aktivist olan Maykel Gonzalez, Twitter’da “PCC (Küba Komünist Partisi) ile ‘Evet’ oyu vermiyoruz” dedi. “Bizimle birlikte ‘Evet’ oyu veren PCC’dir.”

-‘Ben Hristiyanım, başka fikirlerim var’-

Birkaç Latin Amerika ülkesi – Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika ve Ekvador ile bazı Meksika eyaletleri – artık eşcinsel evlilikleri tanıyor.

Havana’nın 2019’da bu gruba katılma çabası, kilise liderlerinden gelen sert eleştiriler nedeniyle başarısız oldu.

Bu ay, Küba Katolik Piskoposlar Konferansı, taşıyıcı gebelikler ve eşcinsel çiftler tarafından evlat edinilmesi de dahil olmak üzere yeni yasadaki çeşitli noktalara karşı duruşunu açıkladı.

Ancak birçok Kübalı artık bu tür fikirleri desteklediklerini söylüyor.

Eski bir Marksizm öğretmeni olan 78 yaşındaki Elio Gomez, Havana’daki bir sandık merkezinde AFP’ye verdiği demeçte, “Birkaç yıl önce bu kuralı kabul etmezdim” dedi. “Ama insan ayak uydurmak zorunda. Bu çok insani bir kod, tamamen kapsayıcı.”

Diğerleri aynı fikirde değildi.

65 yaşındaki öğretmen Zulika Corso, “Ben Hristiyanım, başka fikirlerim var, bunu kabul etmiyorum” dedi.

– ‘Daha önemli konular’ –

Yaklaşık 500 makale de dahil olmak üzere yasanın geniş kapsamlı erişimi, örneğin eşcinsel evlilikler konusunda anlaştıklarını söyleyen ancak taşıyıcı gebelikleri kabul etmediklerini söyleyenler arasında şüphe uyandırdı.

Kod, Küba genelinde aylarca süren yoğun tartışmaların konusu oldu.

Yine de siyaset bilimci Rafael Hernandez bunu 1959 devriminden bu yana oradaki “en önemli insan hakları yasası” olarak nitelendirdi.

Küba bugün, ABD yaptırımları ve koronavirüs pandemisi nedeniyle bir turizm çöküşünün ağırlaştırdığı gıda, yakıt ve ilaç kıtlığıyla birlikte ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor.

Uzmanlar, seçmenlerin bu fırsatı hükümeti genel olarak onaylamadıklarını ifade etmek için kullanabileceğini söylüyor.

Kapıcı Julio Cesar Vazquez AFP’ye verdiği demeçte, “Yiyecek olmaması, birçok insanın aç olması gibi Aile Yasasından daha önemli birçok konu var” dedi.

Bir seçmen, Jose Antonio Callejas, tam da bu nedenle değişikliğe karşı oy kullandı.

Havana’da bir sandıktan ayrılırken AFP’ye konuşan 47 yaşındaki kadın, “Sanırım ‘hayır’ diyen ilk kişilerden biriydim” dedi. “Yiyecek yok, hijyen ürünü yok. Elektrik kesintilerinin ortasında hayatta kalıyoruz. ‘Evet’ demek için bir neden göremiyorum.”

burs/to/wd

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir