Kübalılar ulusal referandumda eşcinsel evliliğe karar verecek

İki kadın, deniz kıyısındaki Matanzas şehrinde küçük bir grup LGBTQ aktivisti ile çevriliyken Eylül ayında evlendi. Ancak birlikleri Küba hükümeti tarafından tanınmadı, en azından henüz değil.

Yennys Hernandez, LGBTQ dostu birkaç kiliseden biri olan Metropolitan Community Kilisesi’ndeki düğününden hemen sonra CNN’e verdiği demeçte, “Bu yasal bir hak ve yasalar önünde hepimiz aynı olmalıyız. Bu bir insan hakkı meselesi” dedi. adada eşcinsel evlilikler yapmak için.

Kilise ayininin ardından çift, toplanmış arkadaşlarına ve aile üyelerine yeni aile yasası için oy vermelerini hatırlattı.

Annery Rivera, “Haklar, seçenekler, olanaklar ve vatandaş olmak ve bu vatandaşlığı ifade etmek açısından hepimizin eşit olduğuna inanıyorum. Toplumun geri kalanından daha az olduğumuzu düşünmüyorum” dedi. yeni aile yasası geçerse, o ve Hernandez, Küba devletinin gözünde yasal olarak evli oldukları anlamına gelen bir medeni nikah yapacaklardı.

Eylül ayında evlenen Annery Rivera Velasco ve Yennys Hernandez Molina.

Onlarca yıllık bekleyiş

Küba hükümetine göre 100 sayfalık aile yasası kadınlara, çocuklara ve yaşlılara daha fazla koruma sağlamanın yanı sıra LGBTQ çiftlerin evlenip çocukları evlat edinmesine izin veriyor.

Küba’daki LGBTQ topluluğundaki üyeler, bu an için onlarca yıl bekledi.

Ancak bazıları, kod geçerse bir tepkiden de korkar.

1959 devriminin ardından, Fidel Castro’nun yeni hükümeti tarafından istenmeyen siyasi muhalifler, rahipler ve diğerleri ile birlikte Üretime Yardımcı Birimler olarak bilinen çalışma kamplarına gönderilenler arasında eşcinseller de vardı. Hatta bazı gey ve lezbiyenler, şüpheye düşmemek için sahte evlilikler yaptıklarını söylediler.

Castro daha sonra eşcinsellere yönelik muamele için özür diledi, ancak kaç kişinin zorunlu çalışma kamplarına gönderildiği ve bunların yaratılmasını kimin emrettiğinin tam bir muhasebesi hükümet tarafından hiçbir zaman açıklanmadı.

1979’da Küba’da eşcinsellik yasallaştırıldı, ancak birçok eşcinsel erkek ve kadın hala açık ayrımcılığa maruz kaldıklarını söyledi.

1993’te, devrimin genç bir destekçisi ile yaşlı bir gey arasındaki beklenmedik dostluk hakkında Küba filmi “Çilek ve Çikolata” gösterime girdi ve adadaki LGBTQ insanlarına yönelik muamele hakkında ulusal bir tartışma başlattı.

On yıldan fazla bir süredir, eski Küba cumhurbaşkanı Raul Castro’nun kızı Mariela Castro, geylerin, lezbiyenlerin ve trans bireylerin haklarının iyileştirilmesi için hükümet tarafından finanse edilen bir merkez aracılığıyla açıkça savundu.

Ancak daha fazla eşitlik için yapılan baskı, Küba hükümetinin hem dışından hem de içinden sert muhalefetle karşılaştı.

Yakıta aç ve sıcakta kavrulan Küba, derinleşen enerji kriziyle karşı karşıya

2018’de Kübalı yasa koyucular, homofobik bir tepkinin yeni bir anayasayı onaylamak için referanduma katılımı azaltacağı korkusuyla eşcinsel evliliği yasallaştıracak hükümleri terk etti.

Ertesi yıl, Küba polisi barışçıl bir LGBTQ hakları geçit törenini, yürüyüşçülerin miting düzenleme iznine sahip olmadığını söyleyerek bozdu.

Özellikle Küba’nın büyüyen evanjelik topluluğu, aile yasasını onaylamaya karşı açıkça savundu.

Evanjelik papaz Yoel Serrano CNN’e, evanjelikler eşcinsel evliliğe karşı oldukları konusunda daha açık sözlü olsalar da, Küba toplumundaki birçok grubun çekinceleri olduğunu söyledi.

Serrano, “Hıristiyanların yaklaşık %95’inin onaylamadığını düşünüyorum ama bu sadece Hıristiyanlar değil” dedi. “Anlaşamayan komünistler var, anlaşamayan materyalist insanlar var. Farklı şeylere inanan ve yeni aile yasasıyla yapmak istedikleri değişiklikleri kabul etmeyen birçok insan var.”

Ada genelinde hükümet tarafından düzenlenen mahalle “istişarelerinde” bile, kendilerini sadık devrimciler olarak tanımlayan bazı kişiler, nasıl oy kullanacaklarından emin olmadıklarını söylediler.

Melba adlı bir kadın, 2021’de CNN’nin haber yapmasına izin verilen bir mahalle toplantısında – aynı cinsiyetten hükümlere atıfta bulunarak – “Bir makale yüzünden kodun toplu olarak onaylanmaması talihsiz olurdu” dedi.

Referandumdan önceki haftalarda, Küba hükümeti devlet medyasında yeni aile yasası lehine tam bir mahkeme baskısı yaptı ve yeni yasanın adanın şu anda altmış yıldan fazla bir süredir devam eden devriminin yapabileceğinin kanıtı olduğunu savundu. çağa uyum sağlamak.

Eşcinsel Evlilikle İlgili Kısa Bilgiler
Eğer görülmeye devam ediyor Kübalılar Ezici bir çoğunlukla eşcinsel evliliğe izin verecekler ya da referandumu, yaygın elektrik kesintileri, kontrolden çıkmış enflasyon ve süpermarket raflarının giderek boş kalması nedeniyle hükümete duydukları öfkeyi ifade etmek için ender bir fırsat olarak kullanacaklarsa.

Matanzas’taki kilisede, Yennys ve Annery ile evli olan papaz Peder Elaine Saralegui Caraballo, referandumun geçmesi veya reddedilmesi durumunda tam eşitlik mücadelesinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

“Aşkın kazanacağına inancım var” dedi. “Evet” veya “Hayır” ise aynı şey. Topluluğumuza, sizin değerinizi, kim olduğunuzu kimsenin elinden alamayacağını söylüyoruz.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir