Lübnan bankaları bir hafta süren kapanıştan sonra kısmen yeniden açıldı

BEYRUT — Krizin vurduğu Lübnan’daki bankalar, saldırganların bu ayın başlarında en az yedi banka şubesine baskın düzenleyerek kapana kısılmış birikimlerini geri çekmek istedikleri bir soygun dalgasının ortasında bir hafta süren kapanışın ardından Pazartesi günü kısmen yeniden açıldı.

Lübnan Bankalar Birliği geçen Pazartesi günü, mevduat sahipleri ve aktivistler tarafından banka soygunları nedeniyle greve gittiğini söyledi – bu küçük Ortadoğu ülkesinde artan kaosun bir işareti.

Lübnan’ın nakit sıkıntısı çeken bankaları, krizin tetiklediği hükümet karşıtı kitlesel protestolar sırasında en son Ekim 2019’da iki hafta boyunca uzun bir süre kapalı kalmıştı. O yıl, bankalar nakit çekme konusunda katı sınırlamalar getirerek milyonlarca insanın birikimlerini birbirine bağladı.

Ülke ekonomisi o zamandan beri, nüfusun yaklaşık dörtte üçünün yoksulluğa düşmesiyle sarsıldı. Lübnan poundu dolar karşısında değerinin %90’ından fazlasını kaybetti.

Öfkeli ve çaresiz mudiler – biri av tüfeğiyle silahlanmış olanlar da dahil olmak üzere – bu ay boyunca hayal kırıklıkları kaynadı ve bankaları tutmaya başladı. İçlerinden biri, Sali Hafez, sahte bir tabancayla Beyrut’taki bir banka şubesine girdi ve kız kardeşinin kanser tedavisini karşılamak için birikiminden 13.000 dolar aldı.

Ancak Pazartesi günü yalnızca birkaç banka şubesi açıldı ve yalnızca kurumsal işlemler için önceden randevusu olan müşterileri kabul etti. Kısmi yeniden açma, bankalar çalışanlarının güvenliğini sağlayana kadar süresiz olarak devam edecekti.

Endişeli Lübnanlılar ATM makinelerinin etrafında toplandı.

Fadi Al-Osta, The Associated Press’e Beyrut’taki bir banka şubesinin önünde “Üç saattir buradayım ve içeri girmeme ya da randevu almama izin vermiyorlar” dedi. “Güvenlik görevlileri bizi teker teker içeri alıp silahları kontrol edebilir. Bu onların işi değil mi?”

Lübnan Banka Çalışanları Sendikaları Federasyonu başkanı George al-Hajj, şube başına daha fazla güvenlik görevlisi olması için şubelerin küçüldüğünü söyledi.

El Hac, “Amacımız kimseye zarar vermek değil, işe kendimizi güvende ve emniyette hissederek gitmek istiyoruz” dedi. “Biz de insanız.”

Devlet Güvenlik güçlerinin saldırı tüfekleriyle bazı banka şubelerinin önünde durduğu güneydeki Sidon kentinde gerginlik tırmanıyordu. Maaşları değerlerinin %90’ından fazlasını kaybeden bazı polis memurları ve askerler, hükümet tarafından kısa süre önce verilen küçük nakit ikramiyeleri toplamak için bir banka şubesine girme girişiminde başarısız oldular.

Lübnan’ın Uluslararası Para Fonu ile kurtarma paketine ilişkin görüşmeleri, yetkililerin bankacılık sektörünün yeniden yapılandırılması ve bankacılık gizliliği yasalarının kaldırılması da dahil olmak üzere kritik reformları uygulamada başarısız olması nedeniyle yavaş ilerledi. Geçen hafta, konuk bir IMF heyeti, hükümetin umutsuzca ihtiyaç duyulan mali reformları uygulamadaki yavaşlığını eleştirdi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir