Magnus Carlsen: FIDE, bir hamleden sonra maçı bıraktığı için dünya şampiyonunu azarladı, ancak satrançta hile yapma konusundaki “derin endişelerini paylaşıyor”CNN

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) dünya şampiyonunu kınadı Magnus Carlsen diğer büyükustaya karşı oynanan bir çevrimiçi satranç maçından istifa ettiği için hans niemann sadece bir hamleden sonra, ancak paylaştığını ekledi dünyanın 1 numarası “Hile yapmanın satranca verdiği zararla ilgili derin endişeler.”

FIDE, “Bu durumu ele almanın daha iyi yollarının olduğuna kuvvetle inanıyoruz” dedi. Beyan Cuma günü yayınlandı.

“Dünya Şampiyonu, oyunun küresel bir elçisi olarak görüldüğü için statüsüne bağlı ahlaki bir sorumluluğa sahiptir. Hareketleri meslektaşlarının itibarını, sportif sonuçları etkiler ve nihayetinde oyunumuza zarar verebilir.”

Carlsen Pazartesi günü ekranını kapatıp açıklama yapmadan maçı terk ettiğinde iki oyuncu Julius Baer Generation Cup’a katılıyordu.

Satranç24’e göre Norveçli, Amerikalı yıldız Niemann’a karşı aldığı sürpriz yenilginin ardından bu ayın başlarında Saint Louis’deki Sinquefield Kupası’ndan çekildi – chess24’e göre kariyerinde ilk kez bir turnuvadan çekildi.

Başka bir büyükusta Hikaru Nakamura, Carlsen’in Niemann’ın davranışından “şüpheli” olduğunu söyledi ve Sinquefield Kupası maçından günler sonra Niemann, satranç kariyerinin başlarında hile yaptığı iddialarına kamuoyu önünde yanıt verdi.

Niemann, 12 ve 16 yaşlarında hile yaptığını kabul etti, ancak St. Louis Satranç Kulübü ile yaptığı bir röportajda, masa üstü oyunlarda hiç hile yapmadığını söyledi.

Niemann, “Gerçeği söylüyorum çünkü yanlış beyanda bulunmak istemiyorum” dedi. “Bu hatadan ders aldığım için kendimle gurur duyuyorum ve şimdi her şeyimi satranca verdim. Satranç için her şeyimi feda ettim.”

Bu turnuvaların hiçbiri FIDE’nin yetkisi altında değildi, ancak organizasyon “oyunun bütünlüğünü ve imajını korumak bizim görevimiz ve olayın tırmanmaya devam ettiğini göz önünde bulundurarak bir adım atmayı gerekli görüyoruz” dedi.

FIDE, “yeterli ilk kanıt sağlandığında ve ilgili tüm taraflar ellerindeki bilgileri ifşa ettiğinde, Fair Play komisyonunu olayın kapsamlı bir soruşturmasıyla görevlendirmeye hazır” olduğunu duyurdu.

Açıklamada, “Bazı durumlarda belirsizliğin oyuncuların performansına zarar verebileceğinin tamamen farkındayız” diye devam etti. “Ayrıca oyuncunun itibarına da zarar verebilir – bu yüzden hile karşıtı protokollerin izlenmesinde ısrar ediyoruz.”

CNN, açıklama hakkında daha fazla açıklama için FIDE’ye ulaştı.

Carlsen'in Niemann'a karşı kaybı, Ekim 2020'den bu yana ilk kez oldu.

Carlsen, herhangi bir görevi kötüye kullanmayı reddeden Niemann’a karşı açık bir hile iddiasında bulunmadı.

Çarşamba günü doğrulanmış YouTube kanalında yayınlanan bir röportajda, “Maalesef bu konuda özellikle konuşamam ama insanlar kendi sonuçlarını çıkarabilir ve kesinlikle var” dedi.

“Niemann’ın oyunundan çok etkilendiğimi söylemeliyim ve bence akıl hocası Maxim Dlugy harika bir iş çıkarıyor olmalı.”

Hileli iddialar nedeniyle Julius Baer Nesil Kupası’ndan çekilip çekilmediği sorulduğunda Carlsen, “Bu konuda yorum yapmayacağım,” diye ekledi. “Turnuvadan sonra biraz daha fazla şey söylemeyi umuyorum.”

CNN bu hafta yorum için Carlsen ve Niemann’a ulaştı ancak henüz bir yanıt alamadı.

FIDE, Carlsen’in “hile yapmanın satranca verdiği zararla ilgili derin endişelerini” paylaştığını ve büyük çevrimiçi platformlar, özel etkinlikler ve en iyi oyuncular arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulunduğunu söyledi.

FIDE’nin açıklamasında, “Bütün bu durumun, düzgün bir şekilde ele alınırsa, uzun vadeli olumlu bir etkisi olabileceğini umuyoruz,” diye ekledi ve hafifletmek için Büyük Ustalar, hile karşıtı uzmanlar, FIDE görevlileri ve önde gelen satranç platformlarının temsilcilerinden oluşan özel bir Panel önerdi. gelecekteki herhangi bir hile riski.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir