Mahsa Amini ölümü: İran, protesto ölümleri arttıkça interneti kısıtlıyor

Tahran’da gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsünü düzgün takmadığı için “yeniden eğitim merkezine” götürüldüğü geçen hafta öldürülmesinin ardından binlerce İranlı protesto için sokaklara döküldü.

Cuma gününden bu yana, başkent Tahran da dahil olmak üzere ülke çapında en az 40 şehirde gösteriler düzenlendi ve protestocular kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığın yanı sıra zorunlu başörtüsü takmaya son verilmesini talep etti.

İran devlet destekli haber ajansı Tasmin’in bir güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberine göre, protestolarla bağlantılı olarak en az 1.200 kişi tutuklandı.

Güvenlik güçleriyle çıkan çatışmalarda düzinelerce protestocunun öldüğü bildirildi.

CNN bağımsız olarak ölü sayısını doğrulayamıyor – kesin bir rakamı İran hükümeti dışındaki herhangi birinin doğrulaması mümkün değil – ve muhalefet grupları, uluslararası hak örgütleri ve yerel gazeteciler tarafından farklı tahminler verildi. Uluslararası Af Örgütü Cuma günü yaptığı açıklamada, dördü çocuk en az 30 kişinin öldüğünü; devlet medyasına göre İran İslam Cumhuriyeti Yayını, 35 kişi öldü.

Basın özgürlüğünü izleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Gazetecileri Koruma Komitesi’ne göre, gösterilerde gazetecilerin yetkililer tarafından hedef alındığı ve en az 17 kişinin tutuklandığı görüldü.

Bu arada, ülkenin yarı resmi haber ajansı Fars News, İslam Devrim Muhafızları’nın (IRGC) tüm insanlardan protestocuları tanımlamasını istediğini söyledi.

IRCG, 1979’da ülke devriminin ardından kurulan İran ordusunun seçkin kanadıdır.

21 Eylül 2022'de Tahran'da Mahsa Amini'nin ölümüyle ilgili protesto sırasında halk ateş yaktı.

Onlarca yıllık baskı

Yetkililer, interneti kısıtlayarak protestoları kontrol edebileceklerini umuyorlar – son yıllarda İran’ı kasıp kavuran bir dalganın sonuncusu. 2009’da tartışmalı seçim sonuçları üzerine Yeşil hareketle başladılar ve daha yakın zamanda 2019 protestoları akaryakıt fiyatlarındaki artışla başladı. BM ve insan hakları grupları tarafından yayınlanan tahminlere göre, üç yıl önceki şiddetli baskılarda yüzlerce kişinin öldüğüne ve binlerce kişinin yaralandığına inanılıyordu.

Ancak bu yılki protestolar farklı – kapsamları, ölçekleri ve benzeri görülmemiş feminist doğaları. Sosyo-ekonomik bölünme boyunca da seferberlik var. İranlılardan oluşan genç bir nesil, onlarca yıllık baskıya karşı sokaklarda yükseliyor – muhtemelen her zamankinden daha cesur.

Gösteriler, kuzeybatıdaki Kürt bölgesinden başkent Tahran’a ve hatta Meşhed gibi daha geleneksel olarak muhafazakar şehirlere kadar düzinelerce İran şehrine yayıldı.

Amini’nin ölümüyle ateşlenirken, ilk hesap verebilirlik çağrıları, özellikle 1979 İslam Devrimi’nden bu yana onlarca yıldır ayrımcılığa ve haklarında ciddi kısıtlamalara maruz kalan kadınlar için daha fazla hak ve özgürlük taleplerine dönüştü.

Ancak rejim değişikliği çağrıları da artıyor. Ülkenin dört bir yanında insanlar dini lidere atıfta bulunarak “diktatöre ölüm” sloganları atıyor ve onların portrelerini yıkıyor. Ayetullah Ali Hamaney. Cuma gecesi Hamaney’in doğum yerinden protestocuların İslam Devrimi’nin sembollerinden biri olarak kabul edilen bir adamın heykelini ateşe verdiği Meşhed kentinden dikkat çekici görüntüler ortaya çıktı. Eskiden böyle sahneler düşünülemezdi.

Bütün bunlar, İran’ın sert liderliğinin, durdurulan 2015 nükleer anlaşmasını ve ABD yaptırımları altındaki ekonominin durumunu canlandırma müzakereleriyle artan baskı altında olduğu bir zamanda oluyor; sıradan İranlılar, yükselen enflasyon seviyeleriyle başa çıkmak için mücadele ediyor.

Bu protestolar yıllardır hükümet için en büyük zorluk olsa da, analistler hükümetin geçmişte kullandığı sert taktiklere başvurarak onları kontrol altına almak için harekete geçeceğine inanıyorlar. 2019’dan beri görülmeyen bir seviyedeki internet kısıtlamaları ile birlikte acımasız bir baskının geldiğine dair işaretler var. Diğer önlemler arasında hükümetin Cuma namazından sonra destekçilerini toplu mitinglerde harekete geçirmesi; göstericileri isyancı ve yabancı ajan olarak görevden alan yetkililer ve ordunun ve güçlü İran Devrim Muhafız Kolordusu’nun protestolarla başa çıkmak için konuşlandırılacağı konusunda uğursuz uyarılar.

İran İletişim Bakanı Ahmed Vahidi Cuma günü devlet televizyonu IRIB’ye verdiği demeçte, “Ayaklanmalar bitene kadar internetin sınırları olacak. Sosyal medya üzerinden isyan organizasyonunu önlemek için internet sınırlamaları oluşturmak zorundayız.”

Vahidi’nin yorumları, sosyal medyadaki kadınların başörtülerini çıkararak yaktığı ve göstericilerin “kadınlar, yaşam, özgürlük” gibi sloganlar attığı halkın meydan okuma sahneleri göstermesinin ardından geldi.

İnterneti daha da kısıtlamaya yönelik hareket, Birleşmiş Milletler’in Amini’nin ölümüyle ilgili bağımsız bir soruşturma yapılması ve İran güvenlik güçlerinin protestoculara “orantısız güç” kullanmaktan kaçınması çağrısının ardından geldi.

Amini’nin ölümüyle ilgili öfke, bir acıdan sonra öldüğünü iddia eden devlet yetkilileri tarafından verilen açıklamaya ilişkin kamuoyunun şüpheciliğinden geliyor. “kalp krizi” ve komaya girdi. Ancak Amini’nin ailesi, önceden var olan bir kalp rahatsızlığı olmadığını söyledi.
İranlılar protesto için her şeyi riske atıyor.  Aileleri bazılarının eve gelmediğini söylüyor

Amini’nin ölümü, kadınların İran’da on yıllardır karşı karşıya kaldığı şiddetli baskının bir sembolü haline geldi ve dünya liderlerinin bu hafta New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bile onu çağırmasıyla adı tüm dünyaya yayıldı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Perşembe günü yaptığı açıklamada, BM uzmanlarının İran’da devlet yetkilileri tarafından kadınlara yönelik fiziksel şiddet kullanımını şiddetle kınadıklarını söyledi.

Açıklamada, “İranlı yetkililer Amini’nin kalp krizinden öldüğünü söylediler ve ölümünün doğal sebeplerden olduğunu iddia ettiler. Ancak bazı raporlar Amini’nin ölümünün iddia edilen işkence ve kötü muamele sonucu olduğunu ileri sürdü.”

İranlı yetkilileri, Amini’nin ölümüyle ilgili bağımsız, tarafsız ve hızlı bir soruşturma yürütmeye, soruşturmanın bulgularını kamuoyuna açıklamaya ve tüm failleri sorumlu tutmaya çağırıyoruz” denildi.

İnternet çöküşü

İnternet izleme ajansı Netblocks Cuma günü yaptığı açıklamada, protestolar devam ederken İranlıların üçüncü bir “ulus çapında” mobil internet bağlantısı kaybı dalgasıyla karşı karşıya olduklarını söyledi.

İzleme grubu haftanın başlarında, protestoların başlamasından bu yana ülkede mobil ağların büyük ölçüde kapatıldığı ve Instagram ve WhatsApp sosyal ağlarının kısıtlandığı İran’ın 2019’dan bu yana en şiddetli internet kısıtlamalarını yaşadığını söyledi.

Hem ülke içindeki hem de diasporadaki İranlılar, internet engellerini aşmak için Tor Project ve Hula VPN gibi popüler Sanal Özel Ağ (VPN) sağlayıcılarına yöneliyor. AppBrain izleme servisine göre akıllı telefon kullanıcıları uygulamaları indirmek için.

Ancak Netblocks, şu anda ülkede görülen internet kesintisi türünün “genellikle hileli atlatma yazılımları veya VPN’ler kullanılarak çözülemeyeceği” konusunda uyardı.

Benzer internet kısıtlamaları Kasım 2019’da İran’da gerçekleşti ve yetkililer ülke çapında akaryakıt fiyatlarına yönelik protestoların yayılmasını engellemeye çalışırken İranlıları neredeyse tamamen çevrimdışı hale getirdi.

Oracle’ın İnternet İstihbaratı o sırada bunu “İran’da şimdiye kadar gözlemlenen en büyük internet kesintisi” olarak nitelendirdi.

Bu arada, İnternet aktivisti hacker grubu Anonymous, geçen hafta İran hükümetini çevrimiçi olarak hedef alarak Perşembe günü hükümet web sitelerinin birkaç kez ihlal edildiğini duyurdu.

Anonymous, Amini’nin ölümünün ardından sosyal medyada ilgi görmeye başlayan İran Operasyonu’nun kısaltması olan #OpIran hashtag’ini kullanarak Perşembe günü, örgütün 1000’den fazla CCTV İran kamerasını hacklemede başarılı olduğunu tweetledi. bağımsız olarak onaylamak için.

BM soruşturma istedi

BM Genel Sekreteri António Guterres Cuma günü yaptığı açıklamada, “barışçıl protestoların aşırı güç kullanımıyla karşılandığı ve düzinelerce ölüm ve yaralanmaya yol açan raporlardan endişe duyduğunu” söyledi.

UNTV’ye verdiği günlük brifingde Dujarric, “Güvenlik güçlerini gereksiz veya orantısız güç kullanmaktan kaçınmaya ve daha fazla tırmanmayı önlemek için herkesi itidal etmeye çağırıyoruz.” dedi.

BM, İran’daki protestoları yakından takip ettiğini söyledi ve yetkilileri “ifade, barışçıl toplanma ve örgütlenme özgürlüklerine saygı göstermeye” çağırdı.

Yetkilileri ayrıca kadın haklarına saygı duymaya ve kadınlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya ve onları diğer insan hakları ihlallerinden korumak için uluslararası standartlara uygun etkili önlemler almaya çağırıyoruz” dedi.

Guterres, İnsan Hakları Yüksek Komiseri Vekili’nin Amini’nin ölümüyle ilgili “bağımsız bir yetkili makam” tarafından derhal soruşturma açılması çağrısını yineledi.

İran İçişleri Bakanı, İran devlet haber ajansı IRNA’nın Cumartesi günü bildirdiğine göre, olayla ilgili soruşturmaları gerekçe göstererek Mahsa Amini’nin dövüldüğünü yalanladı.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi (İran devlet yayın kuruluşu) IRIB’ye verdiği demeçte, “Gözlemlerin sonuçları, olay yerinde bulunanlarla yapılan görüşmeler, ilgili kurumlardan alınan raporlar ve diğer soruşturmalar, rahmetli Amini’nin dövülmediğini gösterdi,” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi, Amini’nin ailesini arayarak, IRNA’ya göre hiçbir hakkın ihlal edilmemesi için olayın dikkatlice araştırılmasını emrettiğini söyledi. Geçen hafta New York’taki UNGA’ya yaptığı gezi sırasında, erken adli tabip bulgularının hiçbir dayak izi bulmadığını söyledi.

Raisi, New York’taki BMGK ziyaretinin ardından İran’a döndükten sonra, resmi internet sitesine göre, Meşhed’deki protestolar sırasında öldürülen İslam Devrim Muhafızları’na bağlı gönüllü bir paramiliter grup olan Basij üyesinin ailesini de aradı.

Raisi, ofisinden yapılan açıklamada, Basij üyesi Rasool Doust Mohammadi’nin ailesine taziyelerini ileterek, “protesto ile kamu düzeni ve güvenliğinin bozulması arasında ayrım yapılması gerektiğini” belirterek, protestoları da anlattı. isyan ve kötülük olarak.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir