Mahsa Amini’nin ölümü: Cumhurbaşkanının protestocularla ‘kararlı bir şekilde’ ilgilenileceği konusunda uyardığı sırada öldürülen beşinci İranlı paramiliter üyeCNN

İranlı bir gönüllü paramiliter grubun beşinci üyesi, Pazar günü devlet medyasının “isyancılar ve haydutlar” olarak adlandırdığı kişilerle çatıştıktan sonra öldü. protestocular ülke çapında günler süren huzursuzluğun ardından “kesinlikle” ele alınacaktı.

Kuzeybatıdaki Urmiye şehrinde Perşembe günü aldığı yaralardan dolayı kişi hayatını kaybetti. İran, İran devlet haber ajansı IRNA söyledi. Güçlü İslam Devrim Muhafızları Birliği’ne (IRGC) bağlı bir paramiliter örgüt olan Basij’in diğer üyeleri Kazvin, Tebriz, Meşhed ve Quchan’da öldürüldü.

Protestolar, 13 Eylül’de ülkenin muhafazakar kıyafet kurallarını ihlal etmekle suçlanan, ahlak polisi tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki İranlı Kürt kadın Mahsa Amini’nin ölümüyle ateşlendi.

Cuma gününden bu yana, başkent Tahran da dahil olmak üzere ülke çapında en az 40 şehirde gösteriler düzenlendi ve protestocular kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığın yanı sıra zorunlu başörtüsü takmaya son verilmesini talep etti.

İran İslam Cumhuriyeti Yayın Kurumu (IRIB) Cuma günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Amini’nin ölümüyle ilgili son protestolarda İran’da en az 35 kişinin öldüğünü söyledi.

Uluslararası Af Örgütü daha önce 30 kişinin öldüğünü söylemişti. CNN bağımsız olarak ölü sayısını doğrulayamıyor – kesin bir rakamı İran hükümeti dışında herhangi birinin doğrulaması mümkün değil – ve muhalefet grupları, uluslararası hak örgütleri ve yerel gazeteciler tarafından farklı tahminler verildi.

İran devlet destekli haber ajansı Tasmin’in bir güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberine göre, protesto dalgasıyla bağlantılı olarak en az 1.200 kişi tutuklandı. Devrim Muhafızları, protestocuları “isyan” ve “vandalizm” ile suçladı ve polisi “ulusun güvenliğini korumaya” çağırdı.

Basın özgürlüğünü izleyen kar amacı gütmeyen Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) bir raporuna göre, İran’da devlet karşıtı protestolar ülke çapında yayılırken en az 17 gazeteci tutuklandı.

İranlı yetkililer kısıtlama yapacaklarını söylüyor internet girişi Ülkede sükunet sağlanana kadar sokaklar yeniden canlanacak. Bu arada, ülkenin yarı resmi haber ajansı Fars News, 1979’daki devrimin ardından kurulan İran ordusunun seçkin kanadı olan IRGC’nin tüm insanlardan protestocuları tanımlamasını istediğini söyledi.

Devlet haber ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre, Pazar günü yüz binlerce İranlı İran’ın birçok şehrinde son ayaklanmaları kınamak için hükümet yanlısı mitingler düzenledi.

İnsanlar, kutsal Meşhed şehri, kuzeybatıdaki Kazvin şehri, merkezi İsfahan şehri ve batıdaki Hamedan ve Yasuj şehirleri de dahil olmak üzere birçok şehir ve kasabada sokaklara döküldüler. İsyancılar tarafından işlenen sabotaj eylemleri, ”diye ekledi devlet haberleri.

Press TV’ye göre, göstericiler “yabancı düşmanlara hizmet eden, Kur’an-ı Kerim’i, camileri ve ulusal bayrakları ateşe veren ve sokaklarda kadınların başörtülerini zorla çıkaran bir avuç paralı asker tarafından işlenen suçları ve kötü eylemleri kınadılar.”

21 Eylül 2022'de Tahran'da Mahsa Amini'nin ölümüyle ilgili protesto sırasında halk ateş yaktı.

Yetkililer, interneti kısıtlayarak protestoları kontrol edebileceklerini umuyorlar – son yıllarda İran’ı kasıp kavuran bir dalganın sonuncusu. 2009’da tartışmalı seçim sonuçları üzerine Yeşil hareketle başladılar ve daha yakın zamanda 2019 protestoları akaryakıt fiyatlarındaki artışla başladı. BM ve insan hakları grupları tarafından yayınlanan tahminlere göre, üç yıl önceki şiddetli baskılarda yüzlerce kişinin öldüğüne ve binlerce kişinin yaralandığına inanılıyordu.

Ancak bu yılki protestolar farklı – kapsamları, ölçekleri ve emsali görülmemiş feminist doğaları. Sosyo-ekonomik bölünme boyunca da seferberlik var. İranlılardan oluşan genç bir nesil, onlarca yıllık baskıya karşı sokaklarda yükseliyor – muhtemelen her zamankinden daha cesur.

Gösteriler, kuzeybatıdaki Kürt bölgesinden başkent Tahran’a ve hatta Meşhed gibi daha geleneksel olarak muhafazakar şehirlere kadar düzinelerce İran şehrine yayıldı.

Amini’nin ölümüyle ateşlenirken, ilk hesap verebilirlik çağrıları, özellikle 1979 İslam Devrimi’nden bu yana onlarca yıldır ayrımcılığa ve haklarında ciddi kısıtlamalara maruz kalan kadınlar için daha fazla hak ve özgürlük taleplerine dönüştü.

‘Korkuyorum’: Kadınlar, polisin gözaltında ölümünün ardından İran’ın başörtüsü yasası hakkında açılıyor

Ancak rejim değişikliği çağrıları da artıyor. Ülkenin dört bir yanında insanlar dini lidere atıfta bulunarak “diktatöre ölüm” sloganları atıyor ve onların portrelerini yıkıyor. Ayetullah Ali Hamaney. Cuma gecesi Hamaney’in doğum yerinden protestocuların İslam Devrimi’nin sembollerinden biri olarak kabul edilen bir adamın heykelini ateşe verdiği Meşhed kentinden dikkat çekici görüntüler ortaya çıktı. Eskiden böyle sahneler düşünülemezdi.

Bütün bunlar, İran’ın sert liderliğinin, durdurulan 2015 nükleer anlaşmasını ve ABD yaptırımları altındaki ekonominin durumunu canlandırma müzakereleriyle artan baskı altında olduğu bir zamanda oluyor; sıradan İranlılar, yükselen enflasyon seviyeleriyle başa çıkmak için mücadele ediyor.

Bu protestolar yıllardır hükümet için en büyük zorluk olsa da, analistler hükümetin geçmişte kullandığı sert taktiklere başvurarak onları kontrol altına almak için harekete geçeceğine inanıyorlar. 2019’dan beri görülmeyen bir seviyedeki internet kısıtlamaları ile birlikte acımasız bir baskının geldiğine dair işaretler var. Diğer önlemler arasında hükümetin Cuma namazından sonra destekçilerini toplu mitinglerde harekete geçirmesi; göstericileri isyancı ve yabancı ajan olarak görevden alan yetkililer ve ordunun ve güçlü İran Devrim Muhafız Kolordusu’nun protestolarla başa çıkmak için konuşlandırılacağı konusunda uğursuz uyarılar.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir