NASA’nın Asteroit Parçalayan Uzay Aracı, Bugün Bir Mermiden Daha Hızlı Bir Hızla Hedefi Vuracak

NASA'nın Asteroit Parçalayan Uzay Aracı, Bugün Bir Mermiden Daha Hızlı Bir Hızla Hedefi Vuracak

NASA’nın DART görevi, bilim adamlarının bir asteroidin hareketini değiştirmeye yönelik ilk girişimidir.

Gezegensel bir savunma mekanizmasını test etmek için Dünya’ya doğru hızla atılan bir asteroidi saptırma görevi Pazartesi günü gerçekleştirilecek. NASA için Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından yönetilen Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) son aşamasında. Bilim adamları tarafından gönderilen bir uzay aracı, hedeflediği asteroit olan Dimorphos’a çarpacak. Grev, 26 Eylül’de EDT 7.14’te (27 Eylül saat 4.44’te IST) gerçekleşecek. Yaklaşık bir otomat büyüklüğündeki küp şeklindeki “çarpıcı” araç, Dünya’dan yaklaşık 11 milyon km uzaklıktaki futbol stadyumu büyüklüğündeki asteroide uçacak.

Asteroitin gezegenimiz için herhangi bir tehdit oluşturmadığını ve görevin sonucunun da bunu değiştirmeyeceğini, bir uzay aracının bir asteroidin yörüngesini saf kinetik kuvvetle değiştirme yeteneğini test edeceğini belirtmek gerekir. nesneyi yoldan saptırmak için yüksek hızda, gezegenimizi tehlikeden uzak tutmaya yetecek kadar.

Etkisi nasıl izlenir?

DART görevi için kullanılan uzay aracının kendi kamerası var, bu da insanların zamanın biraz gerisinde olsa da aksiyonu izleyebileceği anlamına geliyor.

NASA, DART etkisinin kapsamına 18:00 EDT’de (3.30am IST) başlayacak.

Etkinliğin canlı yayını şu adreste mevcut olacak: NASA’nın web sitesi ve Youtube kanalıFacebook sayfası ve Twitter tanıtıcısının yanı sıra.

Bu, bilim adamlarımızın bir asteroitin veya herhangi bir gök cisminin hareketini değiştirmeye yönelik ilk girişimidir.

DART görevi hakkında

Kasım 2021’de bir SpaceX roketi tarafından fırlatılan DART, yolculuğunun çoğunu NASA’nın uçuş direktörlerinin rehberliğinde gerçekleştirdi. Kontrol, yolculuğun son saatlerinde otonom bir yerleşik navigasyon sistemine devredilecek.

Görevin göksel hedefi, aynı adı taşıyan ikili bir çiftin parçası olarak Didymos adında beş kat daha büyük bir ana asteroidin yörüngesinde dönen yaklaşık 560 fit çapında bir asteroit “aycıktır”, Yunanca ikiz anlamına gelir.

Plan, DART’ın 24.000 km/s hızla doğrudan Dimorfos’a uçması ve yörünge izini daha büyük arkadaşı asteroitine yaklaştırmaya yetecek kadar sert çarpması.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir