NATO, Baltık Denizi’ndeki gaz sızıntılarının sabotaj olduğuna inanıyor

Kopenhag, Danimarka — NATO Perşembe günü yaptığı açıklamada, Baltık Denizi’ndeki uluslararası sularda Danimarka açıklarında ve üye olacak İsveç’te iki gaz boru hattına verilen hasarın sabotaj sonucu olduğunu öne sürerek 30 üye ülkesinin kritik altyapısına yönelik herhangi bir saldırıya misilleme yapacağını söyledi.

NATO büyükelçileri yaptıkları açıklamada, “Müttefiklerin kritik altyapısına yönelik herhangi bir kasıtlı saldırı, birleşik ve kararlı bir yanıtla karşılanacaktır” dedi. Rusya ile Almanya arasındaki boru hatlarında meydana gelen hasarın “derin endişe verici” olduğunu söylediler.

İttifak ayrıca “şu anda mevcut olan tüm bilgiler bunun kasıtlı, pervasız ve sorumsuz sabotaj eylemlerinin sonucu olduğunu gösteriyor. Bu sızıntılar nakliye risklerine ve önemli çevresel hasara neden oluyor” dedi.

Danimarka Savunma Bakanı Morten Bødskov heyecan bunu “ortak kınama ve ittifaktan gelen çok güçlü bir sinyal” olarak nitelendirdi.

İsveç sahil güvenliği Perşembe günü İsveç’in güneyindeki Kuzey Akımı boru hatlarında dördüncü bir sızıntı olduğunu doğruladı.

İsveç sahil güvenlik sözcüsü Mattias Lindholm, “İki noktada sızıntı var” dedi. Danimarka dışında iki tane daha var, dedi.

Sızıntılardan ikisi yakın zamanda gaz tedarikini durduran Nord Stream 1 boru hattında, diğer ikisi ise hiçbir zaman çalışmaya başlamamış Nord Stream 2 boru hattında. Çalışmamalarına rağmen, her iki boru hattı da kaçan ve yüzeye çıkan gazla doluydu.

Kuzey Akımı boru hatları, Rusya’dan Almanya’ya gaz taşımak için Baltık’tan geçiyor. Danimarka ve İsveç hükümetleri, ülkelerindeki sızıntıların “kasıtlı eylemler” olduğuna inanıyor.

Sızıntılar bildirilmeden önce patlamalar kaydedildi. İlk patlama Pazartesi günü erken saatlerde Danimarka’nın Bornholm adasının güneydoğusunda sismologlar tarafından kaydedildi. O gece adanın kuzeydoğusunda ikinci, daha güçlü bir patlama, 2.3 büyüklüğünde bir depreme eşdeğerdi. Danimarka, Norveç ve Finlandiya’daki sismik istasyonlar da patlamaları kaydetti.

Bazı Avrupalı ​​yetkililer ve enerji uzmanları, herhangi bir sabotajdan Rusya’nın sorumlu olacağını söyleseler de – Avrupa genelindeki yüksek enerji fiyatları ve ekonomik kaygılardan doğrudan yararlanıyor – diğerleri, müfettişler ne olduğunu belirleyene kadar parmakla gösterme konusunda uyardı.

Dördüncü sızıntının bildirilmesinden önce Çarşamba günü konuşan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, hasara neden olmak için büyük bir patlayıcı cihaz gerektiğini söyledi.

Moskova’da Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Akım boru hattı olayının bir devlet aktörünün katılımı olmadan imkansız olacağını söyledi.

Peskov, gazetecilerle yaptığı konferans görüşmesinde, “Muhtemelen devlet düzeyinde gerçekleştirilen bir terör saldırısına benziyor” dedi.

Peskov, “Kuzey Akım’ın yıkım miktarına bakılırsa, böyle bir eylemin devlet müdahalesi olmadan gerçekleştirilebileceğini hayal etmek zor” dedi. “Hızlı bir soruşturma gerektiren çok tehlikeli bir durum.”

Bölgede tespit edilen Rus savaş gemileri hakkındaki basında çıkan haberleri “aptalca ve taraflı” olarak nitelendirerek, “bölgede NATO ülkelerine ait çok daha fazla uçak ve geminin tespit edildiğini” de sözlerine ekledi.

Danimarka donanmasında eski bir amiral olan Torben Ørting Jørgensen, Associated Press’e, uzaktan kumandalı bir su altı aracı kullanarak veya bir denizaltı veya yüzey gemisinden dalgıçlar göndererek bir operasyon gerçekleştirmenin “çok zorlayıcı” olmadığını söyledi.

Ørting Jørgensen, “Operasyonu gerçekleştirenler yakalanmayacaklarını biliyorlardı” dedi. “Baltık Denizi’ndeki boru hatlarına karşı bir operasyon kimin aklına gelirdi?”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir