NYC açık sokakları pandemik topluluğu oluşturdu, şimdi birini parçalıyor

Jim Burke eğilimindeydi Jackson Heights’ta çocukların oyun oynadığı, komşuların sohbet etmek için mola verdiği ve insanların Zumba dersleri için toplandığı Jackson Heights’ta ağaçların sıralandığı 26 bloğun bir uzantısı, sessizliği kesen bir çığlıkla.

Burke, “Bir SUV’daki biri bana ac – k-emici f—–t dedi,” diye hatırladı.

Burke, 34th Avenue Open Streets Coalition’ın kurucu ortağıdır — pandeminin izolasyonunu kolaylaştırmaya yardımcı olduğu için övgü alan bir projenin komiserleri açık kamusal alanların genişletilmesi bir zamanlar arabaların hakimiyetindeydi.

Ancak New York’ta hayat normale dönerken sokakların trafiğe kapalı tutulması tartışması çirkinleşti.

Sosyal medyada, açık sokak muhalifleri, Facebook yorumları, sokakta manevra yapan itfaiye araçlarının videoları ve “Jackson Heights sakinlerinin hayatlarını tehlikeye attığı” iddiaları şeklinde öfkeyi dile getiriyor. Temmuz ayından bu yana bir avukatın kendilerini temsil etmesi için toplanan 5.000 $ ile bir GoFundMe dolaşıyor.

Bir kadın, sokaktaki bir ambulansa yüklenen bir çocuğun bir videosunda, “Burada yaşayan herkes için bir tehlike haline geldi” diye bağırıyor. “… sadece kaos yaratan küçük beton şeyler.”

Diğerleri geri püskürtüyor. Bir Facebook kullanıcısı, bu “kötü niyetli fırsatçı gönderi”nin kasıtlı olarak yanlış bilgi yaydığını iddia ediyor. Burke, son haftalarda homofobik, yabancı düşmanı ve ırkçı hakaretlere yükselen “zehirli bir ortam” olarak adlandırıyor. Açık cadde, Paseo Park adı verilen kalıcı bir lineer parka dönüştürülmekte ve tartışmalara ateş katan tamamlanma aşamasına ulaşmaktadır.

“Bu insanlar ya kendi üyelerini ya da diğer insanları korkuttu, kızdırdı ve sonra bunu bizden çıkaracaklar” dedi.

Karşı taraf cevap verdi.

Facebook’taki kadın, “Bize homofobik ve yabancı düşmanı diyorsunuz ama hayatlarımız tehlikede ve umurunuzda değil” dedi.

Koronavirüs pandemisinin karanlık günlerinde, şehrin açık sokaklar programı bastırılmış New Yorklular için parlak bir noktaydı. En çok ihtiyaç duyulan bir zamanda toplumu sağlamlaştırdılar. Ama şimdi Jackson Heights’ta topluluk oluşturma alıştırması topluluğu parçalamakla tehdit ediyor.

Ve birçok kişi merak ediyor: Jackson Heights’ta bu kadar tartışmalıysa – sözde bir başarı öyküsü – pandemi sonrası New York’taki açık sokakların geleceği için bu ne anlama geliyor?

Burke, iki yıldan fazla bir süredir açık sokak projesinde neredeyse tam zamanlı olarak gönüllü oldu. Çabaları yerleşim bölgesinden 1.3 mil ötede değişti.

Pandemi öncesinde, sokak sadece trafik için bir kanaldı. Şimdi, diyor ki, bu bir topluluk: Sabah, bir grup yaşlı, bir milden daha uzun olan yolun her iki ucundaki işaretçilere dokunduğundan emin olarak, yolun uzunluğunu yürümek için yola çıkıyor. Okuldan sonra binlerce çocuk sokağa dökülüyor, neşeyle, çığlıklarla ve kahkahalarla dolduruyor. Hafta sonları insanlar sanat ve el sanatları, meditasyon dersleri, ESL ve bahçe işleri için gelirler.

Her şeyin yolunda gitmesi için Burke, kurucu ortakları ve düzinelerce gönüllüsü barikatlar kurdu, temizlik çalışmalarına öncülük etti, ekstra destek ve koordineli programlama için şehri ve Ulaştırma Bakanlığı’nı dürttü.

“Bize homofobik ve yabancı düşmanı diyorsunuz ama hayatlarımız tehlikede ve umursamıyorsunuz.”

Facebook’ta yayın yapan açık sokakların rakibi

34th Ave. Open Streets Coalition’ın diğer bir kurucu ortağı olan Nuala O’Doherty-Naranjo, “Bu, topluluğun kalbidir” dedi. “ … Bu kadar çeşitliliğe sahip bir mahallede güzel bir topluluk inşa etmek için gerçekten bir şans.”

Sonuç olarak, cadde birçokları tarafından NYC’nin açık sokaklarının “altın standardı” olarak lanse ediliyor ve şimdi resmileştirilmiş, şehir destekli lineer bir park. Jackson Heights’ı temsil eden Kent Konseyi Üyesi Shekar Krishnan, sokak için bir platformda göreve başladı.

Krishnan, “34. Cadde gerçekten tüm New York City için model açık caddedir” dedi. “Gösterildiği gibi, pandemiden çıkmamız, kamusal açık alanların bizim için ne kadar önemli olduğunu ve daha fazlasına nasıl ihtiyacımız olduğunu gerçekten yansıtmak ve onu yaratma yöntemlerimiz hakkında daha yaratıcı olmak için bir fırsat. bizim şehrimizde.”

Bununla birlikte, Ulaşım Alternatifleri sözcüsü Cory Epstein’a göre, şehir genelinde açık sokaklar programı zemin kaybetti ve son iki yılda 80 milden sadece 20 kilometreye geriledi.

Street Lab’in yönetici direktörü Leslie Davol, bunun programın bir başarısızlığı değil, programın “olgunlaşması” olduğunu söyledi: Geri kalan sokaklar sakinler, yerel işletmeler veya mahalle grupları tarafından iyi bakılıyor. Street Lab, şehirdeki kamusal alan için programlama oluşturan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Ancak sokakların çoğu ya kapsam olarak daraltıldı ya da tamamen ortadan kalktı. Bazı caddeler, orijinal konseptin bazı yönlerini korumaya çalışırken, daha fazla arabanın akmasına izin vermek için pandemi zirvelerinin kesirlerine indirildi. Şehir yönetimi veya zaman ayıramayan sakinler tarafından bakımsız bırakılan diğerleri, barikatlarını kaldırdı. Kaldırımlar arabalar tarafından geri alındı.

çoğunluğu açık sokaklar içinde kayboldular konut veya düşük gelirli mahalleler ve Bronx, Queens ve Brooklyn. Greenpoint’teki bir açık cadde de geçen yıl ateşli vitriol ile karşı karşıya kaldı.

Jackson Heights’taki bazıları, küçülen trendin kendilerine ulaşmasını diliyor.

Jackson Heights Coops Alliance başkanı Ricardo Pacheco, açık sokak projesi için şehre içerliyor. O ve diğerleri, sokakla ilgili şikayetleri hedeflemek için düzenli olarak sosyal medyaya giriyor.

Pacheco, “Bu caddenin hemen yanında, hemen önünde yaşayan binlerce insan var,” dedi. “Artık çöplerle, farelerle, sarhoşlarla, gümbür gümbür müzikle, sabah Zumba dersleriyle, bu, şu, bu olaylar, gürültü ve diğer şeylerle uğraşmak zorundayız ama huzur yok. Burası bir park değil. Bir parka taşınmadık.

“Bir parka taşınmak isteseydim,” diye ekledi, “Paramı Central Park’a gitmek için biriktirirdim.”

Pacheco ve diğer açık cadde karşıtları, caddeye acil durum araçlarının erişimini engellediğini ve engelliler için erişilebilirlik oluşturduğunu ve park yerlerini sınırladığını söylüyor. Projenin gelişimine dahil olmadıklarını ve mahalledeki köklü değişikliğin, taşındıklarında asla pazarlık yapmadıkları bir şey olduğunu söylüyorlar.

DOT, plazalar üzerinden ve açık caddedeki yön değiştiricilerin etrafından acil erişim yolları belirlemiş ve bunları Community Board 3’ün Ulaşım Komitesi ile paylaştıktan sonra lineer parkın tasarımlarını tamamlamıştır. DOT, son iki yılda çok sayıda toplantı, çalıştay ve ankete ev sahipliği yaptı.

“Bana ve yönetim kurulumuza deli diyebilirler ya da sadece deliyiz ya da kışkırtıcıyız, ama biz gerçekten sadece insanları neler olup bittiğini bilgilendirmeye çalışıyoruz” dedi. “[When] Bir toplantım var, her zaman ‘Bu, kimseye Açık Sokaklara karşı olmayı telkin etmek değil. Sadece neler olduğunu size bildirmek için.”

Flaş Haber

Flaş Haber

Olduğu gibi

Ücretsiz son dakika haber e-posta uyarılarımızla koronavirüs pandemisi ve diğer haberler hakkında güncellemeleri alın.

Salgın, New Yorkluların sokaklarına bakışını değiştirdi ve onlara arabalar ve taşıtlar denklemden çıkarıldığında nelerin mümkün olduğunu gösterdi.

Ancak açık sokakların geleceği tehlikede olduğundan, çabanın devam edip etmeyeceği belli değil. sadece bir tane daha ol salgın hafıza.

“Sanırım herkes aniden kamusal alana baktı ve ‘Bir dakika, biliyorsun, burada arabalar var. Burası herkese ait olan bir alan. Onu bir sürü başka şey için kullanıyor olabiliriz'” dedi Davol.

Ancak açık sokakların başarısı, güçlü topluluk katılımı ve desteği de dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Birçoğu işe geri döndüğü, çocukları çeşitli etkinliklere götürdüğü ve pandemi sonrası yaşamın daha hızlı temposuna geri döndüğü için, bunu tekrarlamak ve sürdürmek zor olabilir. Jackson Heights’ta, kendini zaman ve enerjiye yatırım yapmaya adamış yeterli sayıda destekçi var, ancak diğer yerlerde, eski haline dönmek daha kolay olabilir.

Kasıtlı olsun ya da olmasın değişime karşı direnç de programın sürekli aşınmasına katkıda bulunabilir.

Şehrin en karanlık anlarında, açık sokaklar, ihtiyaç duyulan mahalleler için nefes alma odası ve oyun alanı sağladı. New Yorkers for Parks’ın yönetici direktörü Adam Ganser, COVID’in kriz anı geride kalırken, New York dönüştürücü bir an için bir fırsatı çarçur etme riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ganser, “Bu bir değişim sürecidir” dedi. “Şehrin pek çok yerinin bu açık sokaklara dönüşmesinin tam ortasındayız… Beş yıl sonra, on yıl sonra bu açık sokaklar mahalleleri tarafından sevilince ‘Neden yaptın’ diye soracaklar. Bunun burada olmasını istemeyen var mı?”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir