NYPD, arabayla geçen adamın öldürüldüğü Bronx uyanışını korumadığı için dava açtı

NYPD, çete bağlantılı bir cinayetin kurbanı için Bronx cenaze töreninde koruma sağlama sözünü tuttu ve yeni bir dava iddiasına göre, iki çocuklu bir babayı öldüren ve ikinci bir adamı yaralayan bir arabadan ateş etmeye yol açtı.

Cinayet kurbanı Demetrid Aristud’un ailesinin korkularına yanıt veren 40. Bölge dedektifi, 2 ve 3 Eylül 2021’de Parkchester’daki Unionport Yolu üzerindeki Parkchester Cenaze Evi’nde iki günlük uyanışı için polislerin görevlendirileceğine söz verdi. LaShaun Whitfield’ın ailesi.

İkinci günü hiçbir polis göstermedi – dört adamı taşıyan bir SUV’deki bir tetikçi veya atıcılar yas tutanların üzerine ateş açtı ve karısı Grecia Whitfield’ın Aristud’un kuzeni olan 37 yaşındaki LaShaun Whitfield’ı ölümcül şekilde yaraladı.

37 yaşındaki Grecia Whitfield, “Birini öldürmek için cenazeye kimin gittiğini anlamıyorum” dedi.

NYPD, devam eden dava hakkında yorum yapmayı reddetti. Davada belirli bir dolar miktarı aranmıyor.

37 yaşındaki baba LaShaun Whitfield, 2 ve 3 Eylül 2021'de Bronx Unionport Road'daki Parkchester Cenaze Evi'nde cinayet kurbanı Demetri Aristud'un cenazesinde 28 yaşındaki kuzeni Tariq Rosario'yu vurarak yaraladı.

Hikaye, 27 Ağustos 2021’de Mott Haven’daki E. 137th St. ve St. Ann’s Ave. yakınlarında göğsünden vurulan 29 yaşındaki Demetri Aristud ile başlıyor. Aristud o gün Lincoln Hastanesinde öldü.

Lincoln Hastanesi’nde, 40. Bölge’ye atanan 19 yıllık bir NYPD gazisi olan Dedektif Javish Ortiz, Aristud’un ailesine katili bulacağına söz verdi. Davaya göre, koruma sağlamak için uyanma ve cenaze bilgilerini de istedi.

Dava, Ortiz’in ertesi gün Aristud’un annesi Betty’ye koruma taahhüdünü tekrarladığını söylüyor. Ortiz, yasal belgelere göre 31 Ağustos ve 1 Eylül’de benzer sözler verdi.

2 Eylül’de, uyanışın ilk günü, Aristud’un ailesinin üyelerine cenaze evinin karşısına işaretlenmemiş bir polis arabası yerleştirilmiş gibi göründü.

Ertesi sabah, Ortiz, Grecia Whitfield’ın kız kardeşi Patricia Carillo’ya “Cenazede 16:00’da görüşürüz” diye mesaj attı.

Ancak davada polis gelmedi ve Ortiz, uyanış saat 19.00’da sona ermeden hemen önce Carillo’ya başka bir şey olduğunu söylemek için mesaj attı.

Carillo, “Onunla telefondayım ve silah sesleri duymaya başladım” dedi.

Mermiler SUV’dan uçtuğunda yas tutanlar cenaze evinden ayrılıyorlardı. Whitfield göğsünden vurulmuş.

Grecia Whitfield ve çocukları, 16 yaşındaki Lakai ve 19 yaşındaki Shamya, güvenliğe daldı. Kalabalık dağıldı.

Aristud’un ailesinin bir başka üyesi, 28 yaşındaki Tariq Rosario, silah sesi patladığında Whitfield yakınlarında duruyordu. Bir kurşun iki bacağına da saplandı.

Rosario, “Duydum ve aynı anda hissettim” dedi. “Düştüm. İnsanlar bağırıyor. Bir araba gördüm. Bir minibüsün arkasına sürünerek cenaze evine koştum. 15’ten fazla çekim gibi görünüyordu. LaShaun’u yerde gördüm.”

Ardından yas tutan 25 yaşındaki Juan Nunez’in silahı vardı ve ateşe karşılık verdi SUV’deki adamlarda, yetkililer söylüyor. Whitfield’in akrabaları, Nunez’in onları SUV atıcılarından korumaya çalıştığını söylüyor.

Carillo, kısa süre sonra Whitfield’lerin oğlundan haber aldığını söyledi. “Lakai gelir ve ‘Yardımına ihtiyacım var! Babam vuruldu!” diye anlattı.

Vurulmayı izleyen çaresiz yarım saatte, Whitfield bir arabaya yüklendi ve Aristud’u anmak için giydiği beyaz takım elbisenin içinde nefes almak için mücadele ederken Jacobi Tıp Merkezi’ne doğru sürüldü.

Grecia Whitfield kocasını kucağına aldı ve ona kalp masajı yapmaya çalıştı. Trafiğe çarptılar ve bir ambulansı durdurdular. Sağlık görevlileri, Whitfield’ı öldüğü yerde Jacobi’ye götürmeden önce bir park bankında canlandırmaya çalıştı.

“Konuşamadı. Hala kanın gargara yaptığını hissedebiliyorum,” dedi Grecia Whitfield. “Her tarafım kan içindeydi.”

Whitfield ölmek üzereyken ve karısı Grecia onu hastaneye götürmeye çalışırken, Carillo Dedektif Ortiz’e mesaj attı: “Bana söz vermiştiniz. Bana yalan söyledin.”

Whitfield 19:43’te öldü Yaklaşık yarım saat sonra, Carillo dedektife mesaj attı, “Bu senin hatan.”

Demetri Aristud

Daha sonra hastanede Ortiz, aileye 43. Ancak davaya göre 43. Bölge polisi, kadının bundan habersiz olduğu konusunda ısrar etti.

Bir polis kaynağı, “Bir ateş olmuşsa, cenaze töreninde bir gönderiye sahip olmak sadece sağduyu” dedi. “İkinci gün değil de ilk gün oradalarsa, bu kötü.”

Bir yıl sonra, NYPD henüz SUV’daki adamlardan hiçbirini yakalayamadı. SUV’ye ateş eden yaslı Nunez tutuklandı ve şu anda olayda silah bulundurmaktan azami dört yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Grecia Whitfield ve çiftin çocukları, Aristud’un annesi Betty ve Rosario ile birlikte Bronx Yüksek Mahkemesi’ndeki davalarında NYPD’nin nöbete memur atama görevini ihlal ettiğini söylüyorlar.

Ailenin avukatı Mark Shirian, NYPD’nin yas tutanların çete şiddeti potansiyeli nedeniyle korumaya ihtiyaç duyduğunun farkında olduğunu ve bu korumayı vaat ettiğini savunuyor. Davaya göre, Aristud’un akrabaları, güvende olacaklarını düşünerek cenazeye katılmaya karar vermek için bu söze güvendiler.

Davayı avukat Sanford Rubenstein ile birlikte yürüten Shirian, “NYPD’nin tutulmayan vaatleri bu trajedinin gerçekleşmesine izin verdi ve NYPD’yi tamamen sorumlu tutmak niyetindeyiz” dedi.

Günlük Haber Flaşı

Günlük Haber Flaşı

Hafta içi

Hafta içi her öğleden sonra günün en iyi beş haberini yakalayın.

NYPD kayıtlarına göre, Dedektif Ortiz 755 tutuklamaya karıştı ve kariyerinde 10 bölüm takdiri aldı. Dedektif Bağışları Derneği başkanı Paul DiGiacomo, 2021’de 141.654 dolar kazandı. O, “oldukça madalyalı ve özverili bir araştırmacı” dedi.

Mahkeme kayıtlarına göre, Ortiz bu davalarda şehir toplam 109.500 dolar ödeyerek birkaç kez dava açtı.

Whitfield ölmeden on dört yıl önce, o ve karısı daha güvenli bir yaşam için çocuklarını Pennsylvania’ya taşıdı. Bir sanat depolama şirketinde çalıştı. Bir kahve fabrikasında paketçiydi.

Grecia, “Her şeyi bilen biriydi” dedi. “O bizim en iyi arkadaşımızdı. O öldüğünde onu kaybettim.”

Binghamton yakınlarında yaşayan Rosario için, bacak yaralarının travması ve acısı bir yıl sonra oyalanıyor. “Şimdi bile aynı şekilde yürümüyorum. Spor yapmıyorum çünkü koşamıyorum ve tek bacağımdan atlayamıyorum” dedi. “Evden çıkmıyorum…. Güvende olacağımızı düşündük. Kuzenim öldü ve ben de orada kolayca ölebilirdim.”

Carillo çete misillemesinden korkmaya devam ediyor. Hâlâ Bronx’ta yaşıyor ve iki çocuğunu desteklemek için bir Uber kullanıyor.

“Bir polis bu şekilde öldürülseydi, (uyanık) bir milyon polis olurdu” dedi. “Ama LaShaun sıradan bir adamdı. Şehirde kimse yoktu ama kız kardeşim dünyasını kaybetti. New York City hakkında farklı hissetmenizi sağlıyor.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir