Önümüzdeki hafta hisse senetleri: Intel, Dow’un en büyük kaybedeni

Adil olmak gerekirse, Intel bu yıl zor zamanlar geçiren tek çip şirketi değil.

Yarı iletken rakiplerin payları Nvidia (NVDA) ve AMD (AMD) ikisi de %50’den fazla düştü. Tedarik zinciri sıkıntıları ve hızla yavaşlayan bir ekonomiyle ilgili korkular tüm sektör üzerinde baskı oluşturuyor. Kıyaslamak Philadelphia Yarı İletken İndeksi (SOX)veya Wall Street’te bilinen adıyla SOX, 2022’de yaklaşık %40 düştü.

Ancak Intel daha uzun süredir geride kaldı. Hisseler şu anda Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor. Son beş yılda hisse senedi %25’ten fazla düşerken, SOX iki katından fazla, Nvidia yaklaşık %200 ve AMD %400’den fazla yükseldi.

ABD ve Çin arasındaki teknoloji savaşında bir sonraki sınır

Yeni CEO Pat Gelsinger (2021’de devraldı) Intel’i tersine çevirebilir mi? Yatırımcılar, Gelsinger’a şirketi tekrar rayına oturtması için daha fazla zaman verebilir.

Ne kadar zaman belli değil ama. Gelsinger’ın selefi Bob Swan, iki yıldan biraz fazla bir süre CEO olarak görev yaptı. Swan, Brian Krzanich’in yerini aldı. 2018’de istifa etti bir Intel çalışanı ile “geçmişte rızaya dayalı bir ilişki” ifşa ettikten sonra.

Hisse senedinin sahibi olan bir fon yöneticisi, Gelsinger’ın Intel’i eski ihtişamına geri döndürebileceğini düşünüyor. Ancak bunun zaman alacağını ve yatırımcıların henüz hisse senedine acele etmesine gerek olmadığını söyledi.

Oak Associates Funds portföy yöneticisi Jeff Travis, “Satın almanın aciliyet duygusu olduğunu düşünmüyorum. Ancak daha uzun vadede, Intel’in gemiyi düzelteceğini düşünüyorum” dedi. Travis, Red Oak Technology Select fonunda Intel’in sahibidir.

Travis, yarı iletken stoklarının hala iyi bir “laik büyüme endüstrisi” olduğunu ve hisse senetlerinin ne kadar keskin düştüğü göz önüne alındığında değerlemelerin artık çekici olduğunu düşünüyor.

Çip ekipman firmalarının KLA (KLAC) ve Kulicke ve Soffa (KLIC)büyük yarı iletken üreticilerine ürün satan ve ambarella (AMBA)arabalarda video işleme çipleri kullanılan , en çok tercih edilenler.
Peki bu ve diğer yarı iletken şirketler için en kötüsü bitti mi? Goldman Sachs analistleri öyle düşünmüyor. Bellek yongası liderleri için Cuma günü gelir ve kazanç tahminlerini düşürdüler Mikron ()Perşembe günü kazançları bildirecek ve Batı Dijital (WDC).

Analistler, son haftalarda Intel, AMD ve Nvidia’dan gelen talep hakkında temkinli yorumlara işaret ederek, “Bir dizi olumsuz endüstri veri noktası oldu” dedi. Goldman analistleri, “PC, kurumsal sunucu ve akıllı telefon son pazarlarında zayıflık” olduğunu ekledi.

Bu nedenle, büyük çip şirketleri için henüz dibe vurmak için yakında olabilir.

Hisse senetleri için Shocktober veya Rocktober?

eylül tarihsel olarak en kötü ay borsa için. Bu Eylül bir istisna olmadığını kanıtlıyor.
Dow bu ay şimdiye kadar %6’dan fazla düştü ve 52 haftanın en düşük seviyesinden uzak değil. Bu, Ağustos ayında% 4’ten fazla bir düşüşü takip ediyor. bu S&P 500 ve Nasdaq daha da kötüleşti, sırasıyla %7 ve %8 düştü.

Yine de piyasa Ekim ayında toparlanabilir mi? Elbette, Cadılar Bayramı ile biten ay, tüccarlar için korkutucu olduğu için kötü bir üne sahiptir. Wall Street, Ekim ayında bazı tarihi düşüşler yaşadı. Örneğin 1929, 1987 ve 2008’i düşünün.

Ekonominin nereye gittiğini merak ediyor musunuz?  Kazançlara göz kulak olun

Ancak bu büyük Ekim satışları aslında anormallikler. Yatırımcılar, tatillerde sağlıklı kazanç artışı ve güçlü tüketici harcamaları üzerine bahse girdiğinden, hisse senetleri genellikle güçlü yıl sonu rallilerinin tadını çıkarır.

Perakende satışlar son zamanlarda yükselen, bir gaz ve petrol fiyatlarında büyük düşüş tüketicilerin cebine daha fazla para koymaya yardımcı oluyor. Amerikalıların alışverişe devam edeceğine dair umutlar var, özellikle de iş pazarı da güçlü kalır. Bu, şirket karlarını artırmalı.
Yine de, özellikle enflasyon nedeniyle küresel piyasalarda yaşanan çalkantı, FedEx (FDX) yayınlamak kazançları ve ekonomi hakkında uyarılar.

Çoğu büyük şirket Ekim ayında üçüncü çeyreğe ilişkin kazanç bildirecek… ve bu, dördüncü çeyreğe ilişkin güncellenmiş görünümler sunabilecekleri ve 2023’te satışlar ve karlar için ne beklediklerine dair bazı ilk bakışları sağlayabilecekleri anlamına geliyor.

Analistler, son birkaç hafta içinde üçüncü çeyrek için tahminlerini oldukça düşürdüler. FactSet’ten alınan verilere göre, Wall Street şimdi üçüncü çeyrek için sadece %3,2’lik bir kazanç artışı öngörüyor.

Bu yılın sonu ve gelecek yıl için de tahminleri düşürmeye başlamaları gerekiyorsa, bu, hisse senetlerini daha da aşağı itebilir.

Wilmington Trust Investment Advisors baş ekonomisti ve varlık tahsisi ve nicel hizmetler başkanı Luke Tilley, “ABD hisse senetleri için daha fazla aşağı yönlü risk var” dedi.

Bir sonraki

Pazartesi: Almanya GSYİH

Salı: ABD dayanıklı siparişleri; ABD tüketici güveni; ABD yeni ev satışları; kazanç Jabil (JBL), Birleşik Doğal Gıdalar (UNFI) ve Böğürtlen (BB)
Çarşamba: ABD bekleyen ev satışları; kazanç Cintas (CTA’lar) ve Paychex (PAYX)
Perşembe: ABD GSYİH (2. çeyrek için üçüncü tahmin); ABD haftalık işsizlik başvuruları: Porsche IPO; kazanç ArabaMax (KMX), Ayin Yardımı (RAD), Yatak Banyosu ve Ötesi (BBBY), Nike (NKE) ve Mikron

Cuma: Üçüncü çeyreğin sonu; ABD PCE enflasyonu; ABD kişisel gelir ve harcamaları; ABD Michigan tüketici duyarlılığı; Çin PMI; Hindistan faiz oranı kararı; Evergrande’den elde edilen kazançlar

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir