Pakistan’da sel: Çocuklar yeni bir felaketle karşı karşıya: ishal, dang humması ve diğer su kaynaklı hastalıklar

UYARI: BU HİKAYEDEKİ GÖRSELLER VE VİDEOLARDAN BAZILARI RAHATSIZ EDİCİ


Sindh eyaleti, Pakistan
CNN

Bebek hastane yatağında kayıtsız bir şekilde uyuyor, zayıf ve susuz kalmış vücudu hayatta kalma mücadelesi veriyor. Yanında, birkaç dakika önce ölen beyaz bir beze sarılı hareketsiz bir bebek yatıyor.

Bir saat sonra başka bir çocuk hastalığına yenik düşer. Ağlayan büyükannesi, doktorlar da onu beyaza sararken çaresizlik içinde izliyor.

Çocuklar, bakterilerle kirlenmiş içme suyunun kaptığı akut bir ishal hastalığı olan koleradan öldüler.

Ve sadece onlar değildi.

Türkiye’deki Anne ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’nde her gün 10’dan fazla çocuk hayatını kaybediyor. Pakistan’ın Tesisteki doktorlara göre tek başına Sindh eyaleti – hepsi bu yaz mevsiminde meydana gelen suyla ilgili rahatsızlıklardan kaynaklanıyor. yıkıcı sel ülkenin üçte birini sular altında bıraktı.

Pakistan’ın Sindh eyaletindeki Anne ve Çocuk Sağlığı Hastanesinde hasta bir bebek görülmeyi bekliyor. Kredi bilgileri: Javed Iqbal/CNN

Düzinelerce çocuk tesisin acil servisindeki yataklarda birbirine sıkışık uyuyor; kimisi hastalığından dolayı baygın, kimisi acı içinde ağlıyor. Solgun ve uyuşuk, çıkıntılı kaburgaları ve şişkin gözleri yetersiz beslenmenin belirtileridir.

Yorgun ebeveynler yan odada sağır edici bir sessizlik içinde beklerler. Uyuşmuş ve mağlup olmuşlar, çocuklarının hastaneden sağ çıkıp çıkamayacağını bilmiyorlar.

“Sel geldi ve yağmur yağdı. Sonra hastalarımız sel gibi geldi” dedi. Hastanenin çocuk acil ünitesinden sorumlu doktor Dr. Nazia Urooj.

Bu, Pakistan genelinde ortaya çıkan eşi benzeri görülmemiş bir sağlık krizinin yüzüdür – ancak çoğu için yardım gelmiyor. Ve yardım grupları uyarıyor durum daha da kötüleşecek eğer uluslararası toplum şimdi harekete geçmezse.

neden olduğu sel rekor muson yağmurları ve Pakistan’ın kuzeyindeki dağlık bölgelerde eriyen buzullar şimdiye kadar yaklaşık 1.600 kişinin (üçte birinden fazlası çocuk) canına mal oldu ve tahminen 33 milyon daha.

Sel sularının şiddeti evleri yıktı, on binlerce insanı yiyecek bir şey ya da içmek için temiz su olmadan yollarda mahsur bıraktı.

En kötü etkilenen illerden biri olan Sindh’de köylerin tamamen kesilmesi, ailelerin hasta çocukları için yardım aramasını neredeyse imkansız hale getirdi.

UNICEF’in Pakistan’daki İletişim Sorumlusu Aadarsh ​​Leghari, “Birçok çocuk hastanelere ulaşamıyor çünkü erişebilecekleri tıbbi tesisler ya su altında ya da erişilebilir değil” dedi.

Sindh’de bir kasaba olan Qazi Ahmed’in eteklerinde bir anne, küçük çocuğunu mahsur kalan sakinleri sağlık tesislerine taşıyan köhne bir teknede taşıyor.

Bir anne, kirli sel suyuna batırılmış bir bezle hasta kızının alnını soğutmaya çalışıyor. Kredi bilgileri: Javed Iqbal/CNN

Anne, kızının hastalanmasına neden olan kirli sel suyuna batırılmış bir bezle umutsuzca alnını soğutmaya çalışırken, “Yüksek derecede ateşi var ve bilincini kaybetti” dedi.

Tekneler yardım arayan ailelerle dolu. Uzakta ebeveynler, sular altında kalan yolu geçmek için çocukları ve eşyalarıyla bellerine kadar iniyor.

Başka bir yerde, beş çocuklu genç, hamile bir anne, açlıktan feryat eden çocuklarını yatıştırmaya çalışır. Sinekler, onun dikkatini çekmek için ağlarken yüzlerini sarar.

Şiddetli anemik, yardım için umutsuz bir yalvarışta bulunuyor.

“Vücudumda kan yok. İki şişe kana ihtiyacım var,” dedi çocuklarından birini alıp uyumaları için okşamadan önce. “İyi düşünmüyorum. Ateşim var. Kana ihtiyacım var.”

Hamile kadının oğlu ağlarken başının üzerinde sinekler dolaşıyor. Kredi bilgileri: Javed Iqbal/CNN

Sel suları yavaş yavaş çekilirken, on binlerce kişinin ishal, dizanteri, dang humması ve sıtma gibi hastalıklarla boğuşmasıyla yeni bir felaket ortaya çıkıyor.

Ve en savunmasız olanlar ulusun en yoksulları. Üç yaşındaki hasta oğlu Abbas’ı Anne ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’ne getiren anne Rani, köylerinin sel altında kaldığını ve evlerinin tamamen yıkıldığını ve onları yolda plastik bir örtü altında yaşamaya zorladığını söyledi.

Rani ve ailesi gün boyunca kavurucu sıcaklıklara ve dehidrasyona katlanır. Ve geceleri sivrisinekler “saldırır” dedi.

Rani, “Sivrisinekler (çocuklar) ısırmasın diye atıkları yakıyoruz” dedi. “Geceleri aktif kalıyoruz ki çocuklarımız uyuyabilsin.”

Sindh, akut bir dang humması salgını gördü – Zika, chikungunya ve sarı hummanın yayılmasından sorumlu olan aynı böcek olan Aedes sivrisineği tarafından bulaşan viral bir enfeksiyon.

Delici baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, ateş ve kızarıklık gibi grip benzeri semptomlara neden olur, ancak enfekte olanların sadece %25’i semptom gösterir. Aşırı vakalar kanama, şok, organ yetmezliği ve potansiyel olarak ölüme neden olabilir.

Rani’nin oğlu hastanenin acil ünitesinde tedavi görüyor. Kredi bilgileri: Javed Iqbal/CNN

UNICEF’ten Leghari, eyaletteki sivrisineklerin endişe kaynağı olduğunu söyledi.

“Sivrisinek ağları yok. Sıtma ve hastalık getiren sivrisinekler” dedi. “Diğeri kolera… bu sel suyu göllerinden çıkan bir sürü hastalık gibi. Bu daha büyük bir sağlık krizine dönüşecek.”

Geçen hafta yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler durumu “endişe verici” olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Milyonlarca çocuk hala hayatta kalma mücadelesi veriyor ve binlercesinin bunu başaramayacağından korkuyoruz” dedi.

Hastanenin bekleme odasında, koleradan yeni ölen beş yaşındaki bir kızın büyükannesi Mai Sabagi, ailesinin cesedini almak için gereken 1000 Pakistan rupisine (4 $) sahip olmadığını söyledi.

Yedi yaşındaki torunu başka bir hastanede öldü. Torunlarından ikisi de hasta.

Mai Sabagi, torununun ölümünü öğrendikten sonra ağlar.

“Bütün bunlar yağmurlar yüzünden oldu” dedi. “Kıyafetlerimizi kaybettik… her şeyi. Evimiz hasar gördü. Bize herhangi bir rahatlama sağlanmadı. Yoksul insanlar tedaviyi karşılayamaz.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir