Pakistan’daki sel, ekinlerin mahvolmasının ardından açlık korkularını artırıyor

KHAİRPUR: Her yıl olduğu gibi, Arz Muhammed küçük toprak parçasını güneye dikmişti. Pakistan ile birlikte pamuk. Mahsul ona yeterince kazandıracaktı, böylece, kendi ifadesiyle, beş kişilik ailesi dilenciliğe indirgenmeyecekti. Ardından tufan geldi.
Pakistan’da bu yaz meydana gelen büyük sel, Muhammed’in evini çöktü ve dört dönüm pamuğu yok etti ve gelirinin çoğunu yok etti.
Üstelik, en şiddetli yağmurlar durduktan üç ay sonra, onun ve komşularının toprakları su altında kaldı. Güney Pakistan’daki birçok çiftçi gibi, bir sonraki mahsulünü – buğdayı – zamanında ekemeyebilir.
Bu, ülkenin gıda arzı için sorun yaratabilir.
Eşi ve çocuklarıyla birlikte ülkenin en çok etkilenen bölgelerinden biri olan Khairpur’daki harap evinin yakınında bir çadırda yaşayan Muhammed, “Bu yağmurlar bizim için her şeyi mahvetti” dedi. “Yiyecek bir şeyimiz bile yok.”
Bu yaz muson yağmurlarının neden olduğu sel, olağan vahşeti neredeyse üç katına çıkardı, devasa ekin alanlarını sildi ve zaten yoksul olan aileleri yiyecek bulmak için mücadele etti. Çiftçiler ve yetkililer, hükümetin nakit sıkıntısı çektiği ve dünya gıda fiyatlarının yüksek olduğu bir zamanda Pakistan’ın artık ciddi gıda kıtlığı ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyarıyor.
Yetkililere göre, Pakistan’ın pirinç mahsulünün yaklaşık %15’i ve pamuk mahsulünün %40’ı kaybedildi. Sular aynı zamanda birçok çiftçi ailenin yıl boyunca gıda için güvendiği kişisel tahıl depolarını da yok etti.
Kısmen iklim değişikliğinden sorumlu tutulan sel, yaklaşık 1.600 kişiyi öldürdü, yaklaşık 2 milyon eve zarar verdi ve toplam hasarın 30 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edildi.
de Birleşmiş Milletler Geçen hafta, Başbakan Şahbaz Şerif Associated Press’e 4 milyon dönümlük ekinlerin yıkanıp gittiğini söyledi. “Halkımıza geçim sağlamak için fonlara ihtiyacımız var. Halkımıza, çiftçilerimize ekin kaybını telafi etmek için fonlara ihtiyacımız var.”
Hükümet, gıda kaynakları konusunda acil bir endişe olmadığını söylüyor. Devlet afet dairesi AP’ye yaptığı açıklamada, buğday stokunun bir sonraki hasata yetecek kadar olduğunu ve hükümetin daha fazla ithalat yaptığını söyledi.
Ancak, yaklaşan buğday mahsulü belirsizliğe sürüklendi. Dikim genellikle Ekim ayında başlar. Ülkenin ana buğday üreticisi olan Pencap eyaletinde tarlalar daha az zarar gördü ve zamanında ekilebilir. ama güneyde Sindh Sindh’de bir eyalet sulama bakanı olan Jam Khan Shoro’ya göre, ikinci en büyük üretici olan eyalet, tarlaların yaklaşık %50’si su altında kalıyor.
Sindh’deki hava görüntüleri, tarlaların hala sular altında kaldığını gösteriyor. Pakistan’ın güney ovalarında, ana nehirlerinin aşağı ucundaki eyalet, selin en çok vurduğu yer: Pirinç mahsulünün %80’i ve pamuğun %70’i yok oldu ve üretimin çoğunu oluşturan küçük çiftçilerin geçim kaynaklarını mahvetti. .
Khairpur’da daha büyük ve nispeten varlıklı bir arazi sahibi olan Altaf Hussain Marri, normalde buğdayı arkadaşlarına ve ailesine hediye olarak verdiğini söyledi. Şimdi kendisi ve çocukları için yeterince sahip olmaktan endişe duyuyor, sular altında kalan 400 dönümünün zamanla boşalacağından emin değil. Sel, yaklaşık 40.000 dolar değerindeki pamuk ve pirinç mahsullerini yok etti.
Marri, “Gelecek yıl buğday yetiştiremezsek, yiyecek buğdayımız bile olmayabilir” dedi. “Ülkede gıda güvensizliği yaratacak. Fakirler çok acı çekecek. Un olmayacak.”
Pakistan’ın tarım sektörü son yıllarda büyüyerek ülkenin bir miktar buğday ve pirinç ihraç etmesine olanak sağlıyordu.
Pakistan planlama bakanı, “Artık buğday ve diğer gıda maddelerini ithal etmemiz gerekecek” dedi. Ahsan İkbal AP’ye söyledi.
Başbakan Sharif, Pakistan’ın yaklaşık bir milyon metrik ton buğday ithal etmesi gerekebileceğini ve bunun Rusya’dan gelebileceğini, ancak fiyat doğruysa Pakistan’ın diğer tekliflere açık olduğunu söyledi.
Planlama bakanlığı yetkilileri, Pakistan’ın şimdiden 500.000 mt buğday ithal etmek için sipariş verdiğini söyledi. Gelecek yıl için 2,5 milyon ton kadar satın almak için acil durum planları var, ancak yetkililer, politikanın henüz belirlenmediği için ne kadar buğday ekildiğini görmek için beklediklerini söylediler.
Kıdemli bir ekonomist olan Ashfaq Ahmad, ek buğdayın önümüzdeki aya kadar hızla getirilmesi gerektiğini söyledi.
Aksi takdirde, AP’ye “Aralık ayında bir gıda krizi görüyorum” dedi. “Buğday ithalatındaki herhangi bir gecikme gıda kıtlığına neden olacaktır.”
Sel, Pakistan’ın önemli nakit mahsullerine de bir darbe oldu. Kayıplar, 2020’de 2 milyar dolar kazanan pirinç ihracatının düşmesi anlamına gelecek. Pamuk kayıpları, son yıllarda yılda 20 milyar dolardan fazla gelir getiren ülkenin en büyük ihracatı olan tekstil ve giyim sektörüne zarar verebilir.
Ancak, daha büyük zarar ve tehlike, gelir ve gıda kayıplarına katlanmak için hiçbir marjı olmayan Pakistan’ın yoksulları için muhtemeldir.
Belucistan eyaletinin ücra bir ilçesi olan Dasht’ta üzüm, elma ve diğer meyve mahsullerini kaybeden yüzlerce meyve bahçesi sahibi gelecekleri için endişeleniyor. Belucistan’ın bazı bölgelerinde, batık alanlarda çürük elma yığınları görülebilir.
Dünyaya göre, selden önce bile, nüfusun %16’sından fazlası olan 38 milyon Pakistanlı, orta veya şiddetli gıda güvensizliği içinde yaşıyordu, yani yiyecek elde edip edemeyeceğinden emin değillerdi ya da zaman zaman tamamen yemek yemeden gittiler. Sağlık Örgütü. Çocukların yaklaşık %18’i akut yetersiz beslenmiştir.
BM ajansları, gıda arzına ve gelirlere verilen darbenin bu nüfusları daha da açlığa sürükleyeceği konusunda uyardı. BM’nin Dünya Gıda Programı, şimdiye kadar selden kurtulan 600.000 kişiye yiyecek ulaştırdı.
Planlama bakanı İkbal, Sindh eyaletinin ülkenin iç pazarlar için en büyük sebze üreticisi olduğunu söyledi. Bu ekinler, ailelerin kendileri için kişisel tahıl depoları ve hayvanları için yemlerle birlikte kayboldu.
“Bu nedenle, elimizde gerçek bir gıda güvenliği sorunu var” dedi.
Yerel tarım müdürü Rasool Bux Junejo, Khairpur’a komşu bir başka sert etkilenen bölge olan Sukkur’da en kötüsünden korkuyor. Çiftçiler buğday veya ayçiçeği ve hardal gibi diğer önemli ürünleri yetiştiremeyecekler.
“Önümüzdeki aylarda bu çok büyük bir kayıp olacak. Bir tarım işçisi olarak bana sorarsanız kıtlık görüyorum Allah göstermesin” dedi. “Halkımıza yiyecek sağlayamayacağız”İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir