Rusya Ukrayna’ya Saldırdığında Nasıldı?

Yeraltında BuzzFeed News ile çalışan bir fotoğrafçı olan Pete Kiehart’ı ve ekibimizde bir tamirci ve muhabir olan Isobel Koshiw’i buldum. Eşyalarını toplamışlardı ve neyin ortaya çıktığını görmek için şimdiden haber raporlarını ve sosyal medyayı tarıyorlardı. Bir önceki akşamı kokteyller ve bifteklerle iyi bir raporlama haftasını kutlayarak geçirmiş olduklarından onları orada görmek sarsıcıydı. Muhabirimin defterlerini tükettiğim için eve dönmeden önce bir kırtasiye dükkânını ziyaret ettim, genç bir kız annesine üzerinde oyuncak ayı olan bir kalem alması için yalvardı.

Bombalar patlamadan önce yaşadığımı hatırladığım son normal şeydi.

Rus devlet televizyonu tarafından taşınan ve sosyal medyada geniş çapta paylaşılan bir videoda Putin, Ukrayna hükümetini kontrolü kendisine teslim etmeye zorlamak için askeri bir operasyonun sürdüğünü duyurdu. Doğu Harkov’dan batı İvano-Frankivsk’e ve Uman’ın merkezine kadar ülke genelindeki stratejik askeri tesislere füze saldırılarının başlatıldığını çok çabuk anladık ve Putin’in işgalinin boyutu korkunç bir şekilde netleşti.

Öğleye doğru, kayıplar artıyordu. İlk öldürülenler arasında genç bir çocuk vardı. Caddenin aşağısında bisiklete binen bir kadın da öldürüldü. Ve daha birçok Ukraynalı sivil ve asker öldürüldü. Perşembe gecesi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rus işgalinde şimdiye kadar hem sivil hem de askeri kayıplar da dahil olmak üzere en az 137 Ukraynalının öldürüldüğünü söyledi.

Röportaj yaptığım Ukraynalılar ve on yıldan fazla bir süredir burada yaşadığım ve çalıştığım arkadaşlarım çılgınca aradılar ve bilgi ve tavsiye isteyen metinler gönderdiler. Nerede olmak güvenliydi? Ne olacaktı? Ne zaman bitecekti? Onlara yeterli cevapları veremediğim için kendimi tamamen işe yaramaz hissettim.

Sekiz yıldır şiddetli bir savaşın kaynadığı ülkenin endüstriyel doğu bozkırında, altın kubbeli manastırları ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla başkent Kiev’de ve Polonya ve Avrupa Birliği sınırına yakın pastoral batıda, siyah tüyler Her biri Putin’in Ukrayna’ya duyduğu nefretin bir işareti olan duman gökyüzünü doldurdu.

Ülke yanıyordu.

Meydan okuyan bir Zelenskiy sıkıyönetim ilan etti ve ülkenin cephaneliklerinin tiranlığa ve terörizme karşı özgürlük ve demokrasiyi savunmak isteyen “bütün vatanseverlere” açılmasını emretti.

Akşam olduğunda işlerin nasıl gelişeceği belirsizdi. Bilinmeyen sayıda Ukraynalı, II. Dünya Savaşı’ndan sonra kimsenin kullanmaya ihtiyaç duyacağını düşünmediği bomba sığınaklarında güvenlik aradı. Ve çatışmalar şiddetlendi.

Ordu, belki de gidişatın Ukrayna’nın lehine dönebileceğinin bir işareti olarak, günün erken saatlerinde 34 saldırı helikopterinin sınırın ötesinden gelip Rus kuvvetlerini Kiev’den 15 dakika uzaklıkta bıraktığı Hostomel Havalimanı’nın kontrolünü yeniden ele geçirmeyi başardı.

Başkentin yakınında bir yerde, yine de uzun, uykusuz bir geceyi düşündüren topçu gümbürtüleri duyulabiliyordu.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir