Rusya, Yaşlı, Hasta İnsanların Ukrayna Savaşı İçin Çağrılmasının Ardından Hatasını Onayladı

Rusya, Yaşlı, Hasta İnsanların Ukrayna Savaşı İçin Çağrılmasının Ardından Hatasını Onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü kısmi seferberlik ilan etti. (Dosya)

Moskova:

Rus yetkililer bugün, öğrenciler, yaşlı veya hasta insanlara yanlışlıkla göreve gelmeleri emredilmesi üzerine halkın öfkesinin ardından Ukrayna’ya asker çağırmadaki hataları düzeltme sözü verdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü kısmi bir seferberlik ilan ettiğinde, yalnızca “ilgili” becerilere veya askeri deneyime sahip kişilerin endişe duyacağını söyledi.

Ancak birçok kişi, yetkililerin hizmete uygun olmayan kişileri çağırdığı -bazen saçma- vakaları gördükten sonra öfkesini dile getirdi.

Rusya’nın güneybatısındaki Volgograd bölgesindeki yetkililer, kötü sağlık ve beyin sorunlarına rağmen 63 yaşındaki diyabetik eski bir askeri personeli eğitim kampına gönderdi.

Rus devlet kurumu RIA Novosti’ye göre, 63 yaşındaki Cuma gecesi eve döndü.

Aynı bölgede 58 yaşındaki okul müdürü Alexander Faltin de askeri tecrübesi olmamasına rağmen bir çağrı aldı.

Kızı, sosyal medyada viral hale gelen bir video yayınladı.

RIA’ya göre, belgeleri incelendikten sonra eve gitmesine izin verildi.

Nadir bir kabul

Üst meclis başkanı Valentina Matviyenko, bugün nadir bir kabulle, seferberlik kampanyalarını denetleyen tüm valileri hatalardan kaçınmaya çağırdı.

Matviyenko Telegram’da yaptığı açıklamada, “Yanlış seferberlik vakaları… toplumda şiddetli tepkiler uyandırıyor ve haklı olarak da öyle” dedi.

“Bazıları, raporlarını (üstlerine) hızlı bir şekilde teslim etmenin bu önemli görevi doğru bir şekilde yerine getirmekten daha önemli olduğunu düşünüyor” dedi.

“Bu kabul edilemez… Kısmi seferberliğin kriterlere tam ve eksiksiz olarak uyulduğundan emin olun. Hem de hatasız!” sipariş verdi.

Kuzeybatı Leningrad bölgesinin valisi Alexander Drozdenko, yönetiminin web sitesinde Pazar günü yaptığı açıklamaya göre, yerel ilçe başkanlarına “sakinlerin itirazlarını kişisel kontrolünüz altına alın ve her bir davayı tek tek ele alın” dedi.

Vladimir bölge valisi Vladimir Avdeev Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “yanlışlıkla seferber edilen herkes eve dönecek” dedi.

Hatalar izole durumlar olarak boyanmıştır.

Ancak Rus yetkililerin onlar hakkında konuşması gerçeği, nüfusun bir kısmından gelen öfkenin düzeyiyle ilgili endişelere işaret ediyor.

‘Güven zedelenmesi’

Bu yeni örnek, Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna taarruzunun başlamasından bu yana ortaya çıkan en son lojistik sorunudur.

Rusya Cumartesi günü, bu seferberlik hamlesinin ortasında lojistikten sorumlu en yüksek rütbeli generalinin yerini aldığını duyurdu.

Cumartesi günü Kremlin İnsan Hakları Konseyi Başkanı Valeriy Fadeev, savunma bakanı Sergei Shoigu’yu “halkın güvenini sarsmaktan” kaçınmak için “sorunları acilen çözmeye” çağırdı.

Buryatia’nın uzak doğu bölgesinde geniş ailelerin 70 babasının ve herhangi bir askeri beceriye sahip olmayan hemşire ve ebelerin işe alınması da dahil olmak üzere çeşitli anormalliklerden bahsetti.

Bay Fadeev, bu askerlerin “cezai kovuşturma tehdidi altında” çağrıldığını söyledi.

Bay Fadeev ayrıca “sanki gece 2’de sanki asker kaçağı olduğumuzu düşünüyorlarmış gibi celp dağıtanları” da eleştirdi.

Birkaç öğrenci AFP’ye, Rus yetkililerin işe alım sürecinin dışında bırakılacağına söz vermesine rağmen, kendilerine çağrı kağıtları verildiğini söyledi.

Cumartesi günü Başkan Putin, orta mesleki ve yüksek öğretim kurumlarındaki öğrencilerin seferberlikten muaf tutulacağını onaylayan bir kararnameyi imzaladı.

Gözaltına alınan seferberlik karşıtı protestocular, polisin kendilerine gözaltında çağrı belgeleri verdiğini ve kınadıkları çabaya katılmalarını emrettiğini söyledi.

Ancak Kremlin Perşembe günü prosedürü savundu ve “yasaya aykırı değil” dedi.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir