Rusya’da Facebook ve Twitter Engellendi

Cuma günü Facebook ve Twitter, Başkan Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yönelik devam eden askeri işgali sırasında Rusya’da engellendi.

İçinde Cuma günü yapılan açıklamaülkenin iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor, Ekim 2020’den bu yana en az 26 “Rus medyası ve bilgi kaynaklarına karşı ayrımcılık” vakasının ardından “Facebook ağına erişimi engelleme” kararının alındığını açıkladı. son kısıtlama AB genelinde Kremlin bağlantılı medya kaynakları RT ve Sputnik.

Facebook’un ana şirketi Meta’nın küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg, “Yakında milyonlarca sıradan Rus, kendilerini güvenilir bilgilerden mahrum kalacak, aileleri ve arkadaşlarıyla günlük iletişim kurma yollarından mahrum kalacak ve konuşmadan susturulacak” dedi. Twitter’dan cevap olarak. “Hizmetlerimizi geri yüklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz, böylece insanların kendilerini güvenli ve güvenli bir şekilde ifade etmeleri ve eylem için örgütlenmeleri için kullanılabilir durumda kalacağız.”

Saatler sonra, Rus haber ajansı Interfax rapor edildi Roskomnadzor’un Twitter’ı da engellemeye başladığını söyledi. Raporlara rağmen, bir Twitter sözcüsü, şirketin daha önce bildirilen kısıtlamalardan “önemli ölçüde farklı bir şey” görmediğini söyledi.

Bloklar, Kremlin’in Facebook ve Twitter’daki daha önceki kısıtlamalarını artıracaktır. Geçen hafta, Clegg söz konusu Rusya, şirketin hizmetlerinin kullanımını kısıtlamıştı. Kısıtlama, Meta’nın Rus devlet destekli medyanın bağımsız gerçek kontrolünü durdurmayı reddetmesine yanıt olarak gerçekleşti. Clegg ise Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere uygulamalarını Rusların kullanımına açık tutacağını söyledi.

Rus hükümeti de geçen hafta Twitter’ı kısıtlamaya başladı ve küresel internet monitörü NetBlocks’tan gelen veriler platformun bir avuç Rus telekomünikasyon servis sağlayıcısında kısıtlandığını ortaya çıkardı. O zamanlar Twitter’da söz konusu kısıtlamanın farkındaydı ve “korumaya çalıştığını” söyledi. [its] hizmet güvenli ve erişilebilir.”

Perşembe günü, Rusça konuşan Twitter kullanıcıları başlamak yorum yapmak Facebook, BBC ve bağımsız Rus haber kuruluşu Meduza ile birlikte Rusya’da engellendi.

Ancak Rusya ve Beyaz Rusya gibi ülkelerde internet sansürünü izleyen bir hizmet olan GlobalCheck’in verileri, Rusya’nın Facebook’u kıstığını gösterdi. Rusya’da Facebook’a kullanıcı bağlantıları dibe vurdu o gün %25platform geçen ay işgalin başlamasından bu yana en çok boğulan oldu.

NetBlocks Perşembe günü BuzzFeed News’e verdiği demeçte, “Bu, kısma ve kısmi kısıtlamaların yaratmayı amaçladığı belirsizlik tam olarak bu” dedi. “Bir web sitesinin veya sosyal medya platformunun yavaşlamasının onu kullanılamaz hale getirdiği net bir nokta yok. Ve bu bağlamda, kısma eylemi başlı başına bir bilgi savaşı aracı haline geliyor.”

Rusya hükümeti son zamanlarda internet platformlarını sansürlemenin bir yolu olarak kısıtlamaya güveniyor. Geçen yıl, Roskomnadzor, Putin karşıtı protestolar sırasında Twitter’a erişimi etkin bir şekilde kısıtlayan yeni bir teknik başlattı. Bundan önce, Roskomnadzor ilan edildi Şirketin çocuk pornografisi, uyuşturucu ve intiharla ilgili içeriği kaldırmadığını iddia ettiği için Twitter hizmet hızlarını yavaşlattığını söyledi. O sırada, araştırma grubu Censored Planet buna denir “Rus hükümetinin (tam engelleme yerine) kısma kullanmaya yönelik bilinen ilk merkezi kontrollü girişimi.”

Rusya işgalini sürdürürken Silikon Vadisi şirketleri de arada kalmış durumda. Facebook ve Twitter, hafta sonu Ukrayna karşıtı iki dezenformasyon kampanyasını durdurduklarını söyledi. Google’ın sahibi olduğu Meta, TikTok ve YouTube, Kremlin destekli RT ve Sputnik platformlarını Avrupa’daki platformlarından da yasakladı. Reddit’in sahip olduğu yasak kullanıcıların Rus devletine ait medyaya bağlantı göndermesini engellemektedir. Apple ve Google, RT’yi Rusya dışındaki uygulama mağazalarından da kaldırdı.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir