Rusya’nın çağrısı AB’yi böldü; Ukrayna zayıflık gösterdiğini söylüyor

KYIV, Ukrayna — Rusya’nın şiddetli kayıpları durdurmak için yüz binlerce askeri seferber etme telaşı Ukrayna Ukrayna cumhurbaşkanı Pazar günü yaptığı açıklamada, çağrıdan kaçan Rusları kabul edip etmeme konusunda Avrupa’da keskinleşen bölünmelerin “ordusunun savaşamayacağını” zımnen bir kabulüdür.

ABD yayıncısı CBS’ye konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Kremlin’in havalar soğudukça Ukrayna ve Batılı destekçileri üzerindeki baskıyı artırmaya çalıştığı için Ukrayna’nın elektrik altyapısına daha fazla Rus saldırısına hazırlandığını söyledi. Zelenskyy, bu kışın “çok zor olacağı” konusunda uyardı.

“Füze atacaklar ve elektrik şebekemizi hedef alacaklar. Bu bir meydan okuma, ama bundan korkmuyoruz.” “Ulusun Yüzüne” dedi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez yapılan Rus seferberliğini bir güç değil, bir zayıflık işareti olarak tasvir etti ve “Ordularının artık Ukrayna ile savaşamayacağını kabul ettiler” dedi.

Zelenskyy ayrıca Ukrayna’nın ABD’den NASAMS hava savunma sistemleri aldığını söyledi NASAMS, gelen füzeleri veya uçakları izlemek ve düşürmek için karadan havaya füzeler kullanıyor. Zelenskyy, Ukrayna’nın kaç tane aldığını söylemedi.

Direkt uçuşların durdurulması ve kara sınırlarının onlara giderek daha fazla kapanmasıyla Avrupa Birliği şu anda çoğu Rus için sınırların dışında olsa da, askerlik hizmetinden kaçan Rus erkeklerinin göçü, Avrupalı ​​yetkililer arasında onlara güvenli bir sığınak verilip verilmemesi konusunda bölünmeler yaratıyor.

Kısmi seferberlik, Pazar günü yeni savaş karşıtı gösterilerle Rusya’da protestoları da tetikliyor.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Rusya’nın Kuzey Kafkasya’daki daha yoksul bölgelerinden biri olan Dağıstan’da polis, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in askere çağrılmasını protesto ederken bir otoyolu trafiğe kapatan 100’den fazla kişiyi dağıtmaya çalışmak için uyarı ateşi açtı.

Onlarca kadın “Savaşa hayır” sloganları attı. Pazar günü Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’de. Protestoların videoları, başörtülü kadınların polisi mitingden uzaklaştırdığını ve gözaltına alınan protestocuları taşıyan polis arabalarının önünde durarak serbest bırakılmalarını talep ettiğini gösterdi.

Sibirya’nın Yakutsk kentinde de kadınlar, “Soykırıma hayır” sloganları attı. ve Rus medyası tarafından paylaşılan videolara göre, daha sonra bazılarını sürükleyen ya da polis minibüslerine zorlayan polisin etrafında daire çizerek yürüdüler.

Rusya’da son günlerde benzer gösteriler için en az 2 bin kişi tutuklandı. Ellerinden alınanların çoğu hemen bir çağrı aldı.

Doğrulanmayan Rus basınında, Kremlin’in yakında Rus sınırlarını savaşan yaştaki erkeklere kapatabileceği yönünde çıkan haberler paniği körüklüyor ve daha fazlasının kaçmasına neden oluyor.

Zelenskyy Pazar günü yaptığı gece konuşmasında Rusya’nın seferberliğini “suçlu” olarak nitelendirdi ve Rusların buna karşı durma çağrısını yineledi.

Zelenskyy, konuşmasının kısa bir kısmı için Rusça’ya geçerek, “Çocuklarınızı ölüme göndermemeleri için savaşın, bu canice Rus seferberliğine alabilecekleri herkes” dedi. “Çünkü çocuklarımızın canını almaya gelirsen, sana bir baba olarak söyleyeceğim – seni canlı bırakmayacağız.”

Alman yetkililer, askerlik hizmetinden kaçan Rus erkeklerine yardım etme arzusunu dile getirdiler ve Avrupa çapında bir çözüm çağrısında bulundular. Almanya, asker kaçaklarına ve taslağı reddedenlere sığınma hakkı tanıma olasılığını ileri sürdü.

Fransa’da senatörler, Avrupa’nın yardım etme görevi olduğunu savunuyorlar ve kaçan Ruslara sığınma hakkı tanımamanın Putin’in işine yarayabileceği ve Batı’nın Rusya’ya düşmanlığı anlatısını besleyebileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

40’tan fazla Fransız senatörden oluşan bir grup, “Sınırlarımızı kapatmak ne değerlerimize ne de çıkarlarımıza uymayacaktır” dedi.

Yine de diğer AB ülkeleri, savaş sekizinci ayına girdiğinde, şimdi kaçan Rus erkeklerine sığınma hakkı verilmemesi konusunda kararlı. Bunlara, bir Rus Baltık Denizi dış bölgesi olan Kaliningrad sınırındaki Litvanya da dahildir. Dışişleri bakanı Gabrielius Landsbergis tweet attı: “Ruslar kalmalı ve savaşmalı. Putin’e karşı.”

Letonya’daki ve aynı zamanda Rusya’ya komşu bir AB üyesi olan mevkidaşı, göçün 27 ulustan oluşan blok için “önemli güvenlik riskleri” oluşturduğunu ve şu anda kaçanların Rusya Şubat ayında Ukrayna’yı işgal ettiğinde harekete geçmedikleri için vicdani retçi olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. .

Letonya dışişleri bakanı Edgars Rinkevics, “Birçoğu Ukraynalıları öldürmekte iyiydi, o zaman protesto etmediler” diye tweet attı. AB dışında gidecek çok ülkeleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Finlandiya ayrıca, Rusya sınırından AB’ye giren Rusların girişini “önemli ölçüde kısıtlama” niyetinde olduğunu söyledi. Finlandiyalı bir muhalefet lideri Petteri Orpo, Rus yedek askerlerinden kaçmanın “bariz” bir güvenlik riski olduğunu ve “önce ulusal güvenliğimizi koymalıyız” dedi.

Rusya, son kayıpları tersine çevirmek için yüz binlerce askeri çağırmaya devam ediyor. Ukrayna üzerinde gökyüzünün kontrolü olmadan, Rusya, Pazar günü Karadeniz liman kenti Odesa’da daha fazla grevin bildirilmesiyle İran’dan gelen intihar insansız hava araçlarını giderek daha fazla kullanıyor.

Ukraynalı ve Rus askeri planlamacılar için, kış yaklaşırken savaşmayı çok daha karmaşık hale getirmesi beklenen saat işliyor. Washington merkezli Savaş Araştırmaları Enstitüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, yağışlı havanın tankların ve diğer ağır silahların hareket kabiliyetini sınırlamaya başlayan çamurlu koşulları getirdiğini söyledi.

Ancak düşünce kuruluşu, Ukrayna kuvvetlerinin Ağustos ayı sonlarında başlatılan ve Rus işgalini kuzeydoğudaki geniş alanlarda geri alan ve aynı zamanda Putin’in yeni takviye hamlesini tetikleyen karşı saldırılarında hala zemin kazandığını söyledi.

Kremlin, başlangıçtaki amacının, ekipman kayıpları, artan zayiatlar ve zayıflayan moralle mücadele eden işgal gücüne yaklaşık 300.000 asker eklemek olduğunu söyledi. Seferberlik, Putin’in savaşı çoğu Rus’un hayatına müdahale etmeyecek sınırlı bir askeri operasyon olarak tasvir etme çabalarından keskin bir değişimi işaret ediyor.

Seferberlik, Ukrayna’nın işgal altındaki dört bölgesinde Kremlin tarafından düzenlenen ve bu bölgelerin yakında Rusya tarafından ilhak edilmesinin önünü açabilecek oylarla el ele yürütülüyor.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri, güneydeki Kherson ve Zaporizhzhia bölgelerinde ve doğudaki Luhansk ve Donetsk bölgelerindeki referandumların, en azından on binlerce insanının kaçması nedeniyle yasal geçerliliği olmadığını söylüyor. Bazı görüntüler, silahlı Rus birliklerinin Ukraynalıları oy kullanmaya zorlamak için kapı kapı dolaştığını gösteriyor.

Oylama Salı günü sona eriyor ve Rus işgalciler tarafından başarılı ilan edileceğine dair çok az şüphe var. O zaman asıl soru, Putin rejiminin dört bölgeyi ne kadar sürede ilhak edeceği ve bunun savaşı nasıl karmaşıklaştıracağı olacak.

———

Helsinki’den AP gazetecileri Jari Tanner ve Fransa’nın Le Pecq kentinden John Leicester katkıda bulundu.

———

AP’nin savaş haberlerini https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir