Rusya’nın taktik nükleer silahları, Japonya’ya atılan atom bombalarıyla aynı gücü sağlayabilir

Geçen hafta yaptığı konuşmada, “Ülkemizin toprak bütünlüğüne, Rusya’yı ve halkımızı savunmak için bir tehdit olması durumunda, elimizdeki tüm silah sistemlerinden kesinlikle yararlanacağız. Bu bir blöf değildir. “

Rus silah sistemleri, 4.477 konuşlandırılmış ve yedek nükleer savaş başlığı içerir, bunların yaklaşık 1.900’ü “stratejik olmayan” savaş başlıklarıdır, aksi takdirde taktik nükleer silahlar olarak bilinir. Amerikan Bilim Adamları Federasyonu’na göre.

Ancak taktik nükleer silah nedir ve normal bir nükleer silahtan farkı nedir?

İşte bilmeniz gerekenler.

Taktik vs stratejik

taktik savaş başlıkları Sınırlı bir savaş alanında kullanılmak üzere tasarlanmış olanlara atıfta bulunun, örneğin denizde kullanılıyorsa bir tank sütununu veya bir uçak gemisi savaş grubunu yok etmek için. 10 ila 100 kiloton dinamit patlayıcı verimine sahip bu savaş başlıklarına “düşük verim” de denir.

Buna karşılık, Rusya’nın en güçlü “stratejik” nükleer savaş başlıkları, 500 ila 800 kiloton arasında patlayıcı verime sahip ve tüm şehirleri ve ardından bazılarını yok etmek için tasarlandı.

Taktik silahlar için “düşük verim” referansı bir şekilde yanıltıcıdır, çünkü 10 ila 100 kilotonluk dinamitin patlayıcı verimi hala büyük yıkıma neden olmak için yeterlidir – dünyanın 1945’te ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası attığı zaman keşfettiği gibi. Japonya.

Bu bombalar, Rusya’nın taktik nükleer silahlarının top sahası içinde, sırasıyla yaklaşık 15 ve 21 kiloton dinamit eşdeğeriydi.

ABD hükümet arşivlerine göre, Hiroşima ve Nagazaki’deki ilk patlamalar anında yaklaşık 70.000 ve 35.000 kişiyi öldürdü ve daha sonra on binlerce kişi daha sonra yayılan radyasyondan öldü.

New Jersey’deki Stevens Institute of Technology’de bilim ve teknoloji araştırmaları direktörü Alex Wellerstein, nükleer silahlardaki gerçek farkın gerçekte patlayıcı verimlerinin ne olduğu değil, hedeflerinin ne olduğu olduğunu söylüyor.

“Japonya’daki atom bombaları, esas olarak morali yok etmeyi ve Japon yüksek komutasını teslim olmaya korkutmayı amaçlayan ‘stratejik’ saldırılardı. 15 kilotonu ‘stratejik’ bir verim yapan şey, hedeflendiği yere bağlıydı,” Wellerstein Outrider’a yazdı güvenlik blogu bu yılın başlarında.

Eski ABD Savunma Bakanı James Mattis de dahil olmak üzere diğerleri hiçbir fark olmadığını söylüyor.

“‘Taktik nükleer silah’ diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir zamanda kullanılan herhangi bir nükleer silah, stratejik bir oyun değiştiricidir” dedi.

Rusya konuşlandırsa ne olur?

Rusya (ve ondan önce, Sovyetler Birliği) büyük bir taktik nükleer silah stoğu inşa etti ve sürdürdü.

İlk düşünce, bir savaş alanında bir nükleer bomba kullanmanın liderlere, en büyük nükleer silahlarını kullanmaya başvurmadan yenilgiyi savuşturabilecek belirleyici bir grev yapma seçeneği vermesiydi; ” göre Endişeli Bilim Adamları Birliği.

Kuruluş, web sitesinde bu düşünceyi “kusurlu ve tehlikeli” olarak nitelendiriyor.

Örgüt, “Taktik nükleer silahlar … daha fazla belirsizliğe yol açarak bir ülkenin sınırlı bir saldırı ile kurtulabileceğini düşünme olasılığını artırıyor” dedi.

Bazı analiz bu teoriyi desteklemektedir.

İngiltere Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nde (RUSI) Sidharth Kaushal ve Sam Cranny-Evans tarafından yaz aylarında yayınlanan bir yorumda, Avrupa’daki komuta merkezlerine veya hava üslerine karşı taktik nükleer silah kullanımının çevre bölgelerdeki sivil kayıpları sınırlayabileceği belirtiliyor.

Örneğin, RUSI raporu NATO müttefikleri Polonya ve Litvanya arasındaki kara sınırı olan ve Rus Kaliningrad’ı komşusu Belarus’tan ayıran Sulwaki Gap’te taktik nükleer bomba kullanılmasının yalnızca yüzlerce sivilin ölümüne neden olabileceğini söylüyor.

Gerçek muhtemelen bundan çok uzak.

Endişeli Bilim Adamları Birliği blogunda, “ABD savaş oyunları, taktik nükleer silahların kullanımını içeren bir çatışmanın hızla kontrolden çıkacağını tahmin ediyor” dedi.

“Taktik bir nükleer silahın kullanılmasıyla başlayan bir ABD-Rus çatışmasının Princeton Üniversitesi simülasyonu, 90 milyondan fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olacak hızlı bir tırmanışı öngörüyor” dedi.

Putin’in geçen haftaki tehdidine yanıt olarak, Nükleer Silahları Kaldırmak İçin Uluslararası Kampanya (ICAN) diyor 2022 Avrupası nükleer silah kullanmak için 1945 Japonya’sından çok daha tehlikeli bir yer. daha küçük bir nüfusa sahipti ve nispeten izole edildi.

ICAN, web sitesinde bugün Avrupa’da “tek bir nükleer patlama muhtemelen yüz binlerce sivili öldürecek ve daha fazlasını yaralayacaktır; radyoaktif serpinti birden fazla ülkede geniş alanları kirletebilir” dedi.

“Acil servisler etkin bir şekilde yanıt veremezdi ve yaygın panik, kitlesel insan hareketlerini ve ciddi ekonomik bozulmayı tetiklerdi. Birden fazla patlama elbette çok daha kötü olurdu.” ekledi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir