Satranç Nedir? Nasıl Oynanır

Satranç Nedir

Satranç, modern Türkçede “Satranç oyunu” olarak adlandırılan, dünyanın en eski ve en popüler oyunlarından biridir. Oyun, Eski Mısır’dan beri bilinmektedir. M.Ö. 2. yüzyılda Çin’de ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Satranç, 5×5 boyutlarında 64 kareli bir oyun tahtası üzerinde oynanan strateji oyunudur. Oyunda, karelerde herhangi bir renkte 4 tane taş vardır. Oyuncu taşları birbirine yaklaştırmak, diğer oyuncuların taşlarını keşfetmek ve onların karşısında en iyi pozisyonu almak amacıyla hareket eder. Oyun bitiminde, en başta oynanan renk en iyi duruma geçer.

SATRANÇ NEDİR?

Satranç, oyuncuların birbirlerine karşı 64 adet taşını birbirlerine yerleştirerek oynadıkları ve stratejik zekânın ön plana çıktığı bir oyundur.

Satrançta amaç, rakibin taşlarının yerlerini bozarak kendi taşlarının kontrolü altına almaktır. Bu oyunda, taşların yerlerini değiştirmek ve rakibin taşlarına ateş etmek suretiyle, onları oyun dışına çıkartmak mümkündür.

Satranç taşları, erkek (bey), kadın (kız), alçak, orta ve yüksek seviyeli taşlardan oluşur. Her oyuncu, 16 adet taşını kendi seviyesine uygun olarak taşır. Oyuna başlamak için, oyuncular taşlarını en alçak seviyeden başlatırlar.

Satrançta her oyuncunun iki turnusu vardır. Bir turnuva, 10 oyunun ardından bir sonraki turnuva başlar. Bir oyuncu, en az 5 puan almak zorundadır. 10. oyundan sonraki turnuvalarda ise 8 puan almak yeterlidir.

Satranç oyununda, rakip oyuncunun taşları yerlerinden çıkarılırken, oyuncuların taşlarının da yerlerinden çıkarılmasına izin verilir.

Satranç, eskiden beri zekâ oyunlarından biri olarak kabul edilmiştir. Oyunun temel amacı, rakip oyuncunun piyonlarını yönlerini değiştirmeden, birbirlerine yaklaştırmaktır. Rakip oyuncunun piyonları, yönlerini değiştirmeden, birbirlerine yaklaştırıldığında, oyunun sonucu belirlenir.

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir