Savaşa Rağmen Binlerce Yahudi, Yıllık Hac İçin Ukrayna Şehrinde

Savaşa Rağmen Binlerce Yahudi, Yıllık Hac İçin Ukrayna Şehrinde

Uyarılara rağmen Uman’da geleneksel siyah giysiler içinde Hasidim halkı toplandı.

Umman:

Yetkililer Pazar günü yaptığı açıklamada, yetkililerin savaş nedeniyle geziyi atlamamalarını istemelerine rağmen, Ukrayna’nın Uman kentinde on binlerce Hasidik Yahudi’nin yıllık hac ziyareti için toplandığını söyledi.

Her yıl, Hasidik Yahudi hacıları, Roş Aşana’nın Yahudi yeni yılı kutlaması için Hasidik Yahudiliğin önde gelen isimlerinden birinin mezarını ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanından orta Ukrayna’daki Uman’a gelirler.

Bir hacı olan Aaron Allen, AFP’ye verdiği demeçte, “Bu, Tanrı ile bağlantı kurabilmek için yılın en önemli günü. Ve bu, bunu yapmak için harika bir yer” dedi.

Uman cephe hattından nispeten uzakta, ancak Ukraynalı ve İsrailli yetkililer hala ibadet edenleri bu yıl 25-27 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleşen kutlamaları atlamamaya çağırdı.

Uyarılara rağmen Uman’da geleneksel siyah giysiler giyen Hasidim halkı sokaklarda kutlama yaptı.

Yad Binyamin’den 48 yaşındaki doktor Allen, “Sirenler vardı ama İsrail’den sirenlere alışkınız, ne yapacağımızı biliyoruz. Kendimizi oldukça güvende hissediyoruz” dedi.

Hacılar genellikle 1810’da şehirde ölen ultra-Ortodoks bir hareketin kurucusu olan Haham Nachman’dan, Roş Aşana’daki mezarını ziyarete gelirlerse “(tapıcıları) cehennemden kurtaracağına” söz verdiği dini bir metinden alıntı yaparlar. .

Polis, mezarın çevresine geniş bir güvenlik şeridi çekerek, kimlikleri kontrol etti ve sadece bölge sakinleri ve Hasidim’e izin verdi.

Bölge polis sözcüsü Zoya Vovk AFP’ye verdiği demeçte, Uman’daki şenlikler sırasında alkol, havai fişek ve oyuncak silah satışının yasak olduğunu söyledi. Ayrıca 23:00 ile 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır.

uğultulu kutlamalar

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Pazar günü ulusa hitaben yaptığı günlük konuşmada, “Ukrayna Yahudi cemaatini ve dünyadaki tüm Yahudileri Roş Aşana vesilesiyle tebrik etmek” istediğini söyledi.

Zafer için tüm dualar, Ukrayna’da barış için tüm dualar duyulsun” dedi.

Ve kısıtlamalara rağmen, mezarın bulunduğu türbe Pazar günü kutlamalarla dolup taşıyordu.

Hacılar – sadece erkekler ve erkekler – mezar yerinin beyaz duvarlarına ve sütunlarına yaslanmış dua ediyorlardı.

Dışarıda yüzlerce hacıdan aynı anda bir dua yankılandı.

Tapınaktan birkaç metre ötede, çok sesli bir duayla bağıran hacı Yaniv Vakhnin, Haham Nachman’ın en zorlu zamanlarda nasıl teselli sağlayabileceğini anlattı.

Kuzey İsrail’deki Safed’den 48 yaşındaki, “Haham Nachman, bir ülkede savaş olsa bile (kendisini dinleyen) etkilenmeyeceğini söylüyor” dedi.

“Tzaddik (Nachman) tarafından tamamen korunuyoruz ve birlikte olmaktan çok mutlu ve güvende hissediyoruz” diye ekledi.

Vakhnin, Uman’a ulaşmasının 30 saat sürdüğünü söyledi: önce komşu Romanya’ya bir uçuş ve ardından 15 saatlik bir otobüs yolculuğu.

Beş çocuğu daha evde kalırken, iki çocuğuyla birlikte inancının sarsılmazlığının bir teyidi olarak Ukrayna’ya geldi.

Vakhnin, “Tanrı’ya dua edeceğiz. Ve umarım Ukrayna zarar görmez ve savaşı kazanır, çünkü Haham Nachman burada gömülü, bu yüzden Ukrayna korunuyor.” dedi.

Ukrayna Birleşik Yahudi Cemaati örgütü, 23 binden fazla hacının Uman’a geldiğini söyledi.

Polis, Rusya’dan gelebilecek saldırılardan korktukları için şenliklerin sonuna kadar tam olarak kaç hacının katıldığını açıklamayacak.

Polis sözcüsü Vovk AFP’ye verdiği demeçte, “Ukrayna’nın tam ölçekli bir Rus işgali olduğunu ve düşmanın bilgileri izlediğini anlıyoruz.”

“Söyleyebileceğim tek şey on binlerce (hacılar çoktan geldi)”.

Eylül 2020’de binlerce ultra-Ortodoks Yahudi, Kiev’in Covid pandemisi nedeniyle girişlerine izin vermemesi üzerine Belarus ve Ukrayna sınırları arasında günlerce mahsur kaldı.

Uman, savaşın ilk haftalarında Rus füzeleri tarafından vuruldu ve geçen ay bölgede bir Rus füzesi tarafından bir sivil öldürüldü.

(Başlık dışında, bu haber NDTV personeli tarafından düzenlenmemiştir ve ortak bir yayından yayınlanmıştır.)

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir