Seçmenler Meloni’nin partisini ödüllendirirken İtalya sağa kaydı

roma — Neo-faşist kökleri olan bir parti olan Kardeşler İtalyaİtalya ulusal seçimlerinde en çok oyu aldı seçimİkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ülkenin ilk aşırı sağ hükümetini kurmaya ve lideri, İtalya’nın ilk kadın başbakanı Giorgia Meloni’yi yapmaya kararlı görünen s, Pazartesi günü neredeyse kesin sonuçlar gösterdi.

İtalya’nın aşırı sağa kayması, Avrupa’nın jeopolitik gerçekliğini hemen değiştirdi ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyesine ve üçüncü en büyük ekonomisine liderlik edecek bir konuma Avrupa’ya şüpheyle bakan bir parti yerleştirdi. Avrupa’nın dört bir yanındaki sağcı liderler, Meloni’nin zaferini ve partisinin hızlı yükselişini Brüksel’e tarihi bir mesaj göndermek olarak hemen selamladı.

Nihai sonuçlara yakın sonuçlar, merkez sağ koalisyonun parlamentodaki oyların yaklaşık %44’ünü elde ettiğini, Meloni’nin İtalya’daki Kardeşleri ise yaklaşık %26’sını kaptığını gösterdi. Koalisyon ortakları kalanları paylaştılar, Matteo Salvini’nin göçmen karşıtı Ligi yaklaşık %9 ve daha ılımlı olan eski Başbakan Silvio Berlusconi’nin Forza Italia partisi yaklaşık %8 kazandı.

Merkez soldaki Demokrat Parti ve müttefikleri yaklaşık %26’ya sahipken, 2018 Parlamento seçimlerinde en çok oy alan 5 Yıldız Hareketi’nin oy payını bu sefer yarı yarıya yaklaşık %15’e indirdi.

Katılım tarihi bir düşük% 64 idi. Anketçiler, seçmenlerin kısmen protesto amacıyla ve ayrıca bir önceki seçimden bu yana üç hükümeti yaratan arka oda anlaşmalarından hayal kırıklığına uğradıkları için evde kaldıklarını öne sürdü.

Partisi kökenlerini savaş sonrası neo-faşist İtalyan Sosyal Hareketi’ne dayandıran Meloni, Pazartesi günü erken saatlerde yaptığı bir zafer konuşmasında, İtalyanların nihayet kimi yönetmek istediklerini açıkça belirleyebildiklerini kaydetti.

Meloni, “Bu milleti yönetmeye çağrıldıysak, bunu herkes için yapacağız, tüm İtalyanlar için yapacağız ve bunu (bu ülkenin halkını) birleştirmek amacıyla yapacağız” dedi. “İtalya bizi seçti. Biz (ülkeye) asla sahip olmadığımız gibi ihanet etmeyeceğiz.”

Merkez sağ net kazanan olsa da, hükümetin kurulmasına daha haftalar var ve parti liderleri ve Başkan Sergio Mattarella ile istişareleri içerecek. Bu arada, giden Premier Mario Draghi, bekçi rolünde kalıyor.

Draghi hükümetinin düşmesinden yaklaşık altı ay sonra yapılan seçimler, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı ve buna bağlı olarak sıradan İtalyan cüzdanlarını ve endüstriyi vuran buna bağlı olarak yükselen enerji maliyetleriyle karşı karşıya olduğu için Avrupa için çok önemli bir zamanda geldi.

Meloni liderliğindeki bir hükümetin, NATO yanlısı duruşu ve koalisyon müttefikleri biraz farklı bir tonda olsa bile Rusya’nın işgaline karşı savunmak için Ukrayna’ya silah sağlamaya yönelik güçlü desteği de dahil olmak üzere İtalya’nın mevcut dış politikasını izlemesi bekleniyor.

Hem Berlusconi hem de Salvini’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağları var. Her ikisi de onun işgalinden uzaklaşmış olsa da Salvini, Moskova’ya yönelik yaptırımların İtalyan endüstrisine zarar verdiği konusunda uyardı ve hatta Berlusconi bile Putin’in işgalini Donbas’taki Moskova yanlısı ayrılıkçılar tarafından kendisine dayatıldığı için mazur gösterdi.

Daha büyük bir değişim ve Avrupalı ​​güçlerle sürtüşmeye yol açması muhtemel bir değişim, büyük olasılıkla göç üzerinden gerçekleşecek. Meloni, göçmen teknelerinin Kuzey Afrika kıyılarını terk etmesini önlemek için bir deniz ablukası çağrısında bulundu ve Avrupa’ya kaçakçı teknelerine binmeden önce Afrika’daki potansiyel sığınmacıların taranmasını önerdi.

Salvini, bakan olarak sert bir göçmen karşıtı politika uyguladığı içişleri bakanlığına dönmek istediğini açıkça belirtti. Ancak şu anda Sicilya’da göçmenleri denizde tutmaktan yargılanmakta olduğu düşünüldüğünde, görevi alıp almayacağı belli değil.

Avrupa Birliği ile ilişkiler konusunda analistler, Meloni’nin tüm Avrupa şüpheci söylemine rağmen kampanya sırasında mesajını ılımlı hale getirdiğini ve İtalya’nın Brüksel’den koronavirüs kurtarma fonlarında aldığı ekonomik beklenmedik durum göz önüne alındığında manevra yapmak için çok az alanı olduğunu belirtiyorlar. İtalya, AB’nin 750 milyar avroluk kurtarma paketinin en büyük kısmı olan yaklaşık 191.5 milyar avroyu güvence altına aldı ve hepsini almak için atması gereken belirli reform ve yatırım kilometre taşlarına bağlı.

Bununla birlikte Meloni, AB’nin demokratik gerileme endişeleri üzerine Macaristan’a sağlanan 7,5 milyar avroluk fonu askıya alma yönündeki son tavsiyesini eleştirdi ve Viktor Orban’ı demokratik bir sistemde seçilmiş lider olarak savundu.

Orban’ın siyasi direktörü Balazs Orban, Meloni’yi ilk tebrik edenler arasındaydı. “Bu zor zamanlarda, ortak bir vizyonu paylaşan ve Avrupa’nın zorluklarına yaklaşımı olan arkadaşlara her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var” diye tweet attı.

Fransız politikacı Marine Le Pen’in partisi, sonucu AB için bir “alçakgönüllülük dersi” olarak selamladı.

İspanya’nın aşırı sağ muhalefet partisi Vox’un lideri Santiago Abascal, Twitter’da Meloni’nin “herkesin güvenliği ve refahı adına işbirliği yapabilen egemen uluslardan oluşan gururlu ve özgür bir Avrupa’nın yolunu gösterdiğini” söyledi.

Meloni, Avrupa Parlamentosu’nda İtalya’nın Kardeşlerini, Polonya’nın Hukuk ve Adalet Partisi’ni, İspanya’nın Vox’unu ve seçimlerde büyük kazanan İsveç Demokratlarını çökertme platformunda toplayan sağcı Avrupa Muhafazakar ve Reformist grubunun başkanı. suç ve göçün sınırlandırılması.

Roma’daki Luiss Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü ve Journal of European Integration’ın yönetici editörü Thomas Christiansen, İtalya’nın bazı açılardan bireysel parti çıkarlarından daha büyük olan tutarlı bir dış ve Avrupa politikası izleme geleneğine sahip olduğunu kaydetti.

Christiansen bir röportajda, “Meloni ne yaparsa yapsın, koalisyon ortakları tarafından ve aslında İtalyan dış politikasının yerleşik mutabakatı ile yönetilmek zorunda kalacak” dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz’un Sosyal Demokratlarından Katharina Barley, Orban ve Donald Trump ile olan bağlantıları göz önüne alındığında Meloni’nin zaferinin “endişe verici” olduğunu söyledi.

Alman WELT gazetesinin aktardığına göre, “Avrupa’ya yaptığı seçimlerde yalan söylemesi, Avrupa’da yapıcı bir şekilde bir arada yaşama için bir tehlike oluşturduğu gerçeğini gizleyemez.”

Meloni, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Mussolini’nin faşist destekçilerinin kalıntılarıyla kurulan neo-faşist İtalyan Sosyal Hareketi veya MSI’da bir militan olarak köklerini gururla haykırıyor. Meloni, 1992’de 15 yaşında katıldı.

Kampanya sırasında, Demokratlar Meloni’yi demokrasi için bir tehlike olarak göstermek için partisinin kökenlerini kullandıktan sonra Meloni yanıt vermek zorunda kaldı.

Çok dilli bir kampanya videosunda, “İtalyan Sağı, demokrasinin bastırılmasını ve Yahudi karşıtı aşağılayıcı yasaları açık bir şekilde kınayarak, faşizmi onlarca yıldır tarihe teslim etti” dedi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir