Şerif BM’yi uyardı: ‘Pakistan’da olan Pakistan’da kalmayacak’CNN

Pakistan Başbakanı Shehbaz Sharif, iklim değişikliğinin diğer ülkeleri geride bırakan türden bir felaketten kurtarmayacağı konusunda uyardı. ülkesinin üçte biri su altında ve milyonlarca çocuğu su kaynaklı hastalık riski altında.

Cuma günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na çok geç olmadan bir araya gelin ve “şimdi harekete geçin” dedi.

Dünya liderlerine konuşan Şerif, “Çok açık olan bir şey var, Pakistan’da yaşananlar Pakistan’da kalmayacak” dedi.

Sharif, “40 gün ve 40 gece boyunca, İncil’deki bir sel yağdı, yüzyıllara ait hava durumu kayıtlarını paramparça etti, felaket hakkında bildiğimiz her şeye ve onu nasıl yöneteceğimize meydan okudu” dedi.

Rekor muson yağmurlarının neden olduğu sel ve ülkesini bekleyen felaketin ölçeği ve büyüklüğü hakkında ilk elden ayrıntı vermeye devam etti. eriyen buzullar Haziran’dan bu yana 1.600’den fazla insanı öldürdü.

Şerif, ülkenin bazı bölümlerinin “hala su altında, insan acılarıyla dolu bir okyanusa batmış durumda” olduğunu söyledi.

Sel mağdurları, 17 Eylül 2022'de Belucistan ilinin Jaffarabad ilçesine bağlı Dera Allah Yar kasabasında gıda yardımı almak için sıraya girdi.

“İklim değişikliğinin bu sıfır noktasında, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere 33 milyon insan şu anda sağlık tehlikeleri nedeniyle yüksek risk altında” dedi.

Yetkililer bunun sürebileceği konusunda uyardı sel sularının çekilmesi için altı aya kadar Kolera ve dang humması gibi su kaynaklı hastalıkların oluşturduğu tehdide ilişkin korkular arttıkça, ülkenin en çok etkilenen bölgelerinde.

Tufan ayrıldı 3.4 milyon çocuk UNICEF’e göre “acil, hayat kurtaran desteğe” ihtiyaç duyanlar, onları dang humması ve sıtma da dahil olmak üzere suyla bulaşan hastalıklara karşı savunmasız bırakıyor.

“İnkar edilemez ve rahatsız edici gerçek şu ki, bu felaket bizim yaptığımız hiçbir şey tarafından tetiklenmedi” dedi.

Avrupa Birliği verilerine göre Pakistan, dünyadaki gezegeni ısıtan gazların %1’inden daha azından sorumlu, ancak Küresel İklim Riski Endeksi’ne göre iklim krizine karşı en savunmasız sekizinci ülke.

Sadece canlarla değil, yıkılan okullar, evler ve köprülerle de ağır bir bedel ödüyor.

Şerif, Pakistan’daki hayatın sonsuza dek değiştiğini ve ülkenin “bizim yaratmadığımız krizle başa çıkmak için yalnız bırakılacağından” korktuğunu söyledi.

Bu kayıp ve zarar için bir miktar adalet beklemenin “tamamen makul” olduğunu açıkladı ve “eylem hakkında konuşma zamanının açıkça geçtiği” konusunda uyarıda bulundu.

Ülkenin Ulusal Afet Yönetim Otoritesi, şimdiye kadar kaydedilen 1.606 ölümden 579’unun çocuk olduğunu söylüyor.

Şerif, BM’ye, kaybedilen hayatlara ek olarak, bir milyon evin yıkıldığını ve bir milyonun daha zarar gördüğünü söyledi. Ayrıca bir milyondan fazla çiftlik hayvanının öldürüldüğünü ve dört milyon dönüm mahsulün yok olduğunu söyledi.

Pakistan’ı yeniden inşa etmeye “tamamen bağlı” olduğunu söyledi, ancak diğer ülkeleri iklim değişikliğiyle mücadeleyi içeren geleceğe odaklanmaları konusunda uyardı.

Sharif, “21. yüzyılın zorluklarına geri dönmek için 20. yüzyılın meşguliyetlerine bir ara vermenin tam zamanı” dedi.

“Bugün ulusal güvenliğin tüm tanımı değişti. Ve dünya liderleri, üzerinde anlaşmaya varılan ortak bir gündem üzerinde hareket etmek ve harekete geçmek için bir araya gelmedikçe, uğruna savaşacak bir dünya kalmayacak. Doğa savaşacak. Ve bunun için insanlık hiçbir şekilde kıyaslanamaz.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir