Singapur’un konaklama adası Sentosa, şaşırtıcı bir tarihe sahip

Editörün Notu – Aylık bilet seyahat dünyasındaki en büyüleyici konulardan bazılarına ışık tutan bir CNN Travel dizisidir. Dünyanın en etkileyici mühendislik başarılarından bazılarının arkasındaki hikayeleri paylaştığımız Eylül ayının teması ‘Büyük İnşa Et’.

(CNN) – Eskiden Pulau Blakang Mati olarak bilinirdi. Bazıları bu ismi kibarca “keder adası” olarak tercüme eder, ancak en çok alıntı yapılan çeviri “arkasında ölümün yattığı ada”dır.

Şimdi adı Malayca “barış ve sükunet” anlamına gelen Sentosa. Tema parkları, plajlar, lüks tatil köyleri ve diğer eğlencelerle dolu, Singapur’un konaklama için ana adasıdır ve uluslararası turistler için şehrin en popüler destinasyonlarından biridir.

Ama her şey nasıl başladı?

Elli yıl önce bu Eylül, gelişmekte olan ülke Singapur, adından da anlaşılacağı gibi, o zamanlar kırsal, çoğunlukla ıssız bir adayı kentsel bir oyun alanına dönüştürmek için tasarlanan Sentosa Development Corporation’ı (SDC) kurdu.

bir Malay adası

500 hektarlık ada, şimdi Singapur’un güney tarafının etrafında kıvrılarak, dumanı tüten bir borunun büyük ucu şeklindedir. Şekli ve konumu, burayı Malezya’ya ve Malezya’dan seyahat eden tüccarlar için mükemmel bir yer ve bu gemilere baskın düzenleyen korsanlar için düzenli bir saklanma yeri haline getirdi.

Dört ana kampong (köy) vardı. Adanın sakinleri Çin, Malay ve Bugis (Endonezya’nın Sulawesi adasından) karışımıydı.

Ardından, 1819’da Sir Stamford Raffles, Lion City olacak yere geldi.

İngiliz devlet adamı sadece Singapur’a değil, oradaki diplomatik görevleri sırasında araştırdığı ve hakkında yazdığı Doğu Asya’nın çoğuna silinmez bir iz bıraktı.

Sentosa, Singapur'daki Merlion'un kendi versiyonuna sahipti.

Sentosa, Singapur’daki Merlion’un kendi versiyonuna sahipti.

Sentosa Geliştirme Şirketi

19. yüzyılın ikinci yarısında, İngilizler Singapur çevresinde tahkimatlar inşa etmeye başladılar. Sentosa’da bunlardan beşi vardı: Serapong Kalesi (adanın merkezine yakın), Connaught Kalesi, Berhala Reping, Imbiah Bataryası ve Siloso Kalesi (en kuzeybatı ucunda).

Singapur İngilizler tarafından kontrol edilirken, askerler Pulau Blakang Mati’de yaşıyordu. Malay, Çinli ve Hintli işçiler çamaşır yıkadı, sampan teknelerini yönetti ve Beyaz askeri üyeler için araziyi temizledi.

Sentosa’nın takma adı 1970’de değiştirilmiş olsa da, tarih meraklıları adanın etrafındaki birçok yerin adını hala tanıyacaktır. Fort Siloso – hayır Ulusal Anıt – hala orada, ancak bir plaj, ormanın içinden yükseltilmiş bir yürüyüş yolu ve bir tramvay istasyonu da Siloso adını taşıyor.

Bir zamanlar Imbiah Battery, artık yürüyüşçülerin gözdesiyken, Fort Serapong’un terk edilmiş binaları, kentsel keşif ve “harabe pornosu” hayranları için popüler.

Bu arada, zarif The Barracks Hotel Sentosa, adından da anlaşılacağı gibi, bir zamanlar İngiliz topçularının eviydi. Konaklama bu günlerde önemli ölçüde daha rahat olsa da, konuklar hala eski geçit törenlerinde güneşlenebilirler.

Singapurlu bir ada

Sentosa’nın tarihinin çoğu, Singapur ülkesinin tarihiyle paralellik gösterir.

1965 yılında Singapur, Malezya’dan resmen bağımsızlığını ilan etti ve nasıl bir ulus olmak istediğini anlamaya başladı.

Singapur’da ticaret ve sanayi büyüdükçe, Sentosa çoğunlukla kırsal ve ıssız kaldı. Sakinlerin çoğu 1970’lerde damlatılarak Singapur’a yerleştirildi.

Değişiklikler hızlı ve dramatik bir şekilde geldi. 1970’lerde adaya gelen ziyaretçiler teleferiğe binebilirdi, ancak on yıl içinde bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştıran bir yer üstü tramvay da vardı. Ardından, 1992’de iki adayı birbirine bağlayan Sentosa Geçidi açıldı.

Popüler trendler değiştikçe turistik yerler geldi ve gitti.

O zamanlar Asya’daki en büyük okyanus akvaryumu olan Sualtı Dünyası, 1989’da açılacaktı, ancak 1991’e kadar açılmadı. Ziyaretçi sayıları yıllar içinde dalgalandı ve Sualtı Dünyası sonunda 2016’da kapandı.

Geçmişin bir başka kalıntısı da The Asian Village’dı. Bu cazibe, Disney World’ün Epcot’una benziyordu; Malezya, Tayland, Filipinler ve diğer Asya ülkelerini temsil eden farklı “köyler” ve ayrıca bazı geziler. 2000 yılında kapandı.

Apollo Hotel, adadaki ilk turistik konaklama yeriydi. 1978’de açıldı ve 1986’da kapandı.

Bu arada, adadaki ilk sahil beldesi, 1993 yılında açılış misafirlerini ağırlayan Shangri-La’nın Rasa Sentosa Resort’uydu. On yıl sürdü, ancak sonunda uluslararası tatilcilere hizmet veren diğer büyük lüks markalar izledi – 2009’da Capella Singapur, W Singapur – 2012’de Sentosa Cove ve 2015’te Sofitel Singapore Sentosa Resort & Spa.

Yine de, her çekimin kalıcı gücü yoktu. Sentosa’nın Singapur’daki ünlü bir kardeşi olan Merlion, artık mahkemeye sahip değil.

Uluslararası turizm danışmanlığı MasterCounsult’un genel müdürü Christopher Khoo, “Turizm devam ettikçe beklentiler artıyor (ve yeni bir şeye yol açmalıyız)” dedi. Kanal Haberleri Asya. “Yenileme süreci yol vermek demektir.”

Bu günlerde, turistlerin simge yapılardan çok deneyimlerle ilgilendiğini söylüyor.

Şehrin sabit ısısı ve nemi de gece aktiviteleri için bir pazar yarattı. Dijital kreasyonlar ve ışık gösterileri olası eklemeler listesinde.

Eskiden Sentosa'ya feribotla gelirdi ama günümüzde çoğu insan arabayla geliyor.

Eskiden Sentosa’ya feribotla gelirdi ama günümüzde çoğu insan arabayla geliyor.

Sentosa Geliştirme Şirketi

Sentosa’da var olan şeylerin çoğu yeni ve parlaktır ki, yaygın “insan yapımı bir adaydı” yanılgısının neden ortalıkta dolanıp durduğu anlaşılabilir.

Arazi ıslahı karışıklığın kaynağı olabilir. Pulau Blakang Mati yaklaşık 280 hektar büyüklüğündeydi ve 1972’den beri Sentosa yaklaşık 500 hektara ulaştı.

Tüm koşuşturmacaya rağmen, özellikle adanın otellerinden birinde konaklarken Sentosa’nın adının vaat ettiği o huzuru bulmak mümkün. Yeşilliklerle çevrili Capella Singapore, gün batımı kokteylleri için popüler bir mekandır.

Askeri günler çoktan geride kalsa da, Sentosa 2018’de o zamanki ABD başkanı Donald Trump’ın dünya siyasi radarında şaşırtıcı bir şekilde yeniden ortaya çıktı. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüştü Küçük bir plaketin mülkün tarihteki yerini kaydettiği Capella’da.

Önemli bir değişiklik, adaya tam zamanlı sakinleri geri getirmekti. Bununla birlikte, Sentosa’nın modern sakinleri, Pulau Blakang Mati’de yaşayan topluluklara neredeyse sıfır benzerlik gösteriyor.

Adanın doğu kıyısındaki Sentosa Koyu, Singapur’daki tek kapılı lüks topluluktur. Birçok insanın sıkışık mahallelerde yaşadığı bir yerde, bu kısa sürede ülkedeki en çok aranan gayrimenkullerden biri haline geldi.

Bu günlerde Sentosa Koyu’ndaki evler satabilir 23 milyon $ Singapurlu (16 milyon $ USD) kadar. Çoğunun yüzme havuzları, çatı bahçeleri, çoklu araba garajları ve diğer lüks lüksleri var.

sırada ne var

Her zaman yeni gelişme fırsatları arayan Singapur, şimdiden Sentosa’nın ötesini düşünüyor.

Yeni Sentosa’nın, Singapur ile Sentosa arasındaki yamuk biçiminde bir kara kütlesi ve eski Donanma üssü olan Palau Brani olması muhtemel. Bu günlerde çoğu ziyaretçi bir adadan diğerine giderken Brani’yi göz ucuyla fark ediyor, ancak iddialı Sentosa-Brani Master Planı her iki adayı da büyük bir turizm teklifi haline getirecek.

Gezegendeki hemen hemen tüm diğer büyük altyapı projeleri gibi, bu proje de koronavirüs pandemisi tarafından durduruldu, ancak Singapur kısıtlamaları bırakıp “virüsle yaşama” stratejisini benimsediği için yeniden başladı.

Plan, iki adayı beş bölüme ayırıyor – sahil, ada kalbi, sahil, hareketli küme (heyecan verici mekanlar, etkinlik alanı ve benzerlerini düşünün) ve sırt kıyısı.

Yeni cazibe merkezlerinin yanı sıra, Sentosa-Brani Master Planı ayrıca doğa ve miras yollarını genişletecek ve plajlara yeni bir görünüm kazandıracak.

Adanın kuzey ve güney kısımlarını birbirine bağlayan Sentosa’dan geçen iki kademeli bir “duyusal geçit” olan ilk büyük girişim, gelecek yıl açılacak.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir