Sonbahar ekinoksu: Neden sonbaharın ilk günü düşündüğünüz kadar eşit değil?

(CNN) – Yılda iki kez, güneş favorileri oynamaz. Dünyadaki herkes görünüşte eşit statüdedir – en azından aldıkları ışık ve karanlık miktarı söz konusu olduğunda.

2022 yılının ikinci ve son ekinoksuna girdik. Kuzey Yarımküre’de ikamet ediyorsanız, bunu sonbahar ekinoksu (veya sonbahar ekinoksu). Ekvatorun güneyindeki insanlar için bu ekinoks aslında baharın gelişini işaret ediyor.

Dünya üzerindeki konumunuz, bu yıl günü 22 Eylül Perşembe mi yoksa 23 Eylül Cuma mı işaretleyeceğinizi de belirler. Amerika Kıtasındaki insanlar bunu Perşembe günü kutlayacak; saat dilimi farklılıkları, Afrika, Avrupa ve Asya’daki insanların Cuma günleri bunu işaretleyeceği anlamına gelir.

Ekvatora gerçekten yakın olan insanlar, tüm yıl boyunca yaklaşık 12 saat gündüz ve 12 saat gece yaşarlar, bu yüzden gerçekten hiçbir şey fark etmeyeceklerdir. Ancak, Alaska ve Kanada’nın kuzey bölgeleri ve İskandinavya gibi yerlerde kutuplara yakın olan cesur insanlar, her yıl gündüz/gece oranında vahşi dalgalanmalardan geçerler. Uzun, karanlık kışları vardır ve ardından gecenin zorlukla girdiği yazları vardır.

Ancak ekinokslar sırasında, kutuptan direğe herkes gece ve gündüzün 12 saatlik bölünmesinin keyfini çıkarır. Pekala, sadece bir sürtünme var – düşündüğünüz kadar mükemmel “eşit” değil.

Neden anlamadığınızın iyi bir açıklaması var (BİLİM!) tam Ekinoksta 12 saat gün ışığı. Daha fazlası aşağıda.

Ama önce, işte diğer yanan ekinoks sorularınızın cevapları:

‘Ekinoks’ kelimesi nereden geliyor?

bizim CNN Hızlı Gerçekler dosyası: Ekinoks terimi, “gündüz ve gece arasındaki eşitlik” anlamına gelen Latince ekinoksium kelimesinden gelir.

Sonbahar ekinoksu tam olarak ne zaman gerçekleşir?

Batan güneş, 2019 sonbahar ekinoksundan birkaç gün önce Chicago'daki Randolph Caddesi'nde batıya bakıyor.

Batan güneş, 2019 sonbahar ekinoksundan birkaç gün önce Chicago’daki Randolph Caddesi’nde batıya bakıyor.

Terrence Antonio James/Chicago Tribune/Getty Images

Toronto ve Washington, DC gibi yerlerdeki insanlar için bu, yerel saatle 21:03’tür. Mexico City ve Chicago’da saat 20:03’te geliyor. Out West, San Diego ve Vancouver’da, yani saat 18:03’te varıyor

Ama Atlantik Okyanusu boyunca diğer yöne gidin ve zaman değişikliği sizi Cuma’ya sokar. Madrid, Berlin ve Kahire sakinleri için Cuma günü saat 3:03’te geliyor. Daha doğuya giden Dubai, tam olayı saat 05:03’te işaretliyor.

Bangkok sakinleri için saat 08:03 iken Tokyo saat 10:03’te Daha fazla şehir görmek için buraya tıklayın (bir dakikaya yuvarlanır ve Yaz Saati Uygulamasına göre ayarlanır).

Sonbahar ekinoksu sonbaharın resmi ilk günü mü?

Evet. Sonbahar resmi olarak sonbahar ekinoksunda başlar.

Ama aslında mevsimlerin iki ölçüsü vardır: “astronomik mevsimler” (ekinoksların ve gündönümlerinin gelişini takip eden) ve “meteorolojik mevsimler.”

CNN meteoroloğu Allison Chinchar farklılıkları şöyle açıklıyor:

“Astronomik düşüş, esasen sonbahar ekinoksundan kış gündönümüne kadar olan süredir. Bu tarihler her yıl bir veya iki gün değişebilir” diyor.

Chinchar, “Meteorolojik düşüş farklıdır … çünkü tarihler asla değişmez ve Dünya’nın güneşe göre açısı yerine klimatolojik mevsimlere dayanır. Bunlar belki de daha fazla insanın aşina olduğu mevsimlerdir.”

Kenosha Geçidi, Colorado gibi yüksek rakımlı yerlerde sonbahar yaprakları erken gelebilir.  Bu fotoğraf 19 Eylül 2016'da gece, uzun pozlamayla, ay ışığıyla ve yoldan geçen araba farlarıyla aydınlatılarak çekildi.

Kenosha Geçidi, Colorado gibi yüksek rakımlı yerlerde sonbahar yaprakları erken gelebilir. Bu fotoğraf 19 Eylül 2016’da gece, uzun pozlamayla, ay ışığıyla ve yoldan geçen araba farlarıyla aydınlatılarak çekildi.

RJ Sangosti/Denver Post/Getty Images

Meteorolojik mevsimler şu şekilde tanımlanır: 1 Mart – 31 Mayıs ilkbahar; 1 Haziran – 31 Ağustos arası yaz; 1 Eylül – 30 Kasım sonbahar; ve 1 Aralık – 28 Şubat arası kıştır.

Chinchar, “Bu, bazı tarihleri ​​zorlaştırıyor” diyor. “Örneğin, 10 Aralık, çoğu insan kışı düşünür, ancak astronomik takvimi kullanıyorsanız, teknik olarak bu hala sonbahar olarak kabul edilir çünkü kış gündönümünden öncedir.”

“Meteorologlar ve klimatologlar ‘meteorolojik takvimi’ kullanmayı tercih ediyor çünkü sadece tarihlerin değişmediğini – hatırlamayı kolaylaştırdığını – aynı zamanda insanların geleneksel mevsimlerin ne olduğunu düşündükleri ile daha uyumlu olduğunu söyledi.

Sonbahar ekinoksu neden ilk etapta oluyor?

Yükselen güneş, 2021 sonbahar ekinoksunda İngiltere'nin güneybatısındaki Glastonbury kasabası yakınlarındaki sisi kırmaya çalışıyor.

Yükselen güneş, 2021 sonbahar ekinoksunda İngiltere’nin güneybatısındaki Glastonbury kasabası yakınlarındaki sisi kırmaya çalışıyor.

Matt Cardy/Getty Images

Dünya, Kuzey Kutbu’ndan Güney Kutbu’na uzanan hayali bir çizgi boyunca döner. Buna eksen denir ve bu dönüş bize gece ve gündüzü verir.

Ancak eksen 23,5 derece eğilir, NASA’nın açıkladığı gibi. Bu, gezegenin bir yarım küresini, yılın güneş etrafındaki yörüngesinin yarısı boyunca diğerinden daha fazla güneş ışığı alacak şekilde konumlandırıyor. Mevsimleri tetikleyen şey, güneş ışığındaki bu farklılıktır.

Etki, Haziran sonu ve Aralık sonunda maksimumdadır. Bunlar gündönümleridir ve özellikle kutupların yakınında, gündüz ve gece arasındaki en aşırı farklılıklara sahiptirler. (Bu yüzden İskandinavya ve Alaska gibi yerlerde yaz boyunca her gün çok uzun süre aydınlık kalır.)

Ancak üç ay önce Haziran ayındaki yaz gündönümünden bu yana, Kuzey Yarımküre’de günlerimizin giderek kısaldığını ve gecelerin uzadığını fark ettiniz. Ve şimdi burada sonbahar ekinoksundayız!

Atalarımız tüm bunlar hakkında ne biliyordu?

Saatler, uydular ve modern teknoloji çağından çok önce, eski atalar çok şey biliyordu güneşin gökyüzündeki hareketi hakkında — diğer amaçların yanı sıra mevsimleri işaretlemek için dev takvimler olarak hizmet eden devasa anıtlar ve tapınaklar inşa etmeye yetecek kadar.

Ekinoks ve güneşin yıllık geçişi ile ilgili yerlerden sadece birkaçı:

Malta’nın Megalitik Tapınakları: Akdeniz adasındaki bu yedi tapınak, 5.000 ila 6.000 yıl öncesine kadar uzanan, dünyanın en eski bağımsız taş binalarından bazılarıdır. saat Hacer Qim ve Mnajdra Tapınaklarda, yarım daire şeklindeki odalar, bir ekinoksta yükselen güneş taşlar arasında çerçevelenecek şekilde hizalanır.
Chichen Itza

Meksika’nın Chichen Itza’sı, ilkbahar ve sonbahar ekinoksları sırasında kutsal topraklardır.

Getty Images/zxvisua

Chichén Itzá (Yucatán Yarımadası, Meksika): Chichén Itzá’daki ünlü piramit El Castillo, ekinokslarda çarpıcı bir gösteri sergiliyor. Toltec-Maya halkı tarafından inşa edilmiştir. 1050 ile 1300 arasıPiramit, El Castillo’nun kuzey korkuluğuna ekinokslar sırasında gölge düşürmek için inşa edildi. Merdivenlerden aşağı kayan bir yılan şekline benziyor ve kadim özel efekt, tabandaki yontulmuş canavarların kafaları tarafından artırılıyor.
Jantar Mantar (Yeni Delhi, Hindistan): Kökenleri çok daha yeni olan (1724 ve 1730), Babür döneminin sonundaki bu binalar astronomik gözlemevleridir.

Hala bizimle olan bazı festivaller, mitler ve ritüeller nelerdir?

Tüm dünyada, sonbahar ekinoksu kültürlerimize ve geleneklerimize nüfuz etti.

Yunan mitolojisinde sonbahar ekinoksu, dünyanın geri dönüşünü simgeler. tanrıça Persephone kocası Hades ile yeniden bir araya geldiği üç ay boyunca yeraltı dünyasına.
Çinliler ve Vietnamlılar hala Hasat Ayı’nı (Güz Ortası Festivali olarak da bilinir) kutlar. İnsanlar şükrederken, ayı seyrederken ve yemek yerken sokaklarda fenerler sıralanıyor. Ay çöreği denilen yuvarlak hamur işleri, Sonbahar Ortası Festivali’nin favorisidir. Çin takviminde sekizinci kameri ayın 15. gününde yapılır. 2022’de, 10 Eylül’de düştü.

Büyük Britanya’nın sevilen hasat festivallerinin kökleri, putperest zamanlardan beri sonbahar ekinoksundadır.

Rikugien, Tokyo sonbahar yaprakları

Tokyo’daki Rikugien Bahçeleri sonbahar renginde ablazadır. Sonbahar ekinoksu Japonya’da ulusal bir bayramdır.

nezaket Kimon Berlin

Kuzey Işıkları ekinokslarda gerçekten daha mı aktif?

Evet – genellikle yılın bu zamanında daha çok gösteri yaparlar.

Sonbahar ekinoksu ve ilkbahar (veya ilkbahar ekinoksu) genellikle aurora borealis ile en yüksek aktiviteye denk gelir.

Peki ekinoks neden tam olarak eşit değil?

Görünüşe göre, gezegenin neresinde olduğunuza bağlı olarak, ekinoksta karanlıktan biraz daha fazla gün ışığı alıyorsunuz. Bu nasıl olur? Cevap biraz karmaşık ama büyüleyici.

olarak ABD Ulusal Hava Durumu Servisi açıklıyorgündüz ve gecenin “neredeyse” eşit saatleri, güneşin doğuşunun ölçülmesinin karmaşık yolu ve güneş ışığının atmosferimizdeki kırılması nedeniyledir.
Akşam güneşi, Berlin'in Kreuzberg semtindeki Landwehrkanal'ın kıyısındaki kestane ağaçlarının sonbahar rengindeki yaprakları arasından parlıyor.

Akşam güneşi, Berlin’in Kreuzberg semtindeki Landwehrkanal’ın kıyısındaki kestane ağaçlarının sonbahar rengindeki yaprakları arasından parlıyor.

Stefan Jaitner/dpa/resim ittifakı/AP

Işık ışınlarının bu bükülmesi, güneşin gerçek konumu ufkun altındayken, güneşin ufkun üzerinde görünmesine neden olur. Gün, ekvatordan daha yüksek enlemlerde biraz daha uzundur çünkü kutuplara yaklaştıkça güneşin doğması ve batması daha uzun sürer.

Yani sonbahar ekinoksunda, günün uzunluğu bulunduğunuz yere göre biraz değişecektir. İşte size yaklaşık bir fikir vermek için birkaç döküm:

• Ekvatorda veya yakınında: Yaklaşık 12 saat 6 dakika (Quito, Ekvador; Nairobi, Kenya; ve Singapur)

• 30 derece kuzey enleminde veya yakınında: Yaklaşık 12 saat 8 dakika (New Orleans, Louisiana; Kahire, Mısır ve Şanghay, Çin)

• 60 derece kuzey enleminde veya yakınında: Yaklaşık 12 saat 16 dakika (Helsinki, Finlandiya ve Anchorage, Alaska)

Gerçekten eşit gündüz/gece ayrımı için resmi ekinokstan günler hatta haftalar sonraya kadar beklemeniz gerekir. o gün eklux denilenve ne zaman gerçekleştiği enleminize bağlıdır.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir