Sualtı seferi Maldivler’in gizemlerini çözmeyi amaçlıyor

Editörün Notu – Bu CNN Seyahat dizisi, vurguladığı ülke tarafından desteklendi veya sponsor oldu. CNN, sponsorluk kapsamındaki makalelerin ve videoların konusu, raporlaması ve sıklığı üzerinde tam editoryal kontrole sahiptir. politikamız.

(CNN) – “Maldivler”i düşünün ve birçok kişinin aklına gelen ilk görüntüler, uzun ahşap rıhtımlardan çıkıntı yapan sıra sıra su üstü lüks villalar veya şaşırtıcı derecede beyaz kumlarla çevrili muhteşem plajlardır.

Ancak Maldivler dünyanın en çok imrenilen tatil yerlerinden biri olmasına ve tüplü dalgıçlar için rüya gibi bir destinasyon olmasına rağmen, bilim adamları sualtı ekosistemleri hakkında öğrenecekleri çok şey olduğunu söylüyorlar.

Şimdi, Maldiv hükümeti ve Birleşik Krallık deniz araştırma enstitüsü Nekton, ülkenin keşfedilmemiş sularına iddialı bir keşif gezisi başlatarak bu gizemlerin bazılarını çözmek için bir araya geldi.

4 Eylül’de yola çıkan ve Maldivler’den ve yurtdışından bilim adamlarından oluşan ekiplerden oluşan Nekton Maldivler Misyonu, biri 1.000 metre derinliğe kadar inebilen iki yüksek teknolojili denizaltı kullanarak 30 metrenin altında kapsamlı araştırmalar yapmayı planlıyor.

Amaç, Maldivler’in küresel iklim krizinin etkisini yönetmesine yardımcı olmaktır.

Nekton’dan yapılan açıklamada, “Maldivler’in %99’u okyanus ve yalnızca %1’i kara, denizden ortalama 1,5 metre yükseklikte oturuyor. Sonuç olarak, ülke yükselen denizlerden artan bir tehditle karşı karşıya” diyor.

“Ancak, sularının ne içerdiğine dair daha fazla bilgiyle donanmış olarak, orada yaşayanları korumak ve bu türlerin yaşadığı çevreyi korumak için çalışmalar başlayabilir, bu da ülkeyi iklim değişikliğine karşı daha dayanıklı hale getirir.”

Enstitü, 10 Maldivli deniz bilimcisinin, ülkenin derinliklerini keşfetmek için sualtında 30’dan fazla ilk inişe öncülük eden ilk “Maldivli Aquanauts” olarak seçildiğini söyledi. İlk iniş, tamamı kadınlardan oluşan bir sualtı ekibi tarafından yönetilecek.

Omega Seamaster 2 Submersible, burada 2019'da Seyşeller sularını keşfederken görüldü.

Omega Seamaster 2 Submersible, burada 2019’da Seyşeller sularını keşfederken görüldü.

Nekton/AP

Maldiv ekibi lideri Shafiya Naeem, “Mercan resiflerimizin, özellikle hakkında çok az şey bildiğimiz daha derin ekosistemlerin konumunu, sağlığını ve dayanıklılığını belirliyoruz, böylece koruma ve yönetim için kilit habitatlar belirlenebilir” dedi. Maldivler Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden yapılan açıklamada.

“Atolllerimizi çevreleyen resifler, deniz seviyesinin yükselmesinin etkilerini ve fırtınaların artan sıklığını ve yoğunluğunu azaltmaya yardımcı oluyor ve ekonomilerimizin, geçim kaynaklarımızın ve geçimimizin temelini oluşturuyor.”

35 günlük görev

Bir keşif gemisi olan RV Odyssey, ülkenin uçsuz bucaksız sularında 35 günlük görevde Maldivler, İngiltere, Hindistan ve Güney Afrika’dan bilim adamlarını taşıyacak.

Gemide her biri bir pilot ve iki bilim adamı taşıyabilen iki dalgıç bulunuyor. Bunlar, robotik ve otonom sistemlerin yanı sıra veri toplamak için bir düzineden fazla araştırma teknolojisiyle birlikte kullanılacak.

Nekton yaptığı açıklamada, iki denizaltının en yenisi olan REV Ocean’a ait olan ve bu yaz Barselona kıyılarında kapsamlı deniz denemelerinden geçen ve şu anda türünün dünyanın en gelişmiş teknesi olarak sertifikalandırılan Aurelia olduğunu söylüyor.

Omega Seamaster 2, yüzeyin 500 metre altını keşfetmek için kullanılacak.

Omega Seamaster 2, yüzeyin 500 metre altını keşfetmek için kullanılacak.

Nekton/AP

İkinci denizaltı, Omega Seamaster 2, Nekton’un 2019’da Seyşeller’e yaptığı ve deniz kaşiflerinin “düzinelerce yeni tür bulduğu ve daha önce 30 metrenin altında keşfedilmemiş olan kıyı sularının haritasını çıkardığı” bir Nekton görevinde kullanılan markanın aynısı.

Aurelia 1.000 metreye kadar derinliklerde çalışacak, Omega Seamaster 2 ise yüzeyin ilk 500 metre altını keşfetmek için kullanılacak.

35 günlük görevde neler olacağına gelince, deniz biyologları, veri bilimcileri ve film yapımcıları tür örnekleri toplayacak, kapsamlı haritalama operasyonları yürütecek ve Maldivler çevresindeki mercanların durumunu videoya alacak.

Misyonda yer alan Oxford Üniversitesi, bilim adamlarının ayrıca okyanus yaşamının son Buz Devri’nde eriyen buzun neden olduğu tarihi yükselen deniz seviyelerine nasıl uyum sağladığını ve “Raripotik Bölgenin büyük ölçüde bilinmeyen ve korunmasız derin mercanlarını ve resiflerini keşfedeceğini” söyledi. sığ sulardan hayvanlara sığınak görevi görür.”

Ayrıca, Maldivler okyanusundaki besin zincirinin zirvesinde bulunan ve okyanus sağlığının kritik bir göstergesi olarak hareket eden 40 köpekbalığı ve 18 ışın türünün göreceli bolluğunu da araştıracaklar.

Planlanan haritalama operasyonları arasında, Kuzey Hint Okyanusu’ndaki bir denizaltı dağının araştırılması da yer alıyor.

Nekton’a göre, toplanan tüm örnekler ve veriler Maldivler’in mülkü olarak kalacak – “geçmişin Batı liderliğindeki bazı bilim keşiflerinden ayrılma”.

Sürdürülebilir turizm gelişimini desteklemek

Peki tüm bunların Maldivler’deki turizmle ne ilgisi var?

Ülke, hepsi 90.000 kilometrekareye yayılmış düzinelerce tatil beldesinin işgal ettiği 1.000’den fazla ada ile dolu 26 atolden oluşuyor. Dünya Bankası’na göre, Maldivler 2021’de 1,3 milyondan fazla turist aldı – 2019 seviyelerinin yaklaşık %80’i. Turizm etrafında oluşur GSYİH’sının %28’i.

Nekton’un misyonla ilgili brifinginde, ülkenin sularının durumunu belgelemek sürdürülebilir turizm gelişimini destekleyebilir: “Resiflerin sağlığı, Maldiv ekonomisinin en büyük iki sektörü olan turizm ve balıkçılık için esastır. Ekonomik faydasının yanı sıra mercan resifler sağlar, daha sık ve yoğun hale gelen dalgalara ve fırtınalara karşı ilk savunma hattıdır.”

Orada yaşayan hayvan türlerinin korunması da hayati önem taşıyor, çünkü “daha sağlıklı bir okyanusla sonuçlanıyor, sürdürülebilir balıkçılığı destekliyor ve turizmde bir büyüme sağlıyor”, misyon brifingi, tek başına manta ışını turizminin yılda yaklaşık 15 milyon ABD Doları ürettiğini belirtiyor. gelir.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir