Süper Tayfun Karding: Noru kükrerken Filipinler kırmızı alarmdaCNN

Filipinler’deki yetkililer Pazar günü, Süper Tayfun Noru’nun ana Luzon adasına giden bir yolda ülkenin doğu adalarında patlamaya başlamasıyla yüksek alarma geçtiler.

Yerel olarak Super Typhoon Karding olarak bilinen fırtınanın göz duvarı, yerel saat 17.00’de Polillo Adaları’na iniş yaptı ve kısa bir süre sonra Filipin Atmosfer, Jeofizik ve Jeofizik verilerine göre Quezon Eyaletindeki Burdeos belediyesini vurdu. Astronomik Hizmetler İdaresi (PAGASA).

Ortak Tayfun Uyarı Merkezi’ne göre fırtına, 240 km/s (149 mil/sa) hıza ve 295 km/sa (183 mil/sa) hıza ulaşan rüzgarlara sahip. PAGASA, Süper Tayfun’un önümüzdeki 6 ila 12 saat içinde batıya, ardından günün geri kalanında batıkuzeybatıya doğru izleneceğini bildirdi. Kuzey Quezon Eyaleti’nin alçakta kalan ve açıkta kalan kıyı bölgelerinde yüksekliği 3 metreden fazla olan fırtına kabarması riski yüksek ile çok yüksek arasındadır.

Yetkililer, fırtına aniden yoğunlaştıktan sonra yerel pazar sabahı erken saatlerde süper tayfun durumuna ulaştığı için daha önce aşırı bir acil durum uyarısı yayınlamıştı.

Manila, Quezon City'deki Afet Riski Azaltma ve Yönetim Ofisi üyeleri, Pazar günü karaya inen Super Typhoon Noru'dan önce lastik botlar ve can yelekleri hazırlıyor.

Ulusal Afet Riski Azaltma ve Yönetim Konseyi, “Metro Manila, Central Luzon, Calabarzon, Mimaropa ve Bicol bölgesinde en yüksek acil durum hazırlık ve müdahale protokolü etkinleştirildi” dedi.

Halkı dikkatli olmaya çağırdı, önümüzdeki 18 saat içinde kuvvetli rüzgarların esmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

Muntinlupa Şehri ve Aurora da dahil olmak üzere birçok şehirdeki okullar yaklaşan fırtına nedeniyle 26 Eylül Pazartesi günü dersleri askıya aldı.

Super Typhoon Noru'nun tahmin yolu.

CNN Hava Durumu’na göre, Noru’da artık kategori 5 ABD kasırgasına eşit rüzgarlar var.

Önümüzdeki 24 saat içinde Luzon’a büyük dalgalar ve fırtına dalgası, sağanak yağışlar ve 200 km/s’yi (124 mil/sa) aşan rüzgarlar getirmesi bekleniyor.

PAGASA, fırtınanın yol açabileceği büyük hasar beklentisiyle Polillo Adaları için dördüncü seviye bir sinyal uyarısı yayınladı.

Uyarı, Pazar gününün erken saatlerinde hızla şiddetlenen fırtınanın ardından geldi.

NASA tarafından Cumartesi günü yayınlanan bir uydu görüntüsü, Typhoon Noru'nun Filipinler'e yaklaştığını gösteriyor.

Ortak Tayfun Uyarı Merkezi, sadece altı saat içinde 140 km/s (85 mil/sa) tayfundan 250 km/sa (155 mil/sa) süper tayfuna güçlendiğini söyledi.

PAGASA ayrıca metro Manila da dahil olmak üzere Luzon’un çoğu için ikinci ve üçüncü seviye uyarılar yayınladı.

Bu arada, yetkililer Japonya Pazar günü yaptığı açıklamada, Talas Tropik Fırtınasının neden olduğu toprak kaymalarında iki kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Shizuoka Eyaleti hükümeti, arabasının nehre düşmesinden sonra bir kişinin kayıp olduğunu bildirdi.

Keresteler ve enkaz 24 Eylül 2022'de Shimada, Shizuoka Eyaleti, Japonya'daki Tropik Fırtına Talas tarafından sürüklendi.

Japonya Meteoroloji Ajansı’na göre, vilayet, Shizuoka Şehri, Suruga-ku’da 416.5 mm’lik (16 inçten fazla) rekor yağış da dahil olmak üzere rekor düzeyde günlük en yoğun yağışını gördü.

Sağanak sırasında, valilik 1.200.000 haneyi – yaklaşık 3 milyon kişiyi – tahliye etmeye çağırdı.

Valilik, 1000’den fazla ev ve çok sayıda yolun sular altında kaldığını belirterek, çok sayıda köprünün çöktüğünü de sözlerine ekledi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir