Süper Tayfun Noru Filipinler’e çarptı

MANİLA: Süper Tayfun noru Pazar günü Filipinler’e çarptı ve yoğun nüfuslu ana Luzon adasını kuvvetli rüzgarlar ve şiddetli yağmurla dövdü ve binlerce insanı evlerini terk etmeye zorladı.
Eyalet hava tahmincisi, fırtınanın saatte 195 kilometre (121 mil) maksimum sürekli rüzgarları paketlediğini ve benzeri görülmemiş bir “patlayıcı yoğunlaşmanın” ardından takımadalar ülkesine doğru ilerlediğini söyledi.
Bu yıl Filipinler’i vuran en güçlü fırtına olan Noru, Quezon eyaletinin bir parçası olan Polillo adalarındaki Burdeos belediyesine saat 17:30’da (0930) karaya ulaştı. GMT).
Videolar Sosyal medyada yayınlanan ve AFP tarafından doğrulanan bu fotoğraf, adalarda rüzgar ve yağmur estiğinde ağaçların çılgınca sallandığını gösterdi.
“Tehlikeli bölgelerde yaşayan sakinlerimizin gerektiğinde tahliye çağrılarına uymalarını rica ediyoruz.” Filipin Ulusal Polisi Baş General Rodolfo Azurin söyledi.
Filipinler düzenli olarak fırtınalar tarafından tahrip ediliyor ve bilim adamları, iklim değişikliği nedeniyle dünya ısındıkça daha güçlü hale geldikleri konusunda uyarıyorlar.
Quezon’daki Infanta sahil belediyesinde aşçı olarak çalışan 30 yaşındaki Ernesto Portillo, “Bu sabah rüzgar şiddetliydi” dedi.
“Biraz endişeliyiz… Eşyalarımızı emniyete aldık ve her ihtimale karşı yiyeceğimiz için birkaç yiyecek aldık.”
Meteoroloji ajansı, fırtınanın rüzgar hızlarının 24 saat içinde saatte 90 kilometre arttığını söyledi.
Hava tahmincisi Robb Gile, “Tayfunlar motorlar gibidir – çalışması için bir yakıta ve egzoza ihtiyacınız var” dedi.
“Karding durumunda, iyi bir yakıtı var çünkü yolu boyunca bol miktarda ılık su var ve ardından atmosferin üst seviyesinde iyi bir egzoz var – bu yüzden patlayıcı yoğunlaştırma için iyi bir reçete” diye ekledi. , fırtına için yerel adı kullanarak.
Fırtına Manila’nın yaklaşık 100 kilometre kuzeydoğusunu vurdu. Acil durum personeli, 13 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapan başkenti şiddetli rüzgar ve şiddetli yağmurun etkisi altına alma olasılığına karşı hazırlıklı oldu.
Nehirler boyunca dayanıksız barakalarda yaşayan yoksul topluluklar da dahil olmak üzere metropolün bazı yüksek riskli bölgelerinde zorunlu tahliyeler sürüyordu.
68 yaşındaki Gloria Perez, kapalı bir basketbol sahasında kurulan modüler çadırlarda barınan bir grubun parçasıydı.
Perez, AFP’ye verdiği demeçte, “Oturduğum evi tahliye ettim çünkü korkuyorum, oradaki sel gerçekten çok artıyor” dedi.
“Daha önce başıma gelenlerin tekrarlanmasını istemiyorum.”
– Fırtına öncesi sakinlik – Noru, başka bir süper tayfunun ülkenin büyük bir bölümünü harap ederek 400’den fazla insanı öldürüp yüz binlerce kişiyi evsiz bırakarak dokuz ay sonra geldi.
Felaket yetkilileri, Quezon’daki birkaç belediyenin sakinleri de dahil olmak üzere, son fırtınadan önce 4.600’den fazla kişinin evlerini terk ettiğini söyledi.
Komşu ilde AuroraDingalan belediyesi sakinleri sığınmak zorunda kaldı.
54 yaşındaki restoran müdürü Rhea Tan, “Kıyıya yakın yaşayan insanlara tahliye etmeleri söylendi. Dinalan.
Noru’nun Pazartesi günü Güney Çin Denizi’ne girip Vietnam’a doğru ilerlemeden önce Luzon’un merkezini süpürürken bir tayfuna kadar zayıflaması bekleniyor.
Meteoroloji Bürosu, Polillo adaları da dahil olmak üzere Aurora ve Quezon kıyıları boyunca üç metreden daha yüksek tehlikeli fırtına dalgalanmalarının yanı sıra fırtına şiddetli yağmur yağarken yaygın sel ve toprak kaymaları konusunda uyardı.
Hindistan cevizi ve mango ağaçlarını devirebilir ve köyleri sular altında bırakırken, yoğun tarım yapılan bölgelerde pirinç ve mısır mahsullerinde “ciddi kayıplara” neden olabilir.
Sahil güvenlik, gemilerin fırtınadan önce sığındığı feribot iptalleri nedeniyle 2500’den fazla kişinin mahsur kaldığını bildirdi.
Manila’ya giriş ve çıkış yapan düzinelerce uçuş da iptal edildi.
Pazartesi günü okul dersleri ve zorunlu olmayan devlet hizmetleri askıya alındı.
İklim değişikliğinin etkilerine karşı en savunmasız ülkeler arasında yer alan Filipinler, her yıl ortalama 20 fırtınadan etkileniyor.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir