Suu Kyi yine suçlu bulundu, Avustralyalı ekonomist 3 yıl ceza aldı

BANGKOK — Askerlerin yönettiği bir mahkeme Myanmar Perşembe günü başka bir ceza davasında eski lider Aung San Suu Kyi’yi mahkum etti ve mahkum etti AvustralyaBir yasal yetkili, ekonomist Sean Turnell’in Myanmar’ın resmi sırlar yasasını ihlal ettiği için üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan yetkili, dava hakkında bilgi verme yetkisi olmadığı için Turnell ile birlikte yargılanıp mahkum edildikten sonra Suu Kyi’nin üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını söyledi.

Kabinesinin üç üyesi de suçlu bulundu ve her biri üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sidney’deki Macquarie Üniversitesi’nde ekonomi alanında doçent olan Turnell, seçilmiş hükümeti 1 Şubat 2021’de ordu tarafından devrildiğinde başkent Naypyitaw’da gözaltına alınan Suu Kyi’ye danışman olarak hizmet etmişti.

Yaklaşık 20 aydır tutuklu. Ülkenin en büyük şehri olan Yangon’daki bir otelde, kendisini şehrin uluslararası havaalanına götürecek bir araba beklerken, askerin güvenlik güçleri tarafından ele geçirilmesinden beş gün sonra tutuklandı.

Gözaltına alınmadan bir aydan kısa bir süre önce Suu Kyi’ye özel danışman olarak yeni bir pozisyon almak için Avustralya’dan Myanmar’a dönmüştü. Myanmar Kalkınma Enstitüsü müdürü olarak Naypyitaw’da birkaç yıldır yaşıyordu.

Ordunun ele geçirilmesinden bir gün sonra, Twitter’da şu mesajı yayınladı: “Şimdilik güvende, ancak tüm bunların Myanmar halkı için ne anlama geldiği konusunda kalbi kırık. Tanıdığım en cesur, en nazik insanlar. Çok daha iyisini hak ediyorlar.”

Suu Kyi ve üç eski Kabine bakanıyla birlikte kendisinden ele geçirilen belgelere dayanarak suçlandı. Devlet televizyonu geçen yıl Turnell’in “gizli devlet mali bilgilerine” erişimi olduğunu ve ülkeden kaçmaya çalıştığını söylemesine rağmen, suçlarının kesin ayrıntıları kamuoyuna açıklanmadı.

Turnell ve Suu Kyi, Ağustos ayındaki duruşmada savunmalarında ifade verdiklerinde iddiaları reddettiler.

Turnell ayrıca göçmenlik yasasını ihlal etmekle de suçlandı, ancak bunun için hangi cezayı aldığı hemen belli değildi.

Myanmar’ın sömürge dönemi resmi sırları yasası, “doğrudan veya dolaylı olarak bir düşman için yararlı olan” devlet bilgilerine sahip olmayı, toplamayı, kaydetmeyi, yayınlamayı veya paylaşmayı suç sayıyor. Suçlama, azami 14 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.

Naypyitaw’ın ana hapishanesinde özel olarak inşa edilmiş bir mahkeme salonunda yapılan duruşmanın tüm oturumları medyaya ve halka kapalıydı. Savunma avukatlarının, yargılamanın ayrıntılarını açıklamaları bir tıkama emriyle engellendi.

Aynı kısıtlamalar Suu Kyi’nin tüm davalarına uygulandı.

Perşembe günü sona eren dava, Suu Kyi’nin karşılaştığı birkaç davadan biri ve siyasete dönmesini engellemek için onu itibarsızlaştırma çabası olarak görülüyor.

Yasadışı yollardan telsiz ithal etmek ve bulundurmak, koronavirüs kısıtlamalarını ihlal etmek, ayaklanma, seçim sahtekarlığı ve beş yolsuzluk suçlamasından hüküm giydikten sonra zaten 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Davaların yaygın olarak 77 yaşındaki Suu Kyi’nin aktif siyasete dönmesini engellemek için uydurulduğu görülüyor.

Suu Kyi hala ülkenin yolsuzlukla mücadele yasasına göre yedi ayrı suçtan yargılanıyor ve her biri 15 yıla kadar hapis ve para cezasıyla cezalandırılıyor.

Savunma avukatlarının önümüzdeki günlerde Turnell, Suu Kyi ve üç eski bakan: Soe Win ve Kyaw Win, her ikisi de eski planlama ve maliye bakanları ve aynı ülkenin eski bakan yardımcısı Set Aung için gizli davada temyiz başvurusunda bulunmaları bekleniyor. bakanlık, yasal yetkili söyledi.

Yaklaşık yarım düzine yabancının ordunun iktidara gelmesinden bu yana siyasi suçlamalarla tutuklandığı biliniyor ve genellikle mahkumiyetlerinden sonra sınır dışı edildiler.

Avustralya defalarca Turnell’in serbest bırakılmasını talep etti. Geçen yıl, Myanmar ile savunma işbirliğini askıya aldı ve askeri devralma ve Turnell’in devam eden tutukluluğu nedeniyle insani yardımı yeniden yönlendirmeye başladı.

Kamboçya Başbakanı Hun Sen, bu yıl Ocak ayında Myanmar’ı ziyaret ettiğinde, iktidardaki askeri konsey lideriyle yaptığı görüşmede Turnell’in serbest bırakılmasını istedi. Kıdemli General Min Aung Hlaing, “bunu olumlu değerlendireceğini” söyledi.

BM Myanmar Özel Temsilcisi Noeleen Heyzer, Ağustos ayında Min Aung Hlaing ile bir araya geldiğinde Avustralya’dan Turnell’in serbest bırakılması için özel bir talep ilettiğini söyledi. Myanmar hükümeti, generalin Avustralya hükümetinin olumlu adımlar atması halinde “sert adımlar atmamıza gerek kalmayacak” yanıtını verdiğini söyledi.

Bir hak izleme kuruluşu olan Siyasi Mahkumlara Yardım Derneği’ne göre, Myanmar’da ordunun ele geçirilmesinden bu yana siyasi suçlamalarla 15.683 kişi gözaltına alındı ​​ve bunların 12.540’ı tutuklu kaldı. Grup, aynı dönemde güvenlik güçleri tarafından en az 2.324 sivilin öldürüldüğünü, ancak sayının çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Myanmar, askeri hükümetin ölümcül güçle bastırdığı ülke çapında protestolara yol açan ve bazı BM uzmanlarının şimdi iç savaş olarak nitelendirdiği silahlı direnişi tetikleyen devralma işleminden bu yana kargaşa içinde.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir