TGV geleceğin trenlerini tanıttı

(CNN) – Avrupa yüksek hızlı tren yolculuğunun geleceğine hoş geldiniz.

Fransız demiryolu şirketi SNCF ve tren üreticisi Alstom, daha uzun, daha aerodinamik bir buruna sahip, Fransız kırsalında hızla ilerlemek için mükemmel olan yeni nesil yüksek hızlı çift katlı tren olan ilk tamamlanmış TGV M’yi tanıttı.

Alstom, yeni treni “geleceğin TGV’si” olarak adlandırdı. TGV, yüksek hızlı tren anlamına gelen Train à Grand Vitesse anlamına gelir.

Bu gösterişli yeni tasarımın prömiyeri 2024’te Paris demiryolu ağında ve önümüzdeki 10 yıl içinde ülke genelinde yapılacak.

Daha büyük ve daha iyi

TGV, dünyanın en ünlü yüksek hızlı tren markalarından biridir ve 1980’lerin başından beri Avrupa demiryolu seyahatinin temel unsuru olmuştur.

2018’de, TGV’yi kontrol eden devlete ait Fransız demiryolu şirketi SNCF, 2,7 milyar avro (yaklaşık 2,7 milyar dolar) maliyetle 100 TGV M treni (Avelia Horizon trenleri olarak da bilinir) sipariş etti. Ağustos 2022’de 15 tren daha sipariş edildi.

Trenlerin çoğu Fransa’da çalışacak, ancak Alstom 15’in rayları uluslararası olarak kullanacağını söyledi.

TGV M, önceki nesil TGV trenleriyle aynı maksimum hızda çalışacak – saatte 350 kilometre (yaklaşık 220 mil).

Alstom sözcüsü Philippe Molitor, “2022’de daha hızlı gitmek istemiyoruz” dedi. CNN SeyahatBunun yerine hedefin daha az enerji tüketirken daha fazla insanı ağırlayan yüksek hızlı trenler olduğunu açıklayarak.
Fransa'nın batısındaki La Rochelle'deki Alstom fabrikasında görücüye çıkan yeni TGV M treni, yeni nesil Avrupa yüksek hızlı tren seyahati olarak faturalandırılıyor.

Fransa’nın batısındaki La Rochelle’deki Alstom fabrikasında görücüye çıkan yeni TGV M treni, yeni nesil Avrupa yüksek hızlı tren seyahati olarak faturalandırılıyor.

Xavier Leoty/AFP/Getty Images

TGV M trenleri, öncekilerden sadece 40,5 santimetre (15,9 inç) daha uzun burunlara sahip değil, her yönden daha büyükler. Daha geniş vagon içleri, mevcut maksimum 634 koltukla karşılaştırıldığında 740’a kadar koltuk barındırabilir.

TGV Ms ayrıca, Alstom’un “benzeri görülmemiş modülerlik” dediği, yani trenin iç konfigürasyonunun kolayca ayarlanabileceği bir şeye sahip. Bir vagon ikinci sınıftan birinci sınıfa ve tekrar geri dönüştürülebilir veya büyük boy bagaj veya bisikletler için alan sağlayacak şekilde uyarlanabilir. Ayrıca, daha uzun yolculuklarda çeşitlilik ve esneklik sunmak için yolculara ayrılmış sosyal alanlar da olacak.

Alstom’a göre tasarım, TGV’nin mevcut enerji verimliliğini ve karbon ayak izini iyileştiriyor ve tren bileşenlerinin %97’si artık geri dönüştürülebilir.

Aynı zamanda daha iyi erişilebilirliğe sahiptir – tekerlekli sandalye kullanıcılarının bağımsız olarak trene binmesine izin veren bir kaldırma platformu ve görme engelli yolculara yardımcı olmak için yerleşik bir ses sistemi olacaktır.

TGV’nin aydınlatması dışarıdaki doğal ışığa bağlı olarak uyum sağlarken, daha büyük pencereler manzaradan en iyi şekilde yararlanacak.

Alstom yaptığı açıklamada, “sensörleri sürekli olarak binlerce veriyi ileten tren seti, bakım ve kullanılabilirliği optimize etmek için trenin her açıdan gerçek zamanlı olarak incelenmesini sağlayan bir tren seti” tanımlıyor.

Tasarımdan gerçeğe

TGV M’nin fütüristik unsurları, Fransa’nın demiryolu ağında bazı altyapı değişikliklerini gerektirecek – örneğin, yeni trenin daha uzun burnu tarafından gizlenmemeleri için bazı istasyon dur levhalarının taşınması gerekecek.

Alstom, tren sürücülerinin tasarım sürecine, özellikle de sürücü kabininin iç kısmına aktif olarak dahil olduğunu söylüyor.

Şirket, “Sanal gerçeklik gözlükleri kullanılarak, yüz sürücüye üç alan tasarımı seçeneğiyle sanal bir taksi turu verildi” diyor.

Tamamlanan ilk trenin açıklanmasıyla, bir sonraki adım Alstom’un “uzun bir test dönemi” olarak tanımladığı adımdır – ilk test aşaması 2022’nin sonunda Çek Cumhuriyeti’nde başlayacak.

Xavier Leoty/AFP/Getty Images tarafından en iyi fotoğraf

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir