Türkiye, gerginlikler arasında Yunanistan’a karşı çıkarlarını savunma sözü verdi

Ankara Türkiye — Türkiye Pazartesi günü Yunan büyükelçisini, Ankara’nın uluslararası anlaşmalara uygun olarak askerden arındırılmış olarak kalması gerektiğini söylediği Yunan adalarına düzinelerce ABD yapımı zırhlı aracın konuşlandırıldığı iddiasını protesto etmek için çağırdı.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin haklarını ve çıkarlarını savunmaktan geri durmayacağı konusunda uyardı. Yunanistan.

Pazar günü Türk medyası, Yunanistan’ın Ege’deki Samos ve Midilli adalarına zırhlı araç konuşlandırmasını gösterdiğini söyledikleri havadan görüntüler yayınlayarak, rekabet geçmişi olan iki NATO ülkesi arasındaki gerilimi artırdı. Türk yetkililer, konuşlandırmanın adaların uluslararası hukuka göre askeri olmayan statüsünü ihlal ettiğini söylüyorlar.

Anadolu Ajansı, Türk yetkililerin Yunanistan Büyükelçisi Christodoulos Lazaris’i Pazartesi günü Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını bildirdi. Türkiye’nin de Washington’a protesto başvurusunda bulunduğu ancak ayrıntı verilmediği belirtildi.

Erdoğan, Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı provokasyon eylemlerine girmekle suçladı.

Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Gerektiğinde elimizdeki tüm imkanları kullanarak Yunanistan’a karşı ülkemizin hak ve çıkarlarını savunmaktan geri durmayacağız” dedi.

Türkiye ve Yunanistan, Ege Denizi’ndeki toprak iddiaları ve oradaki hava sahası üzerindeki anlaşmazlıklar da dahil olmak üzere bir dizi konuda on yıllardır süren anlaşmazlıklar yaşıyor. Anlaşmazlıklar onları son yarım yüzyılda üç kez savaşın eşiğine getirdi.

Yunanistan ve Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgeler talep ettiği Akdeniz’in bölgelerinde keşif amaçlı sondaj hakları konusunda 2020’de gerginlikler alevlendi ve denizde bir soğukluğa yol açtı.

Daha yakın zamanlarda Türkiye, Yunanistan’ı Ege Denizi’ndeki adaları militarize ederek uluslararası anlaşmaları ihlal etmekle suçladı. Ayrıca, Yunan karadan havaya füzelerini, uluslararası hava sahasında bir keşif görevi yürüten Türk F-16 savaş uçaklarına kilitlenmekle suçladı – Yunanistan bu suçlamayı reddetti.

Atina, çoğu Türkiye kıyılarına yakın olan adaları Türkiye’den gelebilecek olası bir saldırıya karşı savunması gerektiğini söylüyor.

Bir Yunan hükümet yetkilisi Associated Press’e, Yunanistan’ın uluslararası yükümlülüklerine “tamamen saygı duyduğunu” söyledi ve Yunan büyükelçisinin muhataplarına “Yunanistan, komşusunu savaşla tehdit eden veya kıyı şeridinde büyük bir çıkarma kuvveti toplayan ülke değil” dedi. Türkiye yaptı” dedi.

Yetkili, Türkiye’nin “hava sahasını sürekli ihlal ederek ve Yunan topraklarının üzerinden uçarak Yunanistan’ın egemenliğini ihlal etmeye devam ettiğini” de sözlerine ekledi. Basına açıklama yapma yetkisi olmayan yetkili, açıklamalarını isminin açıklanmaması kaydıyla yaptı.

Türk basınında yer alan haberlere göre güvenlik yetkilileri, zırhlı araçların 23’ünün Midilli’ye, 18’inin de Samos’a gönderildiğini söyledi.

Bu arada Yunan makamları, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki altı yıllık bir göç anlaşmasının, iki komşu arasında mültecilere yönelik muamele konusunda artan bir anlaşmazlığa rağmen yürürlükte kaldığını söyledi.

Göç işleri bakanı Notis Mitarachi, Yunanistan’ın yakınlardaki Türkiye’den yasadışı yollardan seyahat eden göçmenlerin çoğunu geri göndermesine izin veren 2016 anlaşmasına uymaya devam edeceğini söyledi.

Mitarachi, “Suriye, Afganistan, Somali, Pakistan ve Bangladeş’ten gelenler için Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğu açıktır” dedi. “Maalesef kaçakçılar hala o ülkelerden insanlara ‘bilet satıyorlar’.

Geçen hafta BM Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, Yunanistan’ı, Türkiye anakarasından yakındaki Yunan adalarına seyahat eden göçmenlerin potansiyel olarak ölümcül sınır dışı edilmesini gerçekleştirerek “insanlığa karşı suçlar” işlemekle suçladı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, iddiaları “saçma” olarak nitelendirerek, Türkiye’yi Yunanistan ve diğer Avrupa ülkeleri üzerinde siyasi baskı uygulamak için göçü “silahlaştırmakla” suçladı.

———

Derek Gatopoulos, Yunanistan’ın Atina kentinden bildirdi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir