Ukraynalılar Rusya’nın önceden belirlenmiş referandumlarından korkuyor

KYIV: Yedi yıl süren savaştan sonra, birçok Ukraynalı daha fazla acı çekmekten korkuyor ve Ukrayna tarafından düzenlenen referandumlar olarak siyasi baskı onları bekliyor. Kremlin silahlı polis portendinin yardımıyla RusyaDört işgal bölgesini yakında ilhak edecek.
Birçok bölge sakini, referandumlar başlamadan önce, oy kullanmaya zorlanmaktan ya da potansiyel olarak Rus ordusuna alınmaktan korktukları için bölgelerden kaçtı.
Rusya’nın elindeki güney kentinden ayrılan Petro Kobernik Herson Cuma günü önceden belirlenmiş oylama başlamadan hemen önce, Rus yasalarına göre yaşama ihtimalinin ve tırmanan savaşın kendisini ve diğerlerini gelecek hakkında son derece gergin hale getirdiğini söyledi.
“Durum hızla değişiyor ve insanlar ya Rus ordusundan ya da Rus ordusundan zarar göreceklerinden korkuyorlar. Ukrayna gerillalar ve ilerleyen Ukrayna birlikleri,” dedi 31 yaşındaki Kobernik bir telefon görüşmesinde.
Bazı Rus yetkililer silahlı polis eşliğinde mahallelere oy pusulaları getirirken, Kobernik 70 yaşındaki babasının Kherson’un bir parçası olan Novotroitske köyündeki özel evinin kapısını kapattığını ve kimseyi içeri almayacağını söyledi.
Kiev ve Batılı müttefikleri tarafından hileli olmakla suçlanan referandumlar, Rus kontrolündeki Luhansk ve Kherson bölgelerinde ve Donetsk ve Zaporizhzhia bölgelerinin işgal altındaki bölgelerinde gerçekleşiyor. Bunlar geniş çapta ilhak bahanesi olarak görülüyor ve Rus yetkililerin Salı günü oylama sona erdiğinde bölgeleri kendilerinin ilan etmesi bekleniyor.
Kremlin bu taktiği daha önce de kullanmıştı. 2014 yılında, Ukrayna’nın Kırım bölgesinde, Karadeniz yarımadasının ilhakını haklı çıkarmak için alelacele olarak adlandırılan bir referandum düzenledi.
Ukraynalı yetkililer, Rus işgali altındaki dört bölgenin sakinlerine, oy kullanmaları halinde cezai yaptırımla karşı karşıya kalacaklarını ve ayrılmalarını tavsiye etti.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinGeçen hafta savaş için daha fazla asker seferber etmeye başlayan , Ukrayna’nın bölgeleri geri alma girişimlerini durdurması için açık bir tehdit olarak toprakları korumak için nükleer silahları kullanmaya hazır olduğunu söyledi.
Putin’in yükselen retoriği ve siyasi olarak riskli 300.000 yedek asker çağırma kararı, Rusların bu ayın başlarında kuzeydoğu Ukrayna’nın geniş bölgelerinden aceleyle geri çekilmeye zorlanmasının ardından geldi. Ülkenin doğusunda ve güneyinde şiddetli bir Ukrayna karşı saldırısı devam ediyor.
Güney Kherson bölgesinin Moskova tarafından atanan valisi Vladimir Saldo, Ukrayna’nın şehri bombalayarak referandumu rayından çıkarma girişimlerinin başarılı olmayacağına söz verdi.
Saldo bir video adresinde, “Güvenlik sorunları nedeniyle karmaşık, ancak oylamanın seçmenler ve seçim yetkilileri için güvenli hale getirilmesi için her şey yapılacak.” Dedi. İnsanlar Rusya’ya katılmayı bekliyor ve bunun bir an önce yapılmasını istiyor” dedi.
Doğu Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki Moskova destekli ayrılıkçılar, bu bölgelerde yaşayanların çoğunun Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana Rusya’ya katılmayı hayal ettiğini iddia ediyor.
Ancak orada yaşayanların çoğu farklı bir hikaye anlatıyor.
Azak Denizi liman kenti Berdyansk’ın 38 yaşındaki sakini Marina Irho, “İnsanlar evde kaldıkça sokaklar boş” dedi. “Kimse bizi Rusya’nın bir parçası ilan etmelerini ve adamlarımızı toplamaya başlamalarını istemiyor.”
Rusya’yı destekleyen yaşlıların çoğunun kaldığını ancak korktuklarını da sözlerine ekledi.
Ukraynalı gerillalar, işgal altındaki bölgelerde sürekli olarak Moskova tarafından atanan yetkilileri hedef alıyor.
Referandumdan sadece bir hafta önce, Berdyansk şehir yönetiminin başkan yardımcısı ve şehir seçim komisyonuna başkanlık eden eşi bir saldırıda öldürüldü.
Ukrayna’nın sarı-mavi ulusal bayrağının adını taşıyan Sarı Bant gerilla grubunun üyeleri, oy kullananları tehdit eden broşürler yaydı ve sakinleri oy kullananların fotoğraflarını ve videolarını daha sonra takip etmeleri için göndermeye çağırdı.
Gerillalar ayrıca Kherson bölgesindeki seçim komisyonu şeflerinin telefon numaralarını yayınlayarak Ukrayna yanlısı aktivistleri “hayatlarını çekilmez hale getirmeye” çağırdılar.
Ukraynalı yetkililer, referandumların gayrimeşru olduğuna dair işaretlerin her yerde olduğunu söylüyor.
Rusya’nın kontrolündeki Melitopol şehrinin Ukraynalı belediye başkanı Ivan Fedorov, ayrılmadan önce Ruslar tarafından gözaltına alınan ve alıkonulan Ukraynalı belediye başkanı Ivan Fedorov, “Ruslar vatandaşların oy kullanma korkusunu ve isteksizliğini görüyorlar, bu yüzden insanları içeri almak zorunda kalıyorlar” dedi. şehir.
Fedorov, “İşbirlikçi grupları ve silahlı birliklerin eşlik ettiği Ruslar bir apartman dairesinden diğerine gidiyor, ancak çok az kişi kapıları açıyor” dedi. Bu sözde referandumu organize etme acelesi, ciddi anlamda oyları saymayacaklarını gösteriyor” dedi.
Rus işgalinin ardından şehri terk eden liman kenti Mariupol’un sakini Larysa Vinohradova, birçok arkadaşının kaçmayı reddeden yaşlı ebeveynlere bakmak zorunda kaldıkları için kaldığını söyledi. “Rusya’yı temsil etmiyorlar, Mariupol’un Ukrayna’nın bir parçası olmasını istiyorlar ve bunu bekliyorlar” dedi ve gözyaşlarına boğuldu.
Rus güçleri tarafından süpürüldükten sonra bölgeyi terk eden Luhansk valisi Serhiy Haidai, sakinlerin Putin’in seferberlik emrinin ardından Rusların bölgede askerlik için daha fazla adam toplamasından korktuğunu söyledi.
Haidai, Associated Press’e verdiği demeçte, “Ruslar bu sözde referandumu silahlı kişilerin daireleri ziyaret etmeleri ve onları harekete geçirecek kalan adamları aramaları ve ayrıca şüpheli ve Ukrayna yanlısı herhangi bir şey araması için bir bahane olarak kullanıyor” dedi.
Ukrayna’nın hızlı karşı saldırısı Rusları korkuttu” dedi.
Analistler, Putin’in Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i Kremlin ile müzakereye zorlamak için askeri tırmandırma tehdidini kullanmayı umduğunu söylüyor.
Kiev merkezli bağımsız bir düşünce kuruluşu olan Penta Center başkanı Volodymyr Fesenko, “Referandum çağrısının acelesi, Kremlin’in gücünü değil, zayıflığını gösteriyor” dedi. “Kremlin, kontrolü dışında gelişen durumu etkilemek için kaldıraçlar bulmakta zorlanıyor.”İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir