Ukrayna’nın Nükleer Reaktörleri Artık Savaş Bölgeleri

Ukrayna’da savaşın ortasında büyük bir nükleer reaktör felaketi korkusu Cuma günü erken saatlerde ürkütücü bir olasılık kazandı.

Ukrayna’nın Zaporizhzhia nükleer santralinde çıkan bir yangının ve savaşın güvenlik kamerası görüntülerine perçinlenmiş dünya ile, reaktörlere zarar verme korkusu dünya çapında sekti. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba tweetlendi Orada bir felaketin “Çornobil’den 10 kat daha büyük olacak!” Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na göre, sabaha kadar yangın söndürüldü, Rus kuvvetleri santralin kontrolünü ele geçirdi ve güvenlik ekipmanları stabildi. tesisten bildirildi ama korku devam ediyor.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) başkanı Rafael Mariano Grossi, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında, “Tamamen keşfedilmemiş sulardayız” dedi. Grossi, “Tesisin fiziksel bütünlüğü dün gece olanlarla tehlikeye girdi.” Dedi. “Tabii ki, radyasyon salınımı olmadığı ve reaktörlerin kendi içlerindeki bütünlüğünden ödün verilmediği için şanslıyız.”

Grossi ayrıca, 1986’da dünyanın en kötü nükleer kazasının yaşandığı yer olan Çornobil’e (genellikle Rusça’dan “Çernobil” olarak çevrilir) kişisel olarak seyahat etmeyi teklif etti.

ABD’de Enerji Bakanı Jennifer Granholm, ajansın Nükleer Olaylara Müdahale Ekibini harekete geçirdi ve ABD Savunma Bakanlığı ve diğer kurumların tesisten bildirilen radyasyon seviyelerini yakından izlediğini söyledi. Daha sonra IAEA’nın Ukraynalı operatörlerin Rusya’nın ele geçirdiği nükleer tesislerde çalışmaya devam etmelerine izin verme çağrılarına destek verdiğini ifade etti. Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi sözcüsü Gordon Trowbridge’e göre, Enerji Departmanı ekibi, IAEA ve Ukraynalı yetkililerle birlikte tesis yakınındaki enstrümanları izledi ve hiçbir sızıntı bildirmemelerine izin verdi.

GÜNCELLEME: Rus kuvvetleri Zaphorizhizia nükleer santralinin kontrolünde ve Rusya’yı Ukraynalı operatörlerin güvenli bir şekilde çalışmaya devam etmesine izin vermeye çağırıyoruz – hem Zaphorizhizia hem de Chornobyl’de vardiya değişikliklerine izin vermek de dahil. 1/


Twitter: @SecGranholm

Nükleer reaktörler yoğun bir şekilde korunuyor olsa da, nükleer güvenlik uzmanları, savaş sırasında bu tesislere yönelik tehditler hakkında BuzzFeed News’e ciddi endişelerini dile getirdiler. 1986 Çornobil erimesi ölçeğinde bir felaketten ziyade, 2011’dekine daha çok benzeyen felaket potansiyeli konusunda uyardılar. Fukuşima Daiichi nükleer kaza. Orada, bir tsunamide reaktör soğutmasının kaybolması, kısmi reaktör erimelerine, kullanılmış yakıt havuzlarının yakınında patlamalara ve radyoaktif gazın dışarı çıkmasına neden oldu. Tesisin çevresinde 19 millik bir tahliye bölgesi oluşturuldu.

“Herkes, bir reaktöre çarpan bir tank kabuğunun bu zihinsel resmine sahiptir. Ancak asıl endişe, soğumanın kaybolması” dedi, emekli bir Los Alamos Ulusal Laboratuvarı nükleer kimyacısı olan Cheryl Rofer. “Açıkçası, devam eden bir savaş var ki bu zaten korkunç, ancak bir nükleer reaktörün yanında bir savaş olması iyi bir fikir değil.”

Her nükleer reaktör, yakıt çubuklarının elektrik üretmek için gereken ısıyı üretecek kadar dikkatli bir şekilde birbirine yakın tutulduğu ve yakıtı eritecek aşırı ısınmayı önlemek için sürekli olarak izlendiği bir dengeleme eylemidir. Bu, sürekli soğutma ve yüksek eğitimli bir personel gerektirir. Reaktörlerin kendileri, mermilere ve uçak kazalarına dayanacak ve bir felakette eriyen yakıtın ısısını içermesi amaçlanan çelik bir kabuk ve ağır bir beton tabakası ile kaplanmıştır. Chornobyl reaktörleri bu seviyede bir korumadan yoksundu ve bu da radyoaktif malzemenin açık havada salınmasına yol açtı.

IAEA’nın Güç Reaktörü Bilgi Sistemi veri tabanına göre, Ukrayna’nın Zaporizhzhia da dahil olmak üzere dört operasyonel nükleer tesisi var. Monterey’deki Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nden Joshua Pollack’e göre, nükleer santrallerin savaş bölgelerine girmesiyle ilgili uzmanları endişelendiren en az iki endişe verici senaryo var:

• Reaktörler çok sağlam olsa da, kullanılmış ama hala sıcak yakıt çubukları içeren havuzları değildir. Bir soğutma havuzu hasar görür ve çalışmayı durdurursa, su sonunda kaynar ve bu yakıt çubukları alev alır. radyoaktif parçacıkları gökyüzüne doğru püskürterek. Bu, Fukushima felaketinde büyük bir endişe kaynağıydı.

• Bir reaktör kapanırsa, dış güce erişimi kaybederse ve ardından yedek gücünü kaybederse, reaktörün içindeki soğutucu akışkanın akışı durur. Kısa bir süre sonra, yakıt reaktörün içinde alev alır ve hidrojen gazı açığa çıkarır. Pollack, “Fukushima’da öğrendiğimiz gibi, bu oldukça tehlikeli” dedi. Bu felakette, hidrojen patlamaları reaktör binalarının çatılarını havaya uçurdu. Bu, radyoaktif gaz salınımına ve büyük tahliyelere yol açtı.

Stanford Üniversitesi Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Merkezi’ne bağlı açık kaynaklı bir istihbarat uzmanı olan Melissa Hanham, Rus kuvvetlerinin bir haftalık Ukrayna işgalinde şu anda Zaporizhzhia’ya saldırmasının en az üç açıklaması olduğunu söyledi. Birincisi, sadece savaşın sisi içinde, Rus işgal gücü yolundaki her tesisi ele geçiriyor ve bu da tesiste yangın çıkmasına neden oldu. İkincisi, istilanın başlangıcında Chornobyl’in ele geçirilmesine benzer şekilde, yüksek riskli bir bölgeyi kontrol etmek için kasıtlı bir tekliftir. IAEA, Chornobyl’deki personelin oradaki operasyonları izleme konusunda rahat edemediğinden şikayet etti. Ukraynalı yetkililer tarafından önerilen üçüncü bir açıklama, Rusya’nın işgal planının bir parçası olarak ülkeye gelen elektriği kontrol etmeyi ve kesmeyi planladığı yönünde.

Hanham, “Eğer Rusya kontrolü altındaysa, IAEA’nın onu yöneten kişiyle, muhtemelen Ukraynalı personelle erişim ve düzenli iletişim kurmasına izin vererek bir miktar güven inşası isteyeceksiniz” dedi.

Avrupa’da rn nasıl bir duygu? Viyana’daki çocuk doktorları ücretsiz iyot tabletleri dağıtıyor. Almanya’daki en iyi arkadaşım, en kötü durumda çocukları için doğru dozu bulmaya çalışan annelerle telefonunun patladığını söyledi. Dokümanlar ayrıca ebeveynlere “pencerelerinizi mühürlemelerini” söylüyor.


Twitter: @rachelnpr

Ukrayna’daki nükleer reaktörlerin kapatılması şu anda bariz bir ilk güvenlik adımı gibi görünse de, sorun şu ki nükleer santraller reaktörleri ışık anahtarları gibi kapatamıyor. Zaporizhzhia’daki reaktörlerden ikisinde meydana geldiği bildirildiği gibi, soğutma sistemlerinin bir kapatma sırasında çalışmaya devam etmesi gerekiyor (diğer üçü zaten kapatıldı ve dikkat çekici bir şekilde bir tanesi çalışır durumda). Ukrayna Radyosu Svoboda, tesis personelinin “silah zoruyla çalışmak” ve aileleriyle birlikte bölgeden güvenli bir yere kaçmaya çalışabilirler.

“Teknik uzmanlar olan ama aynı zamanda sadece insan olan bu kişilerin, silahlı koruma altında olmaktan veya aileleri için işlerini yapamayacak kadar endişelenmekten çok fazla psikolojik baskı altında olmadıklarından emin olmak istiyorsunuz. “dedi Hakan.

Ayrıca, Ukrayna’nın hala elektriğe ihtiyacı var ve santraller arzının önemli bir kısmını sağlıyor.

İlgili bir savaş zamanı endişesi, bu tesislerdeki yedek soğutma jeneratörlerinin dizelle çalışması ve Rus ordusunun yakıtının azaldığı bildiriliyor. Rofer, “İnsan, tankları çalıştırmak için o dizeli çalmamalarını umuyor,” dedi. Rus yetkililerin, hakim rüzgarlar göz önüne alındığında, Ukrayna’daki bir nükleer tesisten herhangi bir atmosferik radyoaktif gaz salınımının Rusya’nın kendisine gideceğini anlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Rofer, “Gerçekten endişelenmeye değer,” dedi. Bir felaket Fukushima’ya daha çok benzese bile, zaten korkunç olan bir savaşa eklemek için korkunç bir şey olurdu.”

Zahra Hirji bu hikayeye katkıda bulundu.

GÜNCELLEME

05 Mart 2022, 01:45

Hikaye, NNSA’dan Gordon Trowbridge’in yorumuyla güncellendi.İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir