Ünlü olmak için iki tuhaf iddiaya sahip ikonik bir sabun: “Yüzer” ve “99+44-100% Saf”

Yaklaşık 150 yıl önce icat edilen bu ikonik sabun keki, büyük ölçüde iki tuhaf özelliğinin reklamını yaparak Americana’nın bir parçası haline geldi: “Yüzer” ve “%99+44-100% Saf”.

Orijinal ürün, üzerine yazılı olarak “FILDIŞI” adı kazınmış, fırfırsız, düz beyaz, hafif kokulu bir kalıp sabundur. Etkileyici bir şekilde, 143 yıldır tam olarak bu şekilde kaldı – Aloe kokulu bir çeşidin eklenmesi dışında ve hala etrafta.

Fildişi sabunun uzun ömürlülüğü, yeni trendlerin ortaya çıkıp bir anda ortadan kaybolabileceği kişisel güzellik ürünleri için kötü şöhretli kararsız bir pazar karşısında uçup gidiyor.

Peki Fildişi Sabun neden zamana direndi? Bir teori, akıllı reklamcılığı ve markalaşmasından kaynaklanmaktadır. Fildişi Sabun ambalajı, ünlü ve amansız bir şekilde, saflık ve yüzdürme özelliklerini ortaya koyuyor.

“Swiffer”, “Blackberry” ve “Dasani” gibi popüler tüketici ürünlerinin isimlendirilmesine yardımcı olan bir marka uzmanı olan Lexicon Branding’in kurucusu David Placek, “Bu harika bir uygulama” dedi.

“Bir düşünün. “Yüzer”e benzer bir özellik sunan başka kaç sabun düşünebilirsiniz?” dedi Placek. “Başka bir tane düşünemiyorum. Bunu hatırlamanızı sağlıyor çünkü aynı zamanda yüzmeyen diğer sabunları da düşündürüyor.”

Placek, Ivory Soap’ın sloganları bir asırdan fazla bir süredir ve nesiller boyu tüketiciler boyunca tutarlı kaldığı ve dayandığı için bilinçaltına sızdığını söyledi.

“Fildişi Sabunu kullanmamış olsanız bile, onu biliyorsunuz ve hatırlıyorsunuz” dedi.

Yüzen sabun ihtiyacı

Ivory Soap, Procter & Gamble’ın buluşudur. Büyük çok uluslu tüketici markaları bugün olduğu gibi değil, iki kişiden oluşuyor: Harley Procter (P&G’nin kurucu ortağı William Procter’ın oğlu) ve James N. Gamble (P&G’nin diğer kurucu ortağı James Gamble’ın oğlu).

19. yüzyılın sonlarında, nüfusun geniş kesimleri arasında nehir banyosunun yaygın olduğu bir dönemdi. Şimdi, belinize kadar bulanık suya dalmışken bir kalıp sabunu tutuşunuzu kaybettiğinizi hayal edin.

Peki ya yüzebilen bir kalıp sabun olsaydı?

1879 dolaylarında Procter and Gamble'dan Fildişi Sabun için bir Reklam. (Fotoğraf Fotosearch/Getty Images)
Bir AdAge makalesi Ivory Soap’un icadı hakkında Gamble’ın o sırada nasıl yeni bir tür nazikçe formüle edilmiş sabun yaratmaya çalıştığını açıkladı. Ar-Ge süreci, yanlışlıkla, içinde hava kabarcıkları kaldığı için yüzdüğü tespit edilen bir sabun partisi yarattı.

P&G’nin web sitesine göre Gamble, “yüzen sabunun” yıkama deneyiminde birden fazla şekilde devrim yaratabileceğini fark etti.

Başlangıçta yüzen sabunun hem çamaşır hem de bulaşık yıkamak için kullanılabileceğini düşündü. Zamanla, kalıp sabun öncelikle bir banyo sabunu haline geldi.

Sabuna isim vermek başka bir hikayeydi.

P&G efsanesine göre, Harley Procter kiliseye giderken “fildişi” kelimesine rastladı ve yeni sabunun görünümüne ve hissine mükemmel bir şekilde uyduğunu düşündü ve her iki adam da isim olarak “Fildişi Sabun” u benimsedi.

Procter and Gamble Company tarafından Cincinnati, Ohio'da Fildişi Sabun reklamı, 1897. (Fotoğraf: Jay Paull/Getty Images)

P&G, sabunu yalnızca yüzen bir kalıp sabun olarak değil, aynı zamanda saflığı için de abartarak 1879’da piyasaya sürdü.

Şirkete göre bu iddia, mucitlerin talebi üzerine kimya profesörleri tarafından sabun üzerinde yapılan bir araştırmaya dayanıyordu. Bir çalışma, sabunun içinde sabun olmayan malzemeden yalnızca az miktarda – yüzde 56/100 – safsızlık olduğunu gösterdi.

Böylece, bunu Ivory Soap’un reklamlarında canlandırmaya karar verdiler ve ikinci ikonik sloganını oluşturmak için yuvarladılar — “%99 ve %44-100 saf”.

P&G, Fildişi Sabunu’nu yenilemeye devam ederken, ürünün hala cildi nazikçe temizlemeyi amaçlayan boya ve paraben içermeyen basit bir formülle üretildiğini savunuyor.

Bununla birlikte, markayı diğer ürünlere de genişletti.

Fildişi Sabun Reklam Afişi (Fotoğraf: Library of Congress/Corbis/VCG, Getty Images aracılığıyla)
1950’li yıllarda yapılan araştırmalara göre AdAge makalesiP&G, Ivory markası altında hafif hizmet tipi bir bulaşık deterjanı piyasaya sürdü, ardından 1980’lerde sıvı el sabunları ve 1996’da Ivory Moisture Care’in tanıtımıyla nemlendirici vücut yıkamaları izledi. Bugün Fildişi kişisel bakım portföyü ayrıca bebek bakım ürünleri, saç ve vücut yıkama ürünleri ve deodorantı da içeriyor.

Fildişi sabunu o kadar ikonik hale geldi ki, 2001’de P&G, ilk reklamları ve 1940’lardan kalma bir kalıp kullanılmamış sabun da dahil olmak üzere, Fildişi Sabun eserlerinden oluşan bir koleksiyonu Smithsonian Enstitüsü’ne bağışladı.

Lexicon Branding’den Placek, Ivory Soap’un zamanının çok ötesinde bir ürün olduğunu söyledi. “Saf, temiz ve basit ürünler bugün tüketiciler arasında olduğu kadar popüler hale gelmeden önce ‘saf’ idi” dedi.

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir