Yeni 8K görüntüleri Titanik’i daha önce hiç görülmemiş şekilde gösteriyor

Editörün Notu – Aylık bilet seyahat dünyasındaki en büyüleyici konulardan bazılarına ışık tutan bir CNN Travel dizisidir. Dünyanın en etkileyici mühendislik başarılarından bazılarının arkasındaki hikayeleri paylaştığımız Eylül ayının teması ‘Büyük İnşa Et’.

(CNN) – RMS Titanic’in enkazını daha önce hiç görülmemiş şekilde gösteren yeni görüntüler yayınlandı: tam 8K kalitesinde, şu anda mevcut olan en yüksek ekran çözünürlüğü.

Bu, 8.000 piksellik bir yatay çözünürlük veya 4K TV’nin iki katı netlik demektir. Ve bu, 110 yıllık gemi enkazının bu son keşfinde eşi görülmemiş düzeyde ayrıntı ve renk olduğu anlamına geliyor.

Video, OceanGate Expeditions tarafından 2022’de Kuzey Atlantik yüzeyinin 2,4 mil altında, Newfoundland, Kanada’dan yaklaşık 400 deniz mili uzaklıkta yer alan siteye yaptığı ziyarette çekildi.

OceanGate, efsanevi geminin son dinlenme yerini görmüş birkaç kişiden biri olma ayrıcalığı için 250.000 dolar ödeyen sivil “görev uzmanları”nın yanı sıra, dalgıç dalış uzmanları, Titanik tarihçileri ve araştırma bilim adamlarından oluşan ekiplerle Titanik enkazına seferler düzenler. ilk elden.

OceanGate Expeditions başkanı Stockton Rush bir basın açıklamasında, “8K çekimlerindeki şaşırtıcı ayrıntı, 2023 ve sonrasında yeni görüntüler yakalarken, bilim adamları ve deniz arkeologlarından oluşan ekibimizin Titanik’in çürümesini daha kesin bir şekilde karakterize etmesine yardımcı olacak” dedi. Daha da dikkat çekici olan, “olağanüstü renkler” diye ekledi.

Daha önce görülmemiş netlik

Yeni yayınlanan görüntüler, İngiliz yolcu gemisinin 15 Nisan 1912 gecesi bir buzdağına çarpmasından sonra ünlü bir şekilde batmış olan Titanik’in pruvasının yukarı kaydırılmasıyla açılıyor.

Liman tarafındaki çapa üzerindeki çapa üreticisi Noah Hingley & Sons Ltd’nin adı gibi geminin özellikleri artık görülebilir. OceanGate Expeditions Titanic uzmanı ve deneyimli Titanic dalgıç Rory Golden, “On yıllardır enkazı inceliyorum ve birden fazla dalışı tamamladım ve bu düzeyde ayrıntıyı gösteren başka bir görüntü gördüğümü hatırlayamıyorum” dedi.

Deneyimli bir Nautile dalgıç pilotu ve Titanic dalgıç olan Paul Henry Nargeolet, kamera dönerken iskele tarafındaki demirlemede görülen yeşil ışıkların lazer ölçekleme sisteminden geldiğini açıkladı. “Bu sistem, nesnelerin boyutunu doğru bir şekilde belirlememizi sağlar. […] İki yeşil ışık arasındaki mesafe 10 santimetre.”

Titan adlı beş kişilik denizaltı 2021'de iniş yapıyor.

Titan adlı beş kişilik denizaltı 2021’de iniş yapıyor.

okyanus kapısı

Nargelot ayrıca, “Videonun başlarında, gemi enkazının güvertesinde bulunan 15 tonluk devasa çapayı yerleştirmek için kullanılan vinci ve orijinal olarak ana direğe takılı olan ve şu anda çökmüş olan kelepçeyi görebilirsiniz,” dedi.

Daha sonra videoda iç korkuluk boyunca üç yuvarlak yapı görüyoruz. Nargelot, bunların bir zamanlar 269 metrelik gemiyi limandayken emniyete almak için kıyıdaki direklere yanaşma halatlarını besleyen üçlü pancarlar olduğunu söyledi.

Görüntüler ayrıca Titanic’in iki gövdesinden ilkini, devasa çapa zincirini (her bir halka yaklaşık 200 pound ağırlığında), Titanic’in altı kargo ambarından ilkini ve geminin sağlam bronz ırgatlarını gösteriyor.

Sessiz hasar

Ayrıca, geminin küpeştesinin bir kısmının çöktüğü ve düştüğü yerde çürüme olduğuna dair önemli kanıtlar da var.

“En şaşırtıcı kliplerden biri, Titanik ikiye ayrıldığında okyanus tabanına düşen tek uçlu kazanlardan birini gösteriyor. Özellikle, Titanik’in enkazı olduğunda ilk kez görülen tek uçlu kazanlardan biriydi. 1985’te tanımlandı,” dedi Golden.

“Görüntüleri ve görüntüleri karşılaştırırken [our 2021 expedition]Rush, “Bilim ekibimiz, herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamak için 2022 Titanik Seferi sırasında çekilen 8K, 4K ve diğer görüntüleri gözden geçirecek.”

Olağanüstü enkaz hızla çürüyor. Tuzlu su ve deniz basıncı geçtiğimiz yüzyılda sessizce hasara yol açarken, mikroplar çelik gövdeyi yiyip binlerce hışırtı oluşturarak – Titanik’ten binlerce buz sarkıtı gibi sarkan oksitlenmiş turuncu-yeşil oluşumlar. Bazı tahminler, geminin birkaç on yıl içinde ortadan kaybolacağını söylüyor.

Titan'ın içine tam oturur.

Titan’ın içine tam oturur.

okyanus kapısı

OceanGate Expeditions, gelecekteki keşif gezileri her yıl karşılaştırılabilecek daha fazla görüntü yakalarken, yeni görüntünün geminin mevcut bozulma oranını belirlemeye yardımcı olacağını umuyor.

Video ayrıca bilim adamlarının Titanik’te ve çevresinde gözlemlenen türleri tanımlamasına yardımcı olurken, arkeologlar enkazı ve enkaz alanını daha ayrıntılı olarak belgeleyebilecekler.

Önümüzdeki yıl Mayıs ayında Newfoundland’dan yola çıkacak olan 2023 seferi için yerler açıldı. Derinliklere gidenler, yolculuğu gerçekleştiren iki veya üç yüz kişiden biri olacak – uzaya seyahat etmiş olandan daha az insan.

10 günlük görev (sekiz günü denizde olmak üzere) için başvuranlar, OceanGate ile iletişime geçin nitelikleri, bulunabilirliği ve çeyrek milyonluk fiyat etiketini tartışmak için.

En iyi görüntü: OceanGate’in 2022 Titanik Seferi’nde yüzeyin üstünde (kredi: OceanGate).

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir