Yüksek Riskli Tıbbi Koşulları Olan ICE Tutukluları Serbest Bırakılmak İçin Aylarca Savaştı

Josmith, ICE gözaltı hücresinde akşam karanlığından korkardı çünkü bu, saatlerce nefes almakta zorlanacağı anlamına geliyordu.

25 yaşındaki Haitili sığınmacıya 2015 yılında astım teşhisi kondu ve bunu ilaçla kontrol edebildi – ancak ICE’nin New Mexico, Milano’daki Cibola İlçe Islah Merkezi’ne girdikten sonra Josmith’in durumu gün boyunca nefes almakta zorlanırken kötüleşti. ve uyumaya çalıştığında her zaman daha zordu. Gözaltı merkezinin dar alanlarında COVID yakalama korkusu yardımcı olmadı.

Josmith, “boğuluyor” gibi hissettiğini ve “burada ölebileceğini” söyledi.

Önceden var olan tıbbi koşullar nedeniyle COVID-19’a yakalanmanın ciddi yan etkileri açısından daha büyük risk altında olan Josmith gibi ICE tutukluları, federal bir mahkeme altında serbest bırakılabilir. ihtiyati tedbir 2020’de yayınlandı. Yükselen COVID oranlarının ortasında, o sırada bir yargıç yetkililere ağır hastalık ve ölüm riski daha yüksek olan tüm ICE tutuklularını belirlemelerini ve mülk veya insanlar için tehlike oluşturmadıkça serbest bırakmalarını şiddetle düşünmelerini emretti.

7 Ekim 2020’de davayı açan mahkemede, ABD Bölge Yargıcı Jesus Bernal, ICE’nin “sadece nadir durumlarda” zorunlu gözaltına tabi olmayan risk altındaki göçmenleri serbest bırakamayacağını söyledi.

O zamandan beri yüzlerce göçmen serbest bırakıldı. Ancak pandemi ilerledikçe avukatlar ve savunucular, Josmith gibi göçmenlerin çatlaklardan düştüğünü söyledi. Tıbben savunmasız bazı kişilerin serbest bırakılması için avukatlar ICE’ye baskı yapmak zorunda kaldı, ancak avukatlar bunun yasal temsile erişimi olmayan tutuklular için bir çözüm olmadığını söyledi.

Bu hikaye için sadece ilk adıyla anılmayı kabul eden Josmith, kaldığı sürenin başlarında, astımı hakkında bir doktora görünmek için bir düzineden fazla talepte bulunduğunu, ancak bunların dikkate alınmadığını söyledi. Oksijen eksikliğinden neredeyse bayılmak üzereyken, nihayet Şubat ayı başlarında bir doktora görünebildi. Özel hapishane şirketi CoreCivic tarafından ICE için işletilen Cibola County Islah Merkezindeki sağlık çalışanları Josmith’e yüksek tansiyonu olduğunu söyledi. İlaç verildi ve sabah tekrar bir doktora görüneceği söylendi, ama bu asla olmadı. ICE, 7 Şubat’ta, bayılmasından üç gün sonra, astımını tedavi etmesi için kendisine bir inhaler verildiğini söyledi.

Las Americas Göçmen Savunuculuk Merkezi’nden avukatı Zoe Bowman, tıbbi durumuna rağmen ICE’nin mahkeme emriyle onu serbest bırakmayı reddettiğini söyledi.

Josmith’in salıverilme mücadelesine katkıda bulunmuş olabilecek şey, başlangıçta göçmenlik görevlilerine astımı olduğunu söylememiş olmasıdır. Bowman, Josmith’in daha sonra, görmezden gelinen bir doktora görünmek için talepte bulunarak sağlık personeline söylemeye çalıştığını söyledi. Bowman, Josmith’in salıverilmesi için Haiti’den aldığı astım teşhisinin bir kopyasını ve onaylı çevirisini de sunmuştu.

Bowman, “Astım olması, onun serbest bırakılması için kesin ve kesin bir nedendir” dedi.

Bowman, ICE’ye birden fazla e-posta göndermek ve aylardır gözaltında tutulan yüksek riskli tıbbi koşullara sahip göçmenlerin serbest bırakılması için baskı yapmak için telefon görüşmeleri yapmak zorunda kaldığını kaydetti.

“ICE’nin siparişe olması gerektiği gibi uyduğunu hissetmiyorum” dedi. “Binlerce ICE yatağına hizmet veren çok az pro bono avukat var ve bu davalarla sadece tesadüfen karşılaşıyormuşuz gibi geliyor.”

Bowman, ICE’ye Josmith’in sunduğu çok sayıda tıbbi talep hakkında soru sorduğunda, ajans ona Kasım ayından beri herhangi bir talep almadığını söyledi.

“Resmi kayıtların gözaltında olanlarla uyuşmadığı bu tuhaf duruma benziyor” dedi. “Tıbbi bakım eksikliği, orada aylarca gözaltında tutulan insanlar için oldukça korkutucu durumlara yol açıyor.”

Josmith, ajansın BuzzFeed News’den durumu hakkında bir soruşturma almasının ardından 16 Şubat’ta Cibola County Islah Merkezi’nden serbest bırakıldı.

Bir ICE yetkilisi yaptığı açıklamada, Josmith’e 7 Şubat’ta bir Albuterol inhaler verildiğini ve 16 Şubat’ta serbest bırakıldığını söyledi. ICE, Josmith’in dışarıdaki göçmenleri izlemek için teknoloji ve vaka yönetimi kullanan gözaltı programına alternatif olarak serbest bırakıldığını söyledi. gözaltı.

Göçmenlik icra dairesi, “ICE, devam eden gözaltının uygun olup olmadığını belirlemek için CDC’nin COVID-19’un bir sonucu olarak ciddi hastalık için daha yüksek risk altında olabilecek kişilere yönelik rehberliğine dayanarak bireyleri değerlendirmeye devam ediyor.” Dedi.

ICE, Josmith’in bir göçmenlik hakimi tarafından görevden alınmasına karar verildiğini, ancak 14 Ocak’ta bekleyen bir temyiz başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Corecivic’in sözcüsü Matthew Davio yaptığı açıklamada, şirketin bakımları altındaki herkesi derinden önemsediğini söyledi. Tüm göçmenlik tesisleri ICE tarafından yakından izleniyor ve düzenli incelemelerden geçmeleri gerektiğini söyledi.

Davio, Cibola County Islah Merkezi’nin sağlık hizmetleri ekibinin CoreCivic’in tıbbi bakım standartlarını ve ICE’nin Performansa Dayalı Ulusal Gözaltı Standartlarını takip ettiğini söyledi.

Davio, Corecivic’in COVID-19 nedeniyle tıbbi açıdan savunmasız göçmenlerin tahliye süreci üzerinde bir rolü veya etkisi olmadığını söyledi.

Davio, “Personelimiz eğitimli ve en yüksek etik standartlarda tutuluyor. Bize emanet edilenleri emniyette ve emniyette tutma taahhüdümüz en büyük önceliğimizdir,” dedi. Tutuklulara kötü muamele yapıldığı iddialarını şiddetle reddediyoruz” dedi.

Cibola İlçe Islah Merkezi, orada tutulan göçmenlere tıbbi bakım sağlamadığı için yıllardır eleştiriliyor.

2020 yılında Reuters bulundu ICE’nin Cibola İlçe Islah Merkezinde bulunan trans göçmenler için ayrılmış tek gözaltı biriminde yüzlerce cevaplanmamış tıbbi müdahale talebi. Raporda ayrıca karantina prosedürlerinin yetersiz şekilde uygulandığı ve akıl hastalığı ve kronik hastalığı olan tutukluların yetersiz tedavi gördüğü tespit edildi. Bu sorunlar, trans kadınların geçici olarak kapatılmasına ve diğer ICE tesislerine transfer edilmesine yol açtı.

Üst düzey bir İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisi tarafından ICE liderliğine gönderilen gizli bir not Elde edilen BuzzFeed News tarafından, Cibola County Islah Merkezindeki göçmenlerin acil tıbbi bakım için bazen 17 güne kadar nasıl beklediklerini, su çiçeği ve kabakulak salgını sırasında kötü temizlik ve karantina uygulamalarına maruz kaldıklarını ve bir doktorun önerdiği şekilde ilaç almadıklarını ortaya çıkardı diyabet, epilepsi ve tüberküloz gibi hastalıklar için.

ICE’nin Cibola County tesisinde, 2020’de test etmeye başladığından bu yana onaylanmış 44 COVID vakası var. Ocak ortasında 25 olan toplam enfeksiyon sayısı 1 Şubat’ta 44’e fırladı. Tesisin ortalama günlük nüfusu Kasım ayından bu yana yaklaşık 83 oldu.

Ancak, UCLA Hukuk Fakültesi’nin Parmaklıklar Ardındaki COVID Veri ProjesiABD genelinde tutuklular arasındaki enfeksiyonları takip eden , testlerin sınırlı olması nedeniyle gerçek sayının muhtemelen ICE tarafından bildirilenden çok daha yüksek olduğunu söyledi.

ICE’nin bildirdiği kümülatif COVID vakası ve test sayısında açıklanamayan birkaç dalgalanma gözlemleyen UCLA projesinin sözcüsü Joshua Manson, “ICE’nin bildirdiği herhangi bir sayı eksik sayılıyor çünkü geniş çapta test yapmıyorlar” dedi.

Proje, ICE’ye “veri raporlama ve kalite” puan kartında F notu verdi.

ICE virüsü test etmeye başladığından beri, tüm gözaltı merkezlerinde 40.358 onaylanmış vaka var. binaen ajansın kendi numaralarına. Pazartesi itibariyle 1,001 aktif vaka vardı.

Bekleyen davasını tehlikeye atmak istemediği için tam adını vermeyi reddeden bir başka Haitili sığınmacı Fristzner, serbest bırakılmaya çalışırken ICE gözaltında tıbbi bakım almak için de mücadele ettiğini söyledi.

2015 yılında, 32 yaşındaki Haiti’de yerel bir politikacıya karşı düzenlenen protestoya katıldıktan sonra bıçaklanarak sağ gözünü kaybetti. Kendisine saldıran adamların politikacı tarafından gönderildiğini söyledi. Fristzner ada ulusunun diğer bölgelerine taşındı, ancak Haiti’nin çoğunu kontrol eden haydutlar onu her zaman tehdit ederdi. 2017 yılında evinde silahlı kişilerce tekrar saldırıya uğradıktan sonra Haiti’den ayrıldı.

Fristzner Şili’de yaşamaya çalıştı, ancak ırkçılığın ve göçmen statüsünün olmamasının Siyah göçmenleri zorlaştırdığını söyledi. Bir grup adam bir keresinde sokakta ırkçı yorumlar yaparken onu dövüp soydular, dedi. Böylece, Güney Amerika’daki binlerce Haitili gibi, Fristzner de geçen yaz ABD-Meksika sınırına tehlikeli bir yolculuk yaptı. Yol boyunca 10 ülkeyi geçti ve UNICEF’in dünyanın en tehlikeli rotalarından biri olarak adlandırdığı ve Fristzner’ın kuzeye doğru ilerlerken ceset gördüğünü söylediği Darién Gap ormanından geçti.

Sonunda, Fristzner sığınma aramak için sınırı geçerek Teksas, Del Rio’ya geçen binlerce Haitiliye katıldı, ancak bir köprünün altında sefil koşullarda günlerce beklemek zorunda kaldılar. Eylül 2021’de işlenip ICE tarafından gözaltına alındıktan sonra Fristzner, gözünün bir zamanlar enfekte olduğu bölgenin enfekte olduğundan endişelenmeye başladığını söyledi. Daha da kötüsü, sol gözüyle genel görüşünde ciddi bir azalma olduğunu ve görme yeteneğini tamamen kaybedeceğinden endişe ettiğini söyledi.

ICE’nin gözaltında tutulduğu sırada Fristzner, görme kaybı nedeniyle İncil’ini okuyamadığını, telefon görüşmesi yapamayacağını veya diğer temel görevleri yardım almadan yapamayacağını söyledi. Onu da müvekkil olarak kabul eden Bowman, ICE’nin başta ABD’de sabıka kaydı ve göçmenlik geçmişi olmamasına rağmen kamu güvenliğine tehdit oluşturduğunu söylediği için onu serbest bırakmayı reddettiğini söyledi.

Fristzner, bir doktora görünmek için en az 15 talepte bulunduğunu söyledi. Bu arada, her geçen gün görüşü kötüleşiyor ve daha da endişeleniyordu.

Fristzner, “Sadece bir gözüm var,” dedi. “Onunla göremezsem nasıl yaşayacağım?”

Del Rio’da köprünün altında geçirdiği günlerde gözünün enfekte olduğuna inanıyor. Pro bono temsili için El Paso’daki Las Americas Göçmen Savunuculuk Merkezi’ni aramayı denedi – ancak göçmenlerle çalışan çoğu kuruluş gibi bunalmış durumda ve yardım arayan insanlar ulaşamıyor. Yine de Fristzner mesaj bırakmaya devam etti.

“Bir keresinde herkes uyurken aradım ve Tanrı’ya bana yardım etmesi için dua ettim” dedi. “Ertesi sabah, bir yetkili bana onlardan yasal bir ziyaret yaptığımı söyledi.”

Bowman sonunda ICE’ye baskı yapmaya ve onu serbest bırakmaya başladı, ancak ancak ajans bir muhabir ve Kongre üyesinden soruşturma başlattıktan sonra. Fristzner şu anda Indiana’da kız kardeşiyle birlikte yaşıyor.

Daha sonra, gözü beyne bağlayan sinir hasar gördüğü için tipik olarak yavaş görme kaybıyla sonuçlanan bir durum olan glokom teşhisi kondu. Yine de bir gün okula gitmeyi umuyor ve iltica davasını tamamlamayı dört gözle bekliyor.

“Artık ailemle birlikteyim ve çok daha iyiyim” dedi. “Ama gözaltındaki hasta olan ve dışarı çıkamayan arkadaşlarımı düşünüyorum. Onları düşünüyorum çünkü çok acı çektiklerini biliyorum.”

İçeriğe ait kaynak URL

Bilgilendirme portalı, kişilerin herhangi bir konuda artık yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşündükleri zaman, o konuda araştırma yapmalarını sağlayacaktır.

Örneğin, bir yerel gazete veya internet sitesindeki haberleri yapan kişiler için, bilgilendirme portalına kayıt olma zorunluluğu getiriliyor.

Kişilerin bilgilendirme portalında izledikleri içeriklerden elde ettikleri sonuçlardan memnun kaldıkları durumda, o içerikleri sosyal medya hesaplarında paylaşabilirler.

Kişilerin bilgilendirme portalındaki izledikleri videoları, çizimleri, animasyonları beğendikleri durumda, bu içerikleri bloglarına ekleyebilirler.

Genel kültür bilgisi, bir toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini içerir. Çoğu durumda, genel kültür bilgisi, herhangi bir ülkenin milli kültürünü de içerir. Örneğin, Türkler, Türk kültürünü bilirler; Amerikalılar, Amerikan kültürünü bilirler.

Genel kültür bilgisinin amacı, toplumun ortak değerlerini, inançlarını, geleneklerini, yasalarını, tarihini, dillerini, kültürünü ve diğer toplumsal özelliklerini öğrenmektir. Bu amaçla, genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerinde yaşayan insanların yaşam biçimlerini, kültürlerini, dillerini ve diğer özelliklerini içerir. Genel kültür bilgisi, ülkenin tüm bölgelerindeki insanların ortak yönlerini ve farklılıklarını ortaya koyar.

Genel kültür bilgisi, ülkenin tarihi ile ilgili bilgileri içerir. Tarih, bir ülkenin geçmişte yaşadığı olayları anlatır.

Geniş bilgi edinme, insanın kendini geliştirmesi ve bilgi birikimini artırmak için yaptığı çabalardır. İnsanlar geniş bilgi edinmek için kendilerini sürekli geliştirmelidirler. Bunun için her türlü kaynağa ulaşmaya çalışmalıdırlar. İnsanlar geniş bilgi edinmek amacıyla kitap okumalı, dergi ve gazeteler okumalı, internette araştırmalar yapmalıdır. Geniş bilgi edinmenin yanında, bilgi birikimini artırmak için de çalışmalıdır. İnsanlar, kendilerini geliştirmek ve bilgi birikimini artırmak için her türlü kaynağa ulaşmalıdırlar. Bunlar; kitaplar, dergi ve gazeteler, internet, bilimsel toplantılar ve konferanslar, seminerler, kurslar, çalıştaylar, panel ve forumlar, bilimsel araştırmalar, ödevlerdir.

İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız, geniş bilgi edinmenin önemini bilmelisiniz. Bu konuda uzman kişilerle iletişime geçebilir, yazılı kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Teknoloji, en basit tanımıyla bilim ve sanatla uğraşan kişilerin kullandığı araçların topluluğudur. Teknoloji, bugünkü modern dünyada hayatın her alanında kullanılmakta ve hayatı kolaylaştırmaktadır. Örneğin, sağlık sektöründe teknoloji sayesinde hastaların tedavisinde çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Hastalar için artık çok küçük bir cerrahi işlem bile yapılabilmektedir. Ayrıca, sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler sonucunda hastaların tedavisinde kullanılan ilaçlar, koruyucu araçlar gibi çok önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Teknoloji hakkında yazılmış birçok makale bulmak mümkündür. Ancak, teknoloji konusunda yazılmış makalelerin çoğunluğu genellikle teknoloji ile ilgili olumlu yönleriyle ilgilidir. Teknolojiye karşı olumsuz görüşleri yansıtan yazılar ise oldukça nadirdir. O nedenle, teknolojiye karşı olumsuz görüşleri olanların da bu konudaki yazıları okumaları gerekir.

There is no doubt that the internet has made our lives easier in many ways. We can now easily communicate with others around the world, access information, and purchase items without ever having to leave our homes. However, with this increased convenience comes a certain level of risk, as the internet can also be used to steal our personal information or to scam us out of our hard-earned money.

For this reason, it is important to be aware of the risks associated with using the internet and to take steps to protect yourself. One of the best ways to do this is to use a reputable antivirus program and to keep your computer’s software up to date. You should also be careful about what information you share online, and never provide your personal information or banking details to a site that you do not trust.

Another important thing to keep in mind is the importance of cyber security. This is the practice of protecting your online privacy and security, and includes things like using strong passwords and encrypting your data. By taking these steps, you can help protect yourself from online threats and keep your information safe.

Overall, the internet is a great tool that can make our lives easier, but it is important to be aware of the risks involved and to take steps to protect yourself.

Webustam.net.tr içerikleri Creative Commons Belgesi koruması altındadır.

Bu bölümde aşağıdaki tüm lisansın bir özeti yer almaktadır.

Şunları yapmakta özgürsünüz:

Paylaşma—Bu eseri her boyut ve formatta paylaşabilir — kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz,

Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir