Diş eti şişmesi: Ne yapmalı?

Diş eti şişmesi
Giriş: Diş etleri şişebilir ve çene kemiği ve dişler dahil yüzün çeşitli bölgelerini etkileyebilir. Şişlik, beyin ve omurilik gibi vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir. Diş etleri şişerse ve konuşmanızı veya işitmenizi etkiliyorsa tıbbi yardım almak önemlidir.
Bölüm girişi.
Diş etlerinin şişmesi, diş bakımının yaygın bir yan etkisidir. Diş eti şişmesini önlemek için, bunun neden olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini anlamak önemlidir.
Diş eti şişmesinin en yaygın nedeni, reçetesiz satılan ilaçlar veya hastanın diş hekimi tarafından takip edilmeyen diyet değişiklikleridir. Yeni dişler yerleştirildiğinde, bazıları yanlışlıkla diş etlerini mevcut diş kronlarının altına yerleştirebilir. Bu, bu iki diş arasındaki boşlukta bir artışa neden olabilir ve diş etlerinin şişmesine neden olabilir.

Dişeti Şişmesinin diğer nedenleri arasında şunlar olabilir:

-Diş hekiminin ihmali: Diş hekiminiz kaplama öncesi dişlerinizi düzgün bir şekilde temizlemez veya hazırlamazsa, diş etlerinizde plak ve bakteri oluşmasına ve şişmeye neden olabilir. Bu, ziyaretiniz sona erdikten çok sonra ağız sağlığının bozulmasına neden olabilir.
-Derin çürüme: Çürük, çene kemiğinizin (maksiller denilen) bir kısmını etkilediğinde, tükürükteki şeker seviyeleri yükselir ve bu da diş eti üretiminde artışa yol açar. Ekstra tükürük ayrıca yanakların şişmesine, dil bölgesinin kalınlaşmasına ve normal kanal sisteminden daha az gıda yutulabileceğinden yutma güçlüğüne neden olur.

Diş Eti Şişmesi geliştirme riskinizi azaltmanın birçok yolu vardır:

-Dişlerinizi Kaplamadan Önce Herhangi Bir Çürüme İşareti Kontrolü
-Derin Çürüme Çekmediğinizden Emin Olmak İçin Düzenli Diş Hekimi Kontrolleri
-OTC İlaçları Her Gün Diş Hekiminizin Önerdiği Şekilde Alarak Aşırı Kullanımının Önlenmesi
– Bol su içmek ve kafeinden uzak durmak
– Kaplama Sonrası Dişlerinizi Doğru Bir Şekilde Nasıl Temizleyeceğinize Dair Diş Hekimi Tavsiyesi

Bölüm 1. Diş etleri nedir ve nedenleri nelerdir.

Dişeti şişmesi elmacık kemikleri, ön dişler ve ağzın arkasında meydana gelebilecek yaygın bir sorundur. Gingivitis diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Diş eti iltihabı diş ağrısına, adet ağrısına ve hatta Çene kemiğine (yanakların çok şiş olduğu ve gıdı varmış gibi göründüğü bir durum) neden olabilir.

Alt bölüm 1.2 Diş eti şişmesini durdurmak için yapabilecekleriniz.

Diş eti şişmesini durdurmanın en etkili yolu, şiş olan bölgelere soğuk kompresyon tedavisi veya buz paketleri kullanmaktır. Soğuk kompresyon tedavisi, kanın bölgeye akmasını engeller ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Buz paketleri bölgeyi soğutmaya yardımcı olur ve genellikle yaklaşık 30 dakika sürer.

Alt bölüm 1.3 Diş eti şişmesini durdurmanın faydaları nelerdir?

Diş eti şişmesini durdurmanın diş ağrısı semptomlarını azaltmayı, adet ağrısını azaltmayı ve çene kemiği sağlığını iyileştirmeyi içeren birkaç faydası vardır. Diş eti şişmesini durdurmanın en önemli yararı, genel elmacık kemiği sağlığını iyileştirebilmesidir. Bu, Diş Eti Şişmesi meydana geldiğinde, genellikle yüzünüzün normalden daha gergin veya yağsız görünmesine neden olabilecek cilt elastikiyetinde bir artışa yol açtığı anlamına gelir. Diş eti şişmesini durdurmak ayrıca sebum üretimi nedeniyle saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur ve sedef hastalığı, egzama ve akne gibi diğer durumların tedavisinde yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bölüm 2. Diş eti şişmesi nasıl durdurulur.

Diş etlerinin şişmesi seyahat sırasında yaygın bir sorun olabilir. Çok miktarda su yutmaktan kaçınmak için, kendinizi bir seferde yalnızca az miktarda su içmekle sınırlayın. Ve eğer çok fazla su içerseniz, bol sıvı içerek susuz kalmaya çalışın.
Şişlik yüksekse ve düzelmiyorsa tıbbi yardım alın.

Bölüm 3. Diş eti şişmesi nasıl durdurulur.

Dişlerinizi düzenli olarak yıkayın, diş eti şişmesini durdurmanın en iyi yollarından biridir. Diş etlerinizde yaşayan bakteriler aşırı çalıştığında diş eti şişmesi artabilir. Bu, dişlerinizi düzenli olarak yıkamazsanız veya asitli yiyecekler yemek için çok zaman harcarsanız olabilir.
Şişlik yüksekse ve düzelmiyorsa tıbbi yardım alın.

Çözüm

Diş eti şişmesini durdurmak, yaşam kalitenizi iyileştirmenin basit ve etkili bir yoludur. Dişlerinizi düzenli olarak yıkayarak, asitli yiyeceklerden kaçınarak ve şiş olan bölgeye merhem sürerek Dişeti Şişmesi miktarını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Şişlik yüksekse ve düzelmiyorsa tıbbi yardım alın.
Yayım tarihi
wiki olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir